Od utopii do Brexitu
19 września, 2016 2023-05-08 12:13Od utopii do Brexitu

Od utopii do Brexitu
Jeśli chodzi o mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., z Polski, to Wielka Brytania jest jednym z najważniejszych odbiorców. Póki co, polscy producenci są spokojni o ewentualne konsekwencje Brexitu, ale muszą zachować czujność. Z powodu spadku wartości funta szterlinga, nad polską branżą meblarską zawisło widmo niepewności.
W 1516 r. powstało dzieło pt. „Książeczka zaiste złota i niemniej pożyteczna jak przyjemna o najlepszym ustroju państwa i nieznanej dotąd wyspie Utopii”, znane jako „Utopia”. Thomas More, angielski pisarz, myśliciel i polityk stworzył w nim wizję idealnego państwa i systemu społecznego. Dokładnie 500 lat później tego typu obrazy wykorzystali w swoich kampaniach zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Brexitu. Dr Mareike Kleine zwraca uwagę, że oba obozy połączyła przesadna idealizacja własnego narodu. Czym to się skończyło, wszyscy dobrze wiemy. Ani trochę przesady nie ma natomiast w stwierdzeniu, że Wielka Brytania to perspektywiczny kierunek jeśli chodzi o polskie meble. Może się to jednak szybko zmienić, jeżeli widmo Brexitu nabierze realnych kształtów.
A good beginning makes a good ending
Jak informowaliśmy na łamach sierpniowego wydania miesięcznika „BIZNES meble.pl”, wartość polskiego eksportu mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., do Wielkiej Brytanii wyniosła w ub.r. 725,4 mln euro, co dało 16% wzrost w porównaniu do 2014 r., gdy wyniosła 624,4 mln euro. Firma B+R Studio szacuje, że pod względem wolumenu, eksport wzrósł o 12%. W ub.r. wolumen mebli wyeksportowanych z Polski do Wielkiej Brytanii wyniósł 235 tys. ton, a w 2014 r. było to 209 tys. ton. Co istotne, Wyspy Brytyjskie są na drugim miejscu wśród głównych odbiorców mebli z Polski (blisko 8,5%). Ten wynik znajduje potwierdzenie w wypowiedziach producentów.
Meble tapicerowaneMebel tapicerowany – należy do grupy wyrobów o złożonej konstrukcji i wieloaspektowym procesie wytwarzania. W projektowanym i eksploatowanym wnętrzu meble tapicerowane pełnią dwie podstawowe funkcje: użytkową, a więc zapewniają wygodny wypoczynek, rekreację, sen, itp., oraz estetyczną związaną z ubogaceniem wystroju pomieszczenia. Jak jest zbudowany mebel tapicerowany? Meble tapicerowane są wyrobami o strukturze liniowej i powierzchniowej oraz objętościowej. Z reguły mebel naszej produkcji od lat cieszą się popularnością i uznaniem brytyjskich konsumentów, toteż Wielka Brytania jest jednym z istotniejszych rynków eksportowych, które obsługujemy – informuje Małgorzata Bartosik, Sales Director Export IMS SofaSofa – sofa (tur. suf(f)a, „kamienna ławka”, z arab. suffat), otomana (tur. ottoman), rodzaj mebla z grupy mebli tapicerowanych przeznaczony do leżenia i wypoczynku. Sofa może być z tzw. funkcją – ma wówczas skrzynię na pościel i rozkładane leżysko służące do okazyjnego leżenia (spania) oraz bez funkcji (wówczas służy tylko do siedzenia i wypoczynku). Co to jest sofa? Jest to. – Połowa produkcji z przeznaczeniem na eksport jest kierowana właśnie na rynek brytyjski. Na przestrzeni lat obserwujemy rosnące zainteresowanie Brytyjczyków naszymi meblamiMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., wypoczynkowymi. Polska uznawana jest przez konsumentów za ważnego partnera biznesowego i dostawcę wysokiej jakości produktów.
W ostatnim czasie odnotowaliśmy wzrost sprzedaży towarów na rynek brytyjski – mówi Paweł Krygier, dyrektor handlowy Szynaka Meble. – Jesteśmy firmą, która potrafi dostosować się do zmiennych warunków gospodarczych, a przede wszystkim do oczekiwań naszych klientów.
Jak informuje Maciej Formanowicz, prezes Zarządu Fabryk Mebli Forte, na rynek brytyjski trafia obecnie kilka procent ogólnej sprzedaży firmy. Z zadowoleniem obserwujemy rosnącą tendencję – podkreśla Maciej Formanowicz. – To dla nas ważny i interesujący rynek z dużym potencjałem.
