Onto Studio: to, co jest
22 września, 2021 2023-04-18 14:10Onto Studio: to, co jest
Ania Wręga i Kaja Nosal z Onto Studio mają na koncie nagrody architektoniczno-projektowe, ale przede wszystkim różnorodne realizacje i wybór drogi do oryginalnego stylu.
Ania i Kaja są wszechstronne: projektują meble i wystawy, ale też świetnie edukują i opowiadają. O tym, jak Stanisław Witkiewicz stworzył styl zakopiański możemy posłuchać w jednym z odcinków, dostępnego na Youtube, cyklu „Ko-lekcje”. W kolejnym dowiemy się jak Polacy wzięli udział w Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku, w jaki sposób zaprezentowali dorobek artystyczny odrodzonego kraju i skąd się wzięła polska tożsamość.
Krok po kroku poznajemy historię polskiego designu, wzornictwa i sztuki stosowanej. Za scenariusz i produkcję cyklu atrakcyjnych wizualnie filmów animowanych odpowiedzialne było Onto Studio, którego nazwa z greckiego oznacza „to, co jest”.
Jak powstało Onto Studio?
Do powstania duetu projektowego przyczyniło się spotkanie w Centrum Nauki Kopernik. Na eksperymentalnych warsztatach wspólnie pracowały nad projektem niekonwencjonalnych zabawek. Kaja pochodzi ze Śląska, ukończyła Wydział Projektowy ASP w Katowicach. Ania jest absolwentką Architektury