Design

Zielony dom pod Krakowem

Dom pod Krakowem - MIKOŁAJSKA Studio.

Zielony dom pod Krakowem

Żywe rośliny, butelkowa zieleń i dekoracyjne tapety z motywami natury. W tym domu życie rodzinne dosłownie kwitnie, a wszystko to za sprawą pracowni MIKOŁAJSKA Studio.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Dom pod Krakowem, w Raciborsku, miał być oazą zieleni, miejscem wytchnienia i wypoczynku dla czteroosobowej rodziny. Inwestorom zależało przede wszystkim na tym, by wnętrza były ciepłe i przytulne w odbiorze, niepozbawione energetycznych kolorów ziemi i śmiało nawiązywały do piękna okolicznej przyrody.

Dom pod Krakowem - MIKOŁAJSKA Studio.
Dom pod Krakowem, proj. MIKOŁAJSKA Studio.

Koncepcja aranżacji wnętrz opierała się na nawiązaniu do naturalnych kolorów i materiałów. Wprowadziliśmy do wnętrza dużo zieleni w formie żywej zielonej ściany, donic wbudowanych w posadzkę w łazience przy sypialni oraz w otwartej klatce schodowej, które miały dawać wrażenie przechodzenia roślin do wnętrza domu. Inwestorka zaś chciała dodać do wnętrza intensywne kolory, szczególnie w tkaninach i tapetach – tak też się stało – wyjaśnia Krystyna Mikołajska z MIKOŁAJSKA Studio.

Dom pod Krakowem - MIKOŁAJSKA Studio.
Dom pod Krakowem, proj. MIKOŁAJSKA Studio.

Dom pod Krakowem, w którym rządzi natura

Stąd we wszystkich właściwie pomieszczeniach pojawia się żywa zieleń, ale też meble, dodatki i inne aranżacyjne detale, które korespondują z naturalnym krajobrazem zza okien. Ściana z żywej zieleni w otwartej strefie dziennej, rośliny doniczkowe, tapety z naturalnymi motywami, utrzymane w różnych odcieniach zielonego zabudowy meblowe i meble wypoczynkowe sprawiają, że wszystko tu gra w zielone.

W tę zabawę śmiało włączają się inne kolory z palety barw ziemi oraz naturalne materiały. Wśród tych ostatnich ważną rolę w projekcie pełni drewno. Z natury ciepłe, tworzy stylistyczną przeciwwagę dla prostych, minimalistycznych form wyposażenia.

Drewniane są tu podłogi, drzwi, część zabudów stałych, ale też żaluzje, dekoracyjne elementy ścian, a przede wszystkim sufit w otwartej na dwie kondygnacje części salonowej. Dzięki poprowadzonym na całej wysokości salonu przeszkleniom widoczny jest silny związek wystroju wnętrz z otaczającą dom przyrodą. To za sprawą wysokich okien zaciera się tu granica między tym co wewnątrz, a tym co na zewnątrz.

Dom pod Krakowem - MIKOŁAJSKA Studio.
Dom pod Krakowem, proj. MIKOŁAJSKA Studio.

Wygodny dom dla rodziny z dziećmi

Dzięki naturalnym inspiracjom aranżacja wnętrz jest niezwykle spójna, a każde z pomieszczeń wizualnie dopełnia całość. Nie znaczy to jednak, że walory estetyczne projektu, przyćmiły jego stronę funkcjonalną. Wręcz przeciwnie – wnętrza są nie tylko piękne, ale też użytkowe, a każde z pomieszczeń doskonale spełnia swoje zadania. Stąd w otwartej strefie dziennej, poza dwukondygnacyjnym salonem służącym odpoczynkowi i spędzaniu wspólnie czasu, znalazła się przestronna jadalnia z dużym, rodzinnym stołem oraz świetnie wyposażona kuchnia. Ta ostatnia jest miejscem idealnym do przygotowywania posiłków, nawet w większym gronie, o czym świadczy duża wyspa ulokowana w centrum. Pojemna zabudowa zapewnia dużo miejsca do przechowywania kuchennych utensyliów, a ukryta za drzwiami spiżarnia pozwala gromadzić całkiem spore zapasy. Na życzenie inwestorów, w projekcie znalazł się również gabinet do pracy, który w razie potrzeby pełni też funkcję pokoju dla gości.

Dom pod Krakowem - MIKOŁAJSKA Studio.
Dom pod Krakowem, proj. MIKOŁAJSKA Studio.

Zoom na detal

Równie funkcjonalnie urządzone zostały pomieszczenia prywatne. Sypialnia główna, dwa pokoje dla dzieci – chłopca i dziewczynki oraz trzy łazienki. Ich wystrój nawiązuje do konceptu aranżacji otwartej strefy dziennej, podporządkowany jest jednak indywidualnym potrzebom każdego z mieszkańców. Stąd pokoje dzieci odzwierciedlają ich pasje i charaktery, a sypialnia właścicieli połączona została z dużą garderobą. Wygodne w użytkowaniu są także łazienki, w których wszechobecna zieleń i naturalne materiały stanowią niezwykłe tło dla starannie dobranego wyposażenia. Wśród niego odnajdziemy takie perełki, jak armatura Gessi czy przyciski spłukujące Geberit, które stanowią biżuteryjne akcenty we wnętrzu. Ich wybór wydobywa też aranżacyjną moc detali, które choć nie rzucają się w oczy, pełnią ważną rolę w całym projekcie.

Dom pod Krakowem - MIKOŁAJSKA Studio.
Dom pod Krakowem, proj. MIKOŁAJSKA Studio.

O pracowni:

MIKOŁAJSKAstudio to autorska pracownia projektowa Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej. Matka i córka, obydwie absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w Polsce, robią to, w czym są najlepsze, starają się realizować wszystkie projekty z sercem i pełnym zaangażowaniem. Projektowanie wnętrz jest ich ogromną pasją, popartą zdobytą wiedzą oraz wieloletnim doświadczeniem. W zespole MIKOŁAJSKAstudio pracują ambitni i profesjonalni architekci, zawsze mający na względzie, że to klient będzie użytkownikiem zaprojektowanego wnętrza. Dlatego z należytym szacunkiem traktują potrzeby i upodobania klientów, zarówno w części funkcjonalnej, jak i estetycznej projektu.