East or West home is best
Podobieństwo do starego polskiego powiedzenia: Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej jest tylko pozorne. Dom Anglika zdaje się być czymś w rodzaju zamkuZamki – 1) służą do trwałego zamykania ruchomych części mebla za pomocą klucza. Jakie są rodzaje zamków? Podobnie jak zatrzaski dzieli się je na: • zamki nakładane (wierzchnie),• zamki wpuszczane (zewnętrzne i zewnętrzne). Mając na uwadze sposób zamykania zamki dzieli się na: • zamki zasuwkowe – stosowane do zamykania pionowych drzwi oraz szuflad,• zamki skrzydełkowe – do zamykania drzwi w czy też twierdzy. Jak to ujęła Kate Fox w książce „Przejrzeć Anglików”: Dom Anglika to coś więcej niż tylko jego twierdza, ilustracja zasady prywatności, to także jego tożsamość, główny wskaźnik statusu i główna obsesja. Dotyczy to w równym stopniuStopień – 1) Stanowi podstawowy element lub zespół schodów. Elementami głównymi stopnia są stopnica oraz podstopnica. Płaszczyzną poziomą stopnia jest podnóżek, natomiast pionową (jeśli w konstrukcji schodów występują podstopnice) podstopień. Kształt oraz wymiary stopnia powinny zapewniać bezpieczne i wygodne poruszanie się po schodach. Wyróżniamy stopnie wstępne, środkowe kończące oraz jałowe (tzw. spocznikowe), które wbudowywane są w spocznik. 2) W języku mężczyzn jak i kobiet. To dlatego dom nie jest czymś, co się biernie „ma”, to jest coś, co się „tworzy”, nad czym się „pracuje”.
Wśród polskich producentów mebli zdania odnośnie preferencji mieszkańców Wysp są mocno podzielone. Wszyscy jednak zgadzają się co do tego, że Anglicy przywiązują dużą wagę do aranżacji wnętrz i za wszelką cenę dążą do tego by były one przytulne.
Niski kurs funta będzie prawdopodobnie przyczyną spadku importu towarów do Wielkiej Brytanii i zaostrzenia konkurencji cenowej, co może skutkować zmniejszeniem wartości polskiego eksportu na rynek brytyjski. Jerzy Bartosik Radcy Ministra w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Londynie
W opinii Macieja Formanowicza Brytyjczycy są zachowawczy i raczej konserwatywni w swoich wyborach. Lubią dekory imitujące drewnoDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, z widoczną jego strukturą, szczególnie dąbDąb – rodzaj Quercus; rodzina bukowate – Fagaceae; ang. oak; niem. Eiche. Występowanie: ok. 300 gatunków w umiarkowanej strefie klimatu północnej półkuli; w Polsce trzy gatunki rodzime: dąb szypułkowy (Q. Robur), dąb bezszypułkowy (Q. petraea), dąb omszony (Q. pubescens) oraz dość szeroko rozpowszechniony dąb czerwony (Q. rubra) – sprowadzony z do Europy z Ameryki Północnej. Kolor drewna: biel wąski, twardziel w różnych jego odsłonach – zauważa Maciej Formanowicz. – Szczególną wagę przywiązują do urządzania sypialni. Poszukują różnej wielkości szafSzafa – szafa (z niem.), armaria (z łac.); mebel o konstrukcji skrzyniowej, jedno- lub wieloczęściowy, przeważnie w kształcie prostopadłościanu z drzwiami lub żaluzjami, czasami z szufladami u dołu lub u góry, wewnątrz z półkami lub wieszakiem. Jakie są rodzaje szaf? W zależności od przeznaczenia powstało wiele odmian o różnorodnych konstrukcjach (a mianowicie konstrukcji wieńcowej, konstrukcji stojakowej oraz konstrukcji oskrzyniowej), rozmiarach,, z których tworzą zabudowy. W sypialni nie może zabraknąć toaletki.
Paweł Krygier jest zdania, że preferencje produktowe Brytyjczyków są specyficzne, zarówno pod względem cenowym, jak i technologicznym. Mieszkańcy Wysp cenią walory estetyczne, funkcjonalność i raczej nieskomplikowany w formie design – oznajmia Paweł Krygier. – W dużej mierze wybierają meble w kolorach jasnych, ciepłych, ale również wybarwienia kontrastujące z nimi, w kolorach orzechaOrzech – rodzaj Juglans; rodzina orzechowate – Juglandaceae; ang. walnut; niem. Walnuß. Występowanie: ok. 15 gatunków w Ameryce Północnej i Środkowej, Azji i Europie; w Polsce szerzej hodowany jeden gatunek: orzech włoski (królewski, J. regia). Wygląd drewna: budowa pośrednia między pierścieniowo- i rozpierzchłonaczyniową, twardzielowe, o bielu szerokim, białawo-szarym do szaro-brunatnego, twardziel szaro-brunatna z ciemniejszymi plamami i smugami. Cechy drewna: średnio i czerni. Pozwala im to na stworzenie przytulnego wnętrza spełniającego wszystkie ich potrzeby.
W opinii Małgorzaty Bartosik brytyjscy konsumenci poszukują mebli tapicerowanychMebel tapicerowany – należy do grupy wyrobów o złożonej konstrukcji i wieloaspektowym procesie wytwarzania. W projektowanym i eksploatowanym wnętrzu meble tapicerowane pełnią dwie podstawowe funkcje: użytkową, a więc zapewniają wygodny wypoczynek, rekreację, sen, itp., oraz estetyczną związaną z ubogaceniem wystroju pomieszczenia. Jak jest zbudowany mebel tapicerowany? Meble tapicerowane są wyrobami o strukturze liniowej i powierzchniowej oraz objętościowej. Z reguły mebel o konkretnej charakterystyce. Obecnie wśród pożądanych rozwiązań znajdują się meble typu recliner – mówi Małgorzata Bartosik. – Wśród obić obserwujemy od dłuższego czasu powrót do zainteresowania skóramiSkóra – 1) odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry zwierzęcej lub odpowiednio przygotowana warstwa tworzywa syntetycznego imitującego skórę zwierzęcą, przeznaczona na wykończenie wyrobów, w tym mebli. Jak dzielimy skóry? Skóry najogólniej można podzielić na: • skóry syntetyczne – sztuczne, tzw. eco-skóry, skóry ekologiczne czy imitacje skóry, • skóry naturalne – skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia naturalnymi, w tym skórami antykowanymi. Modne są kolory ziemi – czerń, brązy, beże.
