Design

Trwa Rok Romana Modzelewskiego

Profesor Roman Modzelewski.

Trwa Rok Romana Modzelewskiego

Roman Modzelewski, wybitny polski projektant, uhonorowany został przez Radę Miejską w Łodzi: rok 2022 nazwany został jego imieniem.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie: Muzeum Miasta Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Łódź Design Festival oraz Wera Modzelewska – żona profesora Romana Modzelewskiego.

Roman Modzelewski – urodzony w 1912 roku w Łoździejach na Litwie, zmarł w 1997 roku w Łodzi. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1931–1935 w pracowni Felicjana Kowarskiego, a później do 1938 roku w Pracowni Malarstwa Dekoracyjnego u Leonarda Pękalskigo. Dyplom zrealizował w 1946 roku.

Roman Modzelewski a Łódź

Od początku Roman Modzelewski związany z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi), będąc wraz z Leonem Ormezowskim, Władysławem Strzemińskim i Stefanem Wegnerem jej organizatorem. W uczelni Roman Modzelewski pracował do 1982 roku, pełniąc funkcję dziekana, a w latach 1952–1963 rektora uczelni.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Prace Romana Modzelewskiego, wybitnego łódzkiego artysty, ikony polskiego i światowego wzornictwa znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Plakatu w Wilanowie, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

2022 rok jest szczególny, gdyż właśnie mija 110 lat od urodzin Romana Modzelewskiego, ponadto dokładnie 10 lat temu – w 2012 roku – marka Vzór wprowadziła fotel RM58 do produkcji seryjnej.

Roman Modzelewski – artysta wszechstronny

Profesor Roman Modzelewski był postacią wielowymiarową – był wybitnym artystą, projektantem i pedagogiem, a także trzykrotnym rektorem uczelni w latach 1952–1963, pełnił również funkcje prorektora i dziekana. Tytuł profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1957 roku. Uczył malarstwa i kompozycji.

Jego osobistą zasługą było ocalenie w połowie lat 50. XX wieku uczelni od likwidacji. W tym okresie Roman Modzelewski był koordynatorem odbudowy Starego Miasta w Łodzi i współautorem Mauzoleum na Radogoszczu. W 1958 roku powstał słynny fotel RM58. W 1967 roku zbudował pierwszy w Polsce jacht z żywicy epoksydowej. W 1975 roku zaprojektował i zbudował jacht „Amulet”. W 1984 roku zaprojektował i zbudował jacht „Talizman”.

Fotel RM57, proj. Roman Modzelewski (1957), prod. Vzór.
Fotel RM57, proj. Roman Modzelewski (1957), prod. Vzór.

Zasługi prof. Romana Modzelewskiego dla powstania i późniejszych losów szkoły są nie do przecenienia. Pracował on w łódzkiej uczelni do roku 1982, kiedy odszedł z naszej szkoły na emeryturę. Do dzisiaj wielu jego wychowanków, którzy obecnie sami są profesorami i wykładają w łódzkiej akademii, odnosi się twórczo do jego poglądów, korzystając z metod dydaktycznych i koncepcji programowych, które stworzył.

prof. Marek Wagner

Źródło: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Jak ogłosiła Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, w ramach Roku Romana Modzelewskiego planowane są liczne inicjatywy, o których ASP będzie informować na bieżąco.