Współczesny luksus – jak wprowadzić go do wnętrz?
16 lutego, 2025 2025-02-16 11:55Współczesny luksus – jak wprowadzić go do wnętrz?

Współczesny luksus – jak wprowadzić go do wnętrz?
Nowoczesna elegancja w odcieniach bieli i beżu to pomysł pracowni Architektownia na dom na obrzeżach Poznania. Zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny bliźniak o powierzchni 127 m2 łączy funkcjonalność z niebanalną estetyką.
W malowniczej okolicy i otoczeniu jednorodzinnej zabudowy dzielnicy Szczepankowo stoi dom, który oferuje przestrzeń dostosowaną do codziennych potrzeb oraz inspirującą harmonię wnętrz. Aranżację tworzy kompilacja starannie dobranych rozwiązań. Nic dziwnego, że do tej przestrzeni wprowadził się współczesny luksus.
Strefa dzienna: przestrzeń spotkań i relaksu
Domowe życie koncentruje się na parterze, gdzie salon z częścią wypoczynkową płynnie łączy się z jadalnią i nieco dalej położoną kuchnią. Estetyczną bazę stanowi tu podłoga Jawor-Parkiet, czyli jodełka francuska Dąb Color Alabastro w klasie Elegance. Jej ciepła tonacja podkreśla przytulny charakter wnętrza i idealnie współgra z zabudowami stolarskimi w kolorze kaszmiru oraz bieli.

Wybór podłogi od Jawor-Parkiet miał kluczowe znaczenie dla charakteru tej aranżacji. Jej subtelny, jasny odcień wprowadza do wnętrza poczucie przestronności i lekkości, a klasyczny układ jodełki dodaje elegancji i ponadczasowego stylu. Naturalne usłojenie drewna ociepla przestrzeń, harmonizując z beżową paletą kolorystyczną. Dzięki wykończeniu wysokiej jakości podłoga jest nie tylko piękna, ale także trwała i funkcjonalna. To doskonała baza, która podkreśla spójność całej aranżacji i nadaje jej wyjątkowy, przytulny klimat – mówi Sandra Gałuszka.
W salonie dominują miękkie, wygodne sofy, dopełnione akcentami ze szczotkowanego złota, czyli lampami i uchwytami meblowymi. Dekoracyjna ścianka TV, wykończona spiekami wielkoformatowymi, stanowi eleganckie tło dla nowoczesnych sprzętów i dodaje przestrzeni ekskluzywnego charakteru.
Co skrywa wnętrze kuchni?
Przestrzeń pomiędzy kuchnią a częścią wypoczynkową salonu zagospodarowano na potrzeby jadalni. Nie sposób przejść obojętnie obok tapicerowanych foteli, które obiecują wyjątkowy komfort. Świetnie komponuje się z nimi stół w ciepłym odcieniu drewna. Mimo pokaźnych rozmiarów, dzięki swojej budowie sprawia wrażenie lekkiego i nie dominuje nad przestrzenią. Piękną, niemal biżuteryjną ozdobę miejsca stanowi lampa wisząca, dopasowana w taki sposób, aby podążała za kształtem, jaki wyznacza blat stołu.

Kuchnia to prawdziwy raj dla miłośników gotowania. Blaty ze spieku tworzą spójną kompozycję, a zabudowa oferuje mnóstwo miejsca do przechowywania, choć nie sprawia wrażenia masywnej. Całość oświetla stylowa lampa umieszczona nad półwyspem, która nadaje przestrzeni ciepła i klasy. Wśród rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, znajduje się szafa w korytarzu obok, której drzwi chowają się w bok zabudowy, ujawniając wnętrze wraz z wysuwaną półką na ekspres do kawy, czyli tzw. coffee corner.

Oaza spokoju i elegancji, czyli współczesny luksus w sypialni
Sypialnia na piętrze to miejsce, w którym królują harmonia i intymność. W centralnym punkcie znajduje się łóżko z tapicerowanym zagłówkiem marki Kikki (należącej do architektów). Towarzyszy jej zabudowa meblowa na wymiar – szafki nocne w kolorze drewna i szafy ubraniowe wykończone w odcieniu kaszmiru. Toaletka umieszczona przy ścianie naprzeciwko dodaje przestrzeni elegancji i praktyczności. Dzięki zastosowaniu wielkoformatowych luster sypialnia wydaje się większa i bardziej przestronna.