Patrycjusz Budka, Regional Sales Manager w firmie Sits, zwraca uwagę, że Brytyjczycy wybierają do swoich mieszkaniach także odważne modeleModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań., designerskie sofySofa – sofa (tur. suf(f)a, „kamienna ławka”, z arab. suffat), otomana (tur. ottoman), rodzaj mebla z grupy mebli tapicerowanych przeznaczony do leżenia i wypoczynku. Sofa może być z tzw. funkcją – ma wówczas skrzynię na pościel i rozkładane leżysko służące do okazyjnego leżenia (spania) oraz bez funkcji (wówczas służy tylko do siedzenia i wypoczynku). Co to jest sofa? Jest to z welwetu oraz wyraźne, jaskrawe wzory na fotelachFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często. Cenią kratkę, kwiaty oraz paski, które pojawiają się na meblachMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., – wymienia Patrycjusz Budka. – Ich dodatkowym zdobieniem są bogate przeszycia oraz pikowaniaPikowanie (z francuskiego) – dekoracyjna technika tapicerki, w której przestrzeń tapicerowana, np. tapczanu, fotela, poduszki itp. zostaje podzielona na mniejsze, przeważnie geometryczne figury (prostokąty, romby itp.), odpowiednio ułożone i przeszywane wraz z całą wyściółką i materiałem pokryciowym. Jakie są rodzaje pikowania? Do podstawowych układów pikowania należy m.in. tzw. półrombowy, całorombowy, rombowy wielokrotny i kwadratowy. W miejscach przeszycia umieszcza się zazwyczaj.
Rynek brytyjski jest specyficzny i wymagający, jak zresztą wiele innych. Jest jednak sporo rzeczy, które wyróżniają go spośród innych, np. mniejsze szafySzafa – szafa (z niem.), armaria (z łac.); mebel o konstrukcji skrzyniowej, jedno- lub wieloczęściowy, przeważnie w kształcie prostopadłościanu z drzwiami lub żaluzjami, czasami z szufladami u dołu lub u góry, wewnątrz z półkami lub wieszakiem. Jakie są rodzaje szaf? W zależności od przeznaczenia powstało wiele odmian o różnorodnych konstrukcjach (a mianowicie konstrukcji wieńcowej, konstrukcji stojakowej oraz konstrukcji oskrzyniowej), rozmiarach,, łóżkaŁóżko – łoże, łożnica (przestarzale); mebel o konstrukcji szkieletowej lub skrzyniowej, służący do spania, leżenia, siedzenia, pracy itp. Pierwsze łóżko to prymitywne legowisko głównie z drewna – prycza; później rama wyplatana położona na palach wbitych w ziemię – początek wszystkich następnych konstrukcji, które rozwinęły się już w starożytności. Najstarsze łóżka Na Dalekim Wschodzie (Chiny, Japonia) były to przeważnie niskie, twarde, które odbiegają wymiarami od standardów, konieczność stosowania w wyrobach hartowanych szkieł i bezpiecznych luster, nietypowe wtyczki elektryczne. Maciej Formanowicz, prezes Zarządu Fabryk Mebli Forte
Patrycjusz Budka przekonuje, że Brytyjczycy nie lubią spokojnych i minimalistycznych mebli. Raczej z fantazyjną odwagą dobierają jaskrawe kolory oraz wzory, które na pierwszy rzut oka wydają się zbyt krzykliwe i niepasujące do całości – argumentuje Patrycjusz Budka. – Dopiero, gdy spojrzymy na dom, który stoi zazwyczaj na przedmieściach dużego miasta, dostrzeżemy w nim wygodny, miękki fotelFotel – siedzisko zazwyczaj jednoosobowe, z oparciem i bocznymi poręczami lub bokami; poręcze są jedno- lub dwuczęściowe, osadzone od przodu w bocznych oskrzyniach lub przednich nogach, z tyłu zaś w górnych częściach bocznych ramiaków. Fotel należy do mebli komfortowych, reprezentacyjnych, będących przez dłuższy czas atrybutem pozycji społecznej. Siedziska są przeważnie obszerniejsze od krzeseł. Od XVII wieku zwykle tapicerowane i często w szkocką kratęKrata – kratownica – 1) Nazwa różnych konstrukcji kratowych, płaskich lub przestrzennych, składających się z listewek lub prętów drewnianych lub metalowych, prostych lub niekiedy giętych, przeplatających się pod kątem prostym, ukośnie lub równoległych. Stanowią konstrukcje dekoracyjne lub użytkowe, np. krata do kwiatów umieszczona na ścianie, krata łazienkowa na podłodze itp. lub mogą być częścią większego mebla, np. kredensu, szafy, obudowy lub w welurowej zieleni, w którym każdy Brytyjczyk delektuje się swoją ulubioną herbatą. Five o’clock to rytuał, do którego dopasowane jest przytulne wnętrze.
