Raport PFR: w jakiej sytuacji jest branża meblarska?
22 lipca, 2024 2024-08-26 9:38Raport PFR: w jakiej sytuacji jest branża meblarska?
Raport Biura Analiz PFR „Kompendium polskie meble” potwierdza to, o czym wiemy już od dłuższego: polska branża meblarska znajduje się w trudnej sytuacji.
Opublikowany w lipcu br. raport PFR zawiera cztery kluczowe wnioski:
- Pod względem wartości eksportu branży meblarskiej wyrażonego w USD Polska w stosunkowo krótkim czasie spadła z 3 na 6 pozycję.
- Większość przychodów w polskiej branży meblarskiej generuje eksport. Negatywne nastroje co do przewidywanego zagranicznego portfela zamówień nie zapowiadają nagłej poprawy.
- Ujemna dynamika roczna eksportu mebli z Polski w kilogramach uległa spłyceniu.
- Podmioty dostosowują się do trudnej sytuacji rynkowej, na co wskazuje spadek fali niewypłacalności w branży.
Kluczowy dla branży jest eksport…
…Ale – na co zwraca uwagę raport PFR – ma on coraz mniejsze znaczenie dla polskiego eksportu ogółem. W ostatnim czasie udział eksportu mebli i artykułów związanych z meblarstwem spadł do niskiego poziomu 4,55%. Pozostaje jednak od roku na dość stabilnym poziomie. Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają natomiast, że Polska ma wciąż duże dodatnie saldo w handlu zagranicznym meblami.
Lasy Państwowe i resort klimatu wraz z FSC International powołali zespół roboczy. Ma on się zająć przywróceniem certyfikacji w skali ogólnopolskiej. Przedstawiciele branży meblarskiej nie ukrywają, iż kwestia wstrzymania po 25 latach przez Lasy Państwowe wydawania międzynarodowych certyfikatów FSC dla nabywanego surowca, w sposób znaczący może wpłynąć na wiarygodność polskich mebli za granicą jako mebli z surowca o niewiadomym pochodzeniu. W konsekwencji polskie fabryki mebli mogą zacząć tracić kontrakty na dostawy mebli na zachód Europy. 2 lipca br. opublikowano nowy standard FSC dla Polski, który zacznie obowiązywać od października 2024 roku. Ważny przedmiotowy certyfikat mają cztery dyrekcje regionalne Lasów Państwowych (Katowice, Szczecin, Szczecinek, Zielona Góra).
Branża boryka się wciąż z problemami związanymi z wysokimi cenami energii, brakiem wykwalifikowanej siły roboczej, wzrostem płac. Przedmiotowe problemy negatywnie wpływają na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw.
Raport PFR o polskim eksporcie mebli
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS po kwietniu bieżącego roku dynamika roczna eksportu mebli wyrażona w euro wynosi -2,5%. Z kolei w kilogramach również jest ujemna, ale wyniosła po kwietniu -5,4%. Należy zauważyć, że ujemna dynamika roczna w kilogramach uległa wypłyceniu do poziomu -5,4% z poziomu -9,9% z jesieni zeszłego roku. Nowsze dane odnośnie koniunktury świadczą, iż nastroje odnośnie przewidywanego ogólnej sytuacji gospodarczej są na minusie.
Główny rynek dla naszego eksportu to Niemcy, odbierające w większości kategorii ponad jedną trzecią naszego eksportu. W porównaniu z okresem przed Covid-19 swój udział zwiększyły Holandia, Czechy i Francja, a także Niemcy. Delikatnie straciła natomiast Wielka Brytania.
Udział największych odbiorców mebli z Polski przedstawia się następująco:
- Niemcy: 34,3%
- Czechy: 7,9%
- Francja: 6,9%
- Wielka Brytania: 6,4%
- Holandia: 6,4%
Polska odzyskała pierwsze miejsce jako dostawca mebli na rynek niemiecki detronizując Chiny.
Raport PFR: czy są powody do optymizmu?
Z danych GUS, na które powołuje się raport PFR widać też spadek przychodów producentów mebli, natomiast poprawiła się zyskowność. Bieżąca ogólna sytuacja gospodarcza przedsiębiorstwa jest wciąż na minusie. Również przewidywania w tym zakresie są negatywne. Także wskaźnik koniunktury świadczący o przewidywanym zagranicznym portfelu zamówień jest wciąż na minusie.
Jednym ze wskaźników koniunktury dla meblarstwa jest koniunktura w mieszkalnictwie. W kontekście polskiej branży meblarskiej koniunktura w Polsce ma charakter uzupełniający, bowiem większość polskiej produkcji mebli plasowana jest za granicą.
ZOBACZ TAKŻE: Produkcja mebli w 2023 roku z dużymi spadkami
Dynamika roczna liczby udzielonych pozwoleń na budowę mieszkań uległa gwałtownemu odbiciu. Obecnie wynosi 6,8%, natomiast w połowie 2023 było -29,9% r/r dla rocznej kroczącej. W przypadku rozpoczętych budów przedmiotowa dynamika po maju 2024 r. wyniosła 26,8%. Jednocześnie dynamika mieszkań oddanych do użytkowania wyniosła -14,2%.
Zaistniała sytuacja to efekt wprowadzenia programów wspierających tanie kredytowanie zakupu mieszkań. Dodatkowo obniżenie stóp procentowych obniżyło koszty kredytu. Biorąc pod uwagę uruchomienie środków z KPO może dojść do sytuacji, że branża budowlana dozna problemów z dostępem do materiałów, a także wykwalifikowanych pracowników.