Funkcjonalne i stylowe łazienki
Wystrój łazienek stanowi prawdziwą perełkę projektową. Na parterze, dzięki powiększeniu pomieszczenia kosztem kuchni i korytarza, udało się wygospodarować miejsce na prysznic. Drzwi wnękowe Radaway Nes Brushed Gold, w połączeniu z akcentami złota, idealnie wpisują się w estetykę całego domu.
Eleganckie detale tego modelu, w kolorze szczotkowanego złota, oraz możliwość montażu bezpośrednio na podłodze, wnoszą do wnętrza luksusowy akcent, który doskonale komponuje się z nowoczesnym designem i paletą kolorystyczną pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu bezpiecznego, hartowanego szkła o grubości 6 mm oraz powłoce Easy Clean drzwi te są nie tylko estetyczne, ale również trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. To rozwiązanie idealnie łączy funkcjonalność z estetyką, podkreślając charakter całej aranżacji – tłumaczy Sandra Gałuszka.

Zastosowanie sztukaterii, płytek i lustra na ścianie dało wyjątkowo ciekawy efekt dekoracyjny w postaci trójwymiarowości, który zachwyca oryginalnością.
Łazienka na piętrze – powiększona kosztem gabinetu – to przykład doskonałego zagospodarowania przestrzeni. Na powierzchni 7 m2 znalazły się: wanna narożna, kabina prysznicowa 90×90 cm, pojemne szafki wiszące na wymiar z umywalką oraz zabudowa stelaża WC skrywająca miejsce do przechowywania i sprytnie zaprojektowane wysuwane kosze na pranie.
Przestrzeń dla dzieci – detale na każdym kroku
Tutaj uwagę przykuwają przede wszystkim łóżka z zagłówkami marki Kikki, zaprojektowane przez architektów. Strefy sypialniane wydzielono pod skosami, aranżując wyjątkowo przytulne i komfortowe przestrzenie. Tapicerowane elementy wykończenia wprowadzają miękkość i zapraszają do relaksu. Pas lustra tuż obok nie tylko spełnia oczywistą funkcję – dodaje też wnętrzom głębi. Szafy ubraniowe dopasowano do miejsca i potrzeb młodych użytkowników. Białe fronty czynią zabudowy neutralnymi wizualnie, dzięki czemu „pierwsze skrzypce” mogą grać łóżka.

W całym domu znajdziemy subtelne, ale starannie przemyślane akcenty, które nadają wnętrzom elegancji i stanowią estetyczną „kropkę nad i”. Drzwi ukryte – w sypialniach piętrze z tzw. odwrotną przylgą (czyli licujące się od strony korytarza, a otwierające do środka), idealnie komponują się z całą koncepcją wystroju, jednocześnie pozostając niemal niewidocznymi. Elementy szczotkowanego złota – baterie łazienkowe, klamki, uchwyty czy lampy – wprowadzają elegancję, nie dominując nad przestrzenią.
W wielu miejscach pojawiają się zaokrąglone akcenty oraz lustrzane powierzchnie, które doskonale doświetlają przestrzeń i optycznie ją powiększają. Powtarzającym się zabiegiem jest też wykorzystanie spieków wielkoformatowych: na blatach w kuchni, obudowie toaletki w sypialni, dekoracyjnej ściance TV czy przy lustrze w łazience na piętrze.

Zabudowy stolarskie w odcieniach kaszmiru (lakierowane) i bieli, w połączeniu ze sztukaterią tworzą spójny wystrój, który podkreśla charakter każdego pomieszczenia. Akcenty drewnopodobne dopasowano odcieniem do koloru podłogi Jawor Parkiet. Warto również zwrócić uwagę na szyte na miarę dekoracje okienne , meble i dywany, które dodają wnętrzom przytulności.
Współczesny luksus odpowiada na potrzeby i inspiruje
Wnętrza prezentowanego domu to doskonały przykład pokazujący, jak zrównoważyć estetykę i funkcjonalność, tworząc przestrzeń idealną dla współczesnej rodziny. Każda strefa – od imponującej części dziennej, po bardziej kameralne łazienki – została zaprojektowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, które przyciągają uwagę i zapadają w pamięć.

Przestrzenie, które tworzymy, mają nie tylko odpowiadać codziennym potrzebom mieszkańców, ale także inspirować i cieszyć oko. W tym projekcie udało się osiągnąć idealną równowagę pomiędzy praktycznością a pięknem, którym przecież każdy lubi się otaczać – podsumowuje Sandra Gałuszka.