Better late than never
Ostatnie lata, a w szczególności kilka minionych miesięcy, to bez wątpienia wyjątkowy czas w Wielkiej Brytanii. Przemiany dotyczą wszystkich sfer życia: sceny politycznej, rynku walut, sytuacji gospodarczej, nie omijają nawet rynku kontraktowego. Janusz Mikołajczyk, prezes Zarządu Mikomax Smart Office, zauważa, że aranżacja biur na przestrzeni ostatnich pięciu lat przeszła znaczną zmianę.
Wynika ona z ewoluującego stylu życia, potrzeb i oczekiwań względem stanowiska pracy, ale też – co jest chyba najważniejszym katalizatorem przemian – wejścia na rynek pracy nowego pokolenia – sugeruje Janusz Mikołajczyk. – Igreki to wymagający pracownicy, którzy stawiają na elastyczność zatrudnienia, doceniają niestandardowe rozwiązania i możliwość realizowania zadań zdalnie. W Wielkiej Brytanii w zdecydowanej większości występują biura typu open space. Co ciekawe, na brytyjskim rynku nieruchomości jest ich dwa razy więcej niż wynosi średnia światowa. To przekłada się na komfort pracy, problemy z koncentracją i ogólne niezadowolenie pracowników, którzy nie mają możliwości wykonywania zadań w innym miejscu, a działania w zespołachZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa projektowych są mniej efektywne ze względu na czynniki rozpraszające. Mimo to, od naszych partnerów z Wielkiej Brytanii wiem, że podobnie, jak w innych krajach, przedsiębiorcy chcą tworzyć elastyczne i ergonomiczne rozwiązania. Z przyczyn biznesowych dążą do tworzenia biur optymalnie wykorzystujących dostępną przestrzeń, ale też wspierających zespółZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa. Tzw. „agile working” staje się normą, a odpowiedzią na nowe potrzeby są rozwiązania, których design sprawdza się w różnych sytuacjach. Kolejnym tematem, który w mojej ocenie jeszcze długo będzie numerem jeden w trendach biurowych jest praca w systemie sit and stand. Dlaczego? Obserwujemy narodziny rynku pracownika. Na zachodzie dzieje się to już od kilku lat. Ich komfort, zadowolenie, zdrowie i produktywność stają się celem nadrzędnym dla firm, które w procesach rekrutacji walczą o talenty.
Anna Jabłońska, Area Export Manager w Fabryce Mebli Biurowych MDD, zauważa, że brytyjskie biura cechuje różnorodność. Pomimo tego, że Brytyjczycy są konserwatywnym narodem i nie lubią szybko wprowadzać zmian, to w przypadku powierzchni biurowych stawiają na nowoczesność – niezależnie od tego czy jest to styl współczesny, czy industrialny – mówi Anna Jabłońska. – Należy pamiętać, że w przypadku firm, szczególnie operujących w skali międzynarodowej, trendy w myśleniu o organizacji miejsca pracy są dosyć zbliżone. To jeden z efektów globalizacji i integracji w relacjach gospodarczych. Wnętrza hotelowe natomiast są dalekie od minimalizmu, gdyż Brytyjczycy preferują wnętrza klasyczne z masywnymi meblami w stylu kolonialnym, nierzadko z typową dla epoki wiktoriańskiej armaturą. Nadal wiele mebli wykonywanych jest przez rodzimych rzemieślników. Nierzadko w restauracjach czy pubach widać również poszanowanie dla tradycji, a nowoczesne meble zestawia się z eklektycznymi. To świadczy o dumie Brytyjczyków i przywiązaniu do dziedzictwa. Puby czy hotele to przecież często wizytówki tego kraju, stąd w tych segmentach króluje tradycja.
Polsko-brytyjską wymianę handlową od kilku lat charakteryzuje dynamiczny rozwój. W latach 2002-2015 eksport cechowała stała tendencja wzrostowa. Czy Brexit zahamuje to zjawisko? W mojej ocenie w interesie obu krajów jest zachowanie płynności w relacjach handlowych. Janusz Mikołajczyk, prezes Zarządu Mikomax Smart Office
Martin Howitt, Brand & Marketing Manager w Nowy Styl Group UK, zwraca uwagę na fakt, iż brytyjski rynek kontraktowy należy do najbardziej konkurencyjnych w Europie. W Clerkenwell, dzielnicy Londynu, w której siedzibę mają wiodący producenci mebli, w promieniu 2 km mieści się 65 showroomów – zaznacza Martin Howitt. – Ze względu na dużą konkurencję, klienci mogą wybrać spośród szerokiej gamy produktów i wykończeń dokładnie to, czego potrzebują. Wielu producentów oferuje systemy szyte na miarę, z nadzieją, że w ten sposób zapewnią sobie lojalnych klientów. Także obsługa jest na bardzo wysokim poziomie. Jakikolwiek problem podczas dostawy czy przy montażu otwiera drogę konkurencji do przejęcia kolejnych projektów klienta.
