Newsroom

10 najważniejszych kierunków eksportu polskich mebli

10 kierunków eksportu polskich mebli

10 najważniejszych kierunków eksportu polskich mebli

Do jakich krajów trafiają wyprodukowane w Polsce meble? Jakie są prognozy dla eksportu na 2023 rok?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Zbliżający się koniec 2022 roku to dobry czas na pierwsze podsumowania i opracowanie strategii dla branży meblarskiej na przyszły rok. Z ostatniego raportu PKO Banku Polskiego, poświęconego osiągnięciom polskich producentów na arenie międzynarodowej i prognozom rozwoju rynku do 2026 roku, wynika, że Polska ma silną pozycję na światowym rynku pod względem eksportu mebli.

Analitycy sektorowi powołując się na dane International Trade Center (HS 94), informują, że w 2021 r. nasz kraj uplasował się na czwartym miejscu wśród największych eksporterów mebli – z udziałem na poziomie 5,4%.

Największym eksporterem są Chiny z udziałem na poziomie 42,4%, drugą pozycję zajmują natomiast Niemcy z działem 5,9%. Swoją pozycję szybko umacnia Wietnam, który w 2021 r. awansował na 3. miejsce na liście światowych eksporterów mebli, zwiększając swój udział w światowym eksporcie mebli do 5,8% z 4,5% w 2020 r. i wyprzedzając przy tym Polskę – podkreślają analitycy sektorowi PKO Banku Polskiego.

W tym miejscu trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że bank w swoim raporcie powołuje się klasyfikację HS i kod 94, który obejmuje nie tylko meble, ale także pościel, materace, stelaże pod materace, poduszki i podobne wyroby wypychane, lampy i oprawy oświetleniowe, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone, podświetlane szyldy, podświetlane tablice z nazwiskami i tym podobne budynki prefabrykowane.

Jakie kraje należą do głównych odbiorców polskich mebli?

Struktura eksportu do 10 najważniejszych odbiorców mebli to jeden z rozdziałów najnowszego raportu B+R Studio pt. „Prognoza eksportu 2023”. Wśród topowych kierunków dominują kraje europejskie, a większość z nich, poza Wielką Brytanią, należy do Unii Europejskiej. Jedynym państwem spoza Europy są w tej dziesiątce Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

10 głównych odbiorców polskich mebli:

  1. Niemcy
  2. Wielka Brytania
  3. Czechy
  4. Francja
  5. Holandia
  6. USA
  7. Szwecja
  8. Słowacja
  9. Węgry
  10. Dania

Jakie są prognozy dla eksportu mebli na rok 2023?

Według ekspertów B+R Studio mimo iż mijający rok pozwolił już niemal zapomnieć o pandemii, to jednak echo wydarzeń z lat 2020-2021 było i jest nadal wyraźne w postaci chociażby wysokiej inflacji, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Wszystko to byłoby łatwiejsze do opanowania, gdyby nie jeszcze jedno wydarzenie, a mianowicie napaść Rosji na Ukrainę, która pogłębiła trwający już kryzys i wywołała szereg nowych problemów, jak np. kryzys energetyczny. Wspomniane wydarzenia i zjawiska nie pozostały bez wpływu również na handel zagraniczny, który jest bardzo ważny, zwłaszcza dla polskiej branży meblarskiej, która jest drugim największym eksporterem mebli na świecie. W związku z tym B+R Studio proponuje najnowsze wydanie raportu „Prognoza eksportu mebli 2023”. Publikacja powinna zainteresować nie tylko producentów mebli, ale także wszystkich związanych z branżą meblarską, którzy planują rozpoczęcie lub rozwinięcie eksportu w najbliższej przyszłości. Opracowanie „Prognoza eksportu mebli 2023” może bowiem pomóc w planowaniu budżetu i strategii na rok 2023 – wyjaśniają eksperci B+R Studio.

Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok nie będzie należał do najłatwiejszych. Analitycy sektorowi banku spodziewają się, że w 2022 r. presja kosztowa ulegnie nasileniu, co przy jednoczesnym hamowaniu popytu, może przynieść, już drugi rok z rzędu, spadek zysku netto. W scenariuszu recesyjnym, który przedstawia PKO Bank Polski, sprzedaż mebli na rynkach europejskich w latach 2023-2024 może utrzymywać się na obniżonych poziomach.