Where there is a will there`s a way
Wymagający – to najczęściej powtarzające się określenie, przy pomocy którego przedstawiciele firm opisują rynek brytyjski. Polscy producenci wychodzą z założenia, że dla chcącego nic trudnego.
Małgorzata Bartosik przyznaje, że brytyjscy konsumenci są wymagający, ale w obecnych czasach nie wzbudza to zdziwienia. Oferta na rynku mebli jest na tyle bogata, że oczekiwania klientów wobec nabywanych produktów rosną – stwierdza Małgorzata Bartosik. – Mieszkańcy Wielkiej Brytanii oczekują modeliModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. bardzo komfortowych, ponadto poszukiwane są meble o specyficznych rozmiarach – wiele brytyjskich domów i mieszkań ma wąskie drzwiDrzwi – 1) Ruchoma część ściany izolującej, umożliwiająca komunikację. Składają się z ościeżnicy i z jednego lub większej liczby skrzydeł albo stanowią same skrzydła, osadzone bezpośrednio w otworze budowlanym. Drzwi mają nie tylko charakter użytkowy, pełnią również funkcję dekoracyjną. Mogą być integralną częścią wyposażenia wnętrz, głownie poprzez formę i użytą kolorystykę. Drzwi mogą być wykonane w różnych stylach np. nowoczesnym, więc duże gabaryty nie mogłyby być przeniesione przez nie podczas dostawy. Rynek Wielkiej Brytanii nie jest rynkiem łatwym w obsłudze także dlatego, że od dostawców wymaga się np. specjalnych certyfikatów trudnopalności materiałów. Niemniej dla doświadczonego producenta te wymagania nie są żadną przeszkodą.
Rynek brytyjski jest specyficzny i wymagający, jak zresztą wiele innych – zauważa Maciej Formanowicz. – Jest jednak sporo rzeczy, które wyróżniają go spośród innych, np. mniejsze szafy, łóżka, które odbiegają wymiarami od standardów, konieczność stosowania w wyrobach hartowanych szkieł i bezpiecznych luster, nietypowe wtyczki elektryczne. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu mebli oraz dodatkowego wyposażenia. Mamy w ofercie produkty tworzone wyłącznie pod ten rynek, które nie znajdą nabywcy gdzie indziej, ze względu właśnie na te wyjątkowe cechy. Brytyjczycy zwracają dużą uwagę na bezpieczeństwo użytkowaniaBezpieczeństwo użytkowania – zgodnie z dyrektywą unijną 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, każdy wprowadzany na rynek produkt musi być bezpieczny. W odniesieniu do mebli, w obrębie bezpieczeństwa użytkowania należy rozpatrzeć następujące zasadnicze zagadnienia: stateczność konstrukcji mebla, sztywność oraz wytrzymałość zarówno konstrukcji mebla, jak i użytych w nich połączeń. Należy. Często oczekują certyfikatów jakościowych potwierdzających, że produkt wykonano według najwyższych standardów.
W ub.r. łączna wartość importu mebli biurowych na Wyspy osiągnęła wartość około 150 mln GBP, co pokazuje jego skalę (nie można zapominać też o rodzimych producentach). Warto zwrócić uwagę na to, że prawie połowa tej wartości jest zagospodarowywana przez kraje spoza UE. Anna Jabłońska, Area Export Manager w Fabryce Mebli Biurowych MDD
Michał Cieśla, Export Manager w firmie Kler, stwierdza, że rynek brytyjski jest dość wymagający, a dotyczy to przede wszystkim konieczności posiadania certyfikatów na niepalność materiałów, komponentów, jak i poszyć używanych do produkcji mebli. Trzeba wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii jednostką wiodącą w zakresie koordynacji spraw związanych ze standardami i normami technicznymi, testowaniem oraz certyfikacją towarów jest brytyjskie Ministerstwo Handlu i Przemysłu – informuje Michał Cieśla. – Jest ono bez wątpienia najbardziej rygorystyczną instytucją na całym starym kontynencie. Jednak nie jest aż tak źle, jakby się mogło wydawać. Nie zapominajmy jednak, że Wielka Brytania to największy importer polskich mebli, nie licząc naszego najbliższego sąsiada, jakim są Niemcy.
Rynek brytyjski jest rynkiem bardzo wymagającym, zwłaszcza dla branży meblarskiej – uważa Paweł Krygier. – Produkty wysyłane do Wielkiej Brytanii muszą spełniać nie tylko normy europejskie, ale specyficzne normy angielskie, często niezgodne ze standardowymi normami, którymi kierujemy się podczas produkcji. W związku z tym proces produkcyjnyProces produkcyjny – zespół czynności przetwarzania surowców, materiałów lub półfabrykatów w wyroby gotowe (np. meble). Proces produkcyjny obejmuje czynności począwszy od pobrania surowców lub materiałów z magazynu, poprzez czynności technologiczne, transportowe, kontrolne, rejestracyjne itp., aż do przekazania gotowego wyrobu do magazynu. Podstawową częścią procesu produkcyjnego jest proces technologiczny. Ponadto w skład procesu produkcyjnego wchodzą procesy pomocnicze, jak proces magazynowania, transportu, związany jest ze zmianą ustawień, co bywa utrudnieniem dla fabryk. Jednakże Szynaka Meble jest firmą elastyczną i mimo zmian produkcyjnych, operacyjnych i technologicznych , potrafi się dostosować do rynkowych wymagań.
Jeśli ktoś uważa, że na Wyspach wymagający jest rynek mebli mieszkaniowych, musi mieć świadomość, że jeszcze bardziej wymagający jest rynek kontraktowy. Anna Jabłońska podkreśla, że to rynek bardzo rozwinięty, jeden z większych w Europie. Dla Brytyjczyków bardzo ważne jest doświadczenie oraz jakość towarów świadczonych usług – mówi Anna Jabłońska. – Cenią też elastyczność pozwalającą na pełne dostosowanie oferty do ich indywidualnych potrzeb. Biorąc pod uwagę spore nasycenie rynku, klienci kontraktowi są bardzo wymagający i producenci mebli coraz częściej poszukują innowacyjnych produktów, łączących w sobie estetykę z funkcjonalnościąFunkcjonalność mebla – 1) Zespół cech mebla najlepiej odpowiadających potrzebom użytkownika osiągnięty poprzez m.in. dobór materiałów, wymiarów, ergonomicznych kształtów itp. Funkcjonalność mebla jest kryterium oceny poprawności rozwiązania konstrukcyjnego i zarazem estetycznego. 2) W języku potocznym słowo „funkcjonalność” oznacza wszystkie cechy przedmiotu, urządzenia, oprogramowania itp., które definiują możliwość zapewnienia określonych potrzeb w trakcie użytkowania..
W opinii Janusza Mikołajczyka rynek brytyjski jest jednym z najbardziej otwartych w Unii Europejskiej. Sektor meblarski jest tam ważnym elementemElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne gospodarki i ma znaczący udział w PKB – podkreśla Janusz Mikołajczyk. – Chociaż w kraju dominują rodzimi producenci, to dużą rolę odgrywają również firmy ze Stanów Zjednoczonych i Europy, w tym m.in. Polski. Dla nas to drugi po Niemczech rynek zbytu i bardzo ważny partner biznesowy. Nasi producenci są wśród 12 największych dostawców towarów dla Zjednoczonego Królestwa. Meble są lwią częścią rosnącego eksportu. W ubiegłym roku wartość tych towarów wysłanych do Wielkiej Brytanii wyniosła ponad 725 mln euro. Rynek charakteryzuje duża chłonność, a znaczna część, bo aż 53% towarów, pochodzi z krajów członkowskich (jak podaje MSZ w 2014 r. ich wartość wyniosła 289 mld funtów). Polsko-brytyjską wymianę handlową od kilku lat charakteryzuje dynamiczny rozwój. W latach 2002 – 2015 eksport cechowała stała tendencja wzrostowa. Czy Brexit zahamuje to zjawisko? W mojej ocenie w interesie obu krajów jest zachowanie płynności w relacjach handlowych. A jeśli zmiany okażą się konieczne, wierzę, że wypracujemy zasady, które będą korzystne dla każdej ze stron.
Bez wątpienia nawet po „Brexicie” Wielka Brytania może pozostać w europejskim obszarze gospodarczym, tak jak ma to miejsce w przypadku Norwegii, czy Szwajcarii, a polscy producenci mebli ciągle będą się cieszyć ze wspólnego rynku. Michał Cieśla, Export Manager w firmie Kler
Jak informuje Martin Howitt, głównym obszarem działalności Grupy Nowy Styl w Wielkiej Brytanii jest sektor biur i miejsc pracy, aczkolwiek podział między ofertą dla tradycyjnych przestrzeni open office i domowych biur powoli się rozmywa. W jego ocenie kluczem do nowoczesnego miejsca pracy jest bowiem elastyczność.
Projektowanie elastycznego miejsca pracy (ang. agile workplace) w Wielkiej Brytanii jest odpowiedzią na kwestię produktywności, jak i motywacji pracowników – sugeruje Martin Howitt. – Ta koncepcja zakłada tworzenie stref i środowisk, które pracownicy mogą wybierać w zależności od zadań, które wykonują. Strefy wspólne wypełniają sofy, miękkie siedziskaSiedzisko – zespół lub podzespół tapicerowany służący do siedzenia. Jak jest zbudowane siedzisko? Siedzisko najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich:
• warstwy podtrzymującej,
• warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej,
• warstwy wyściełającej,
• warstwy pokryciowej.
Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. i akustyczne budki telefoniczne, miejsca spotkań to niekoniecznie sale konferencyjne z długimi stołamiStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte, ale raczej wyspy z barowymi stolikami, przy których ustawia się ekspres do kawy i mały ekran do prezentacji. Kontenery ustępują miejsca lockersom. Elastyczne miejsce pracy zapewnia też przestrzenie do pracy w ciszy i hot deski. Ważnymi elementamiElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne dobrego biura zaprojektowanego zgodnie z ideą „agile working” są kantyna i strefa odpoczynku, bo to tutaj właśnie rodzi się współpraca i następuje wymiana pomysłów. Projektując nowe produkty dla tego typu przestrzeni Grupa Nowy Styl uwzględnia aspekty takie jak akustykaAkustyka – nauka obejmująca zjawiska związane z powstawaniem, propagacją i odziaływaniem fal akustycznych. Współcześnie postrzegana akustyka dzieli się na wiele działów, w tym: akustyka środowiskowa, architektoniczna, muzyczna, mowy i słuchu, psychoakustyka, wibroakustyka, hydroakustyka, elektroakustyka. Źródło: Właściwości akustyczne materiałów do produkcji mebli. Kompedium., innowacyjność technologiczna oraz kwestie środowiskowe.
Brave New World?
23 czerwca 2016 r. to dzień, który szczególnie zapisał się na kartach historii Europy. Właśnie wtedy Brytyjczycy zagłosowali w referendum za opuszczeniem Unii Europejskiej. Trudno o lepszy pretekst do spekulacji, szczególnie, gdy spadki odnotowuje kurs funta szterlinga. Wielka Brytania to ciągle ważny partner handlowy, nie tylko dla branży meblarskiej. Co prawda jest drugim w kolejności odbiorcą mebli, ale zajmuje też drugą pozycję wśród partnerów handlowych Polski.
Jeżeli chodzi o zagadnienie Brexitu, to sami Brytyjczycy zastanawiają się nad formą wyjścia ze struktur UE – zauważa Jerzy Bartosik, Radca Ministra w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Londynie. – W Wielkiej Brytanii trwa debata o najlepszy czas na uruchomienie procedury wyjścia. Prawdopodobnie stanie się to w przyszłym roku, ale nic nie jest pewne. Oznacza to, że sprawa formalnego wyjścia przeciągnie się prawdopodobnie do końca 2019 r., tym bardziej, że występują bardzo poważne problemy praktyczne dotyczące zatrudnienia w nowo powołanym resorcie ds. wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE ekspertów/negocjatorów.
Wielka Brytania po najnowszych politycznych i gospodarczych decyzjach zmieni swój poziom eksportu i importu wszelkich dóbr. Dlatego z pewnością dużo trudniej i wolniej, po wyjściu z Unii Europejskiej, będzie rosła sprzedaż i import mebli z Europy. Patrycjusz Budka, Regional Sales Manager w firmie Sits
Z informacji, które przekazał Jerzy Bartosik, wynika, iż Brytyjczycy pracują obecnie nad najlepszą dla nich formułą strategii negocjacji z państwami Unii. Pomysł wejścia UK do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA) oceniany jest negatywnie – zaznacza Jerzy Bartosik. – Nie byłoby to korzystne rozwiązanie dla UK, ze względu na konieczne wysokie wpłaty do budżetu oraz swobodę przepływu pracowników. Również potencjalne dołączenie UK do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) ocenione zostało jako niekorzystne ze względu na regulacje dot. sektora usługowego. Wydaje się, że UK może iść w kierunku renegocjacji warunków członkostwa w WTO, zastąpienia polityki UE korzystniejszymi regulacjami wewnętrznymi oraz zawrzeć szereg nowych umów handlowych. Wtedy przed polskimi eksporterami, nie tylko mebli, pojawi się problem nowych uregulowań taryfowych w zależności od wyniku negocjacji WB – UE.
Małgorzata Bartosik zwraca uwagę na zmianę, którą dostrzegli już wszyscy producenci – wahania kursu walut. Nie jest to jednak zaskoczenie – z doświadczenia wiemy, że różne decyzje i sytuacje polityczne wpływają na gospodarkę – mówi Małgorzata Bartosik. – Dla IMS Sofa ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie jest powodem do zmartwień – zanim Polska dołączyła do Unii Europejskiej sprzedawaliśmy już nasze produkty na rynek brytyjski. Jeśli Brytyjczycy opuszczą UE, sytuacja się odwróci – Polska, jako członek UE, będzie sprzedawała swoje produkty na ten rynek pozaunijny. IMS Sofa ma duże doświadczenie w handlu z krajami, które nie należą do UE oraz z krajami spoza Europy. Każde państwo ma własne regulacje odnośnie eksportu, nie mamy problemów z tym, by im sprostać.
Po pierwsze wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie nastąpi szybko, po drugie nie spodziewamy się znaczących zmian w przepisach, a już zupełnie nie oczekujemy wprowadzenia cła – mówi Maciej Formanowicz. – To informacje z przekazów medialnych, które wydają się nam wiarygodne.
Michał Cieśla jest zdania, że w najbliższym czasie polscy producenci mebli nie odczują większych zmian. Wielka Brytania znajduje się w ścisłej czołówce krajów, do których wysyłamy nasze towary – przypomina Michał Cieśla. – Należy dodać, że duża liczba firm brytyjskich produkuje meble na terenie naszego kraju. Ważne jest, by wspomnieć też o tym, że sporo polskich producentów dostarcza na Wyspy komponenty i surowce. W tej sytuacji uważam, że w najbliższych latach niewiele się zmieni w Wielkiej Brytanii w związku z branżą meblarską. Nawet szybko obniżający się kurs funta szterlinga niebawem ustabilizuje się, wzmocni i już nie będzie tak dużą niewiadomą. Ciągle warto eksplorować ten rynek, bo bez wątpienia daje on wiele możliwości.
Mieszkańcy Wysp cenią walory estetyczne, funkcjonalność i raczej nieskomplikowany w formie design. W dużej mierze wybierają meble w kolorach jasnych, ciepłych, ale również wybarwienia kontrastujące z nimi, w kolorach orzecha i czerni. Paweł Krygier, dyrektor handlowy Szynaka Meble
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej z pewnością przyniesie zmiany – przekonuje Janusz Mikołajczyk. – Jednak jestem daleki od zakładania, że nowe rozwiązania w negatywny sposób przełożą się na wymianę handlową miedzy naszymi krajami. Dotychczas nie odczuliśmy jakichkolwiek negatywnych efektów. Według art. 50 Traktatu lizbońskiego procedura wychodzenia może zająć nawet 2 lata. W tym czasie zarówno UE, jak i Wielka Brytania wypracują nowy modelModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. współpracy. Wszystko zależy od efektu tych negocjacji. Ważne czynniki, które mogą wpłynąć na ewentualne zmiany to stosunek walut – funta szterlinga i euro oraz ewentualne ograniczenia handlowe. Znacząca zmiana spowoduje, że eksport może przestać być opłacalny. Jednak pamiętajmy, że rynek brytyjski jest jednym z kluczowych partnerów biznesowych wielu krajów członkowskich – taki scenariusz wydaje się więc mało prawdopodobny.
O całej sytuacji ciężko jeszcze mówić posługując się konkretnymi możliwymi scenariuszami – podkreśla Anna Jabłońska. – Jest to precedens i z pewnością będziemy świadkami długotrwałych, twardych negocjacji. Warto jednak pamiętać, że w rzeczywistości obydwie strony tak naprawdę mają wspólny interes. Dlatego też, pomimo realnej szansy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wierzymy, że na tym rynku będą istniały możliwości zwiększenia sprzedaży dla branży meblarskiej. Fabryka Mebli MDD będzie w dalszym ciągu rozwijać swoją obecność na Wyspach. Wielka Brytania jest i nadal pozostanie dla Polski bardzo znaczącym partnerem handlowym. Liczymy na korzystne negocjacje odnośnie modeluModel – 1) Pierwszy egzemplarz projektu (np. mebla), wykonany z właściwych materiałów w podziałce 1:1. 2) Też: wzór, schemat, według którego coś jest lub coś ma być wykonane (np. model odpowiedzialnej produkcji). Źródło: Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań. współpracy gospodarczej po Brexicie i nie spodziewamy się rewolucji.
Paweł Krygier przewiduje, że zmiany polityczne dotyczące Wielkiej Brytanii niewątpliwie wpłyną na warunki eksportowe. Zapewne pojawi się konieczność clenia towaru wysyłanego na Wyspy bądź wystawiania dodatkowych dokumentów potwierdzających pochodzenie produktów – mówi Paweł Krygier. – Nie stanowi to jednak dla nas problemu. Pomimo iż Brexit jest tematem coraz częściej i poważniej rozważanym, rejestrujemy wzrost liczby zamówień z rynku brytyjskiego oraz wzmożone zainteresowanie współpracą z nami ze strony największych firm handlowych na Wyspach.
W opinii Martina Howitta czerwcowa decyzja Brytyjczyków o Brexicie silnie wstrząsnęła angielskim biznesem i gospodarką. Początkowy strach i sceptycyzm powoli ustępują – oznajmia Martin Howitt. – Data wyjścia UK z Unii Europejskiej (o ile w ogóle) pozostaje niewiadomą. Tymczasem rynek mebli biurowych rokuje bardzo dobrze, kilka ciekawych projektów wyposażenia wnętrz czeka na rozwiązanie, a zainteresowanie naszymi produktami w Wielkiej Brytanii nie maleje. Dlatego kontynuujemy działania zgodnie z zasadą „business as usual”. Właśnie przenieśliśmy się do nowego większego showroomu w Clerkenwell w Londynie. Aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie powiększamy też nasz zespół z Londynie.
725,4 mln euro
wyniosła wartość polskiego eksportu mebli do Wielkiej Brytanii w ub.r.
Patrycjusz Budka jest zdania, że z punktu widzenia sprzedawcy i kupca może zmienić się wiele, ale tak naprawdę „wszystko będzie po staremu”. Powołuje się on na najnowsze prognozy i analizy, według których wiele firm meblarskich nie jest gotowych na „wyjście z Unii”.
Obawa przed niepewnym jutrem oraz konieczność „zaciskania pasa” sprawią, że znacząco zmniejszy się szybkość z jaką rozrastał się dzięki otwartym granicom rynek mebli. Wielka Brytania to kraj z tożsamością europejską, w której silnie odcisnęły swoje piętno „kultura anglosaska i wyspiarskie reminiscencje”. Nie należy jednak obawiać się zmian, ponieważ one są nieuchronne , nie tylko w branży meblarskiej. Po zimnym prysznicu i opuszczeniu UE, z pewnością nastąpi stabilizacja sprzedaży i poziomu eksportu. Proces ten jednak nie będzie szybki– konkluduje Patrycjusz Budka.
TEKST: Anna Szypulska
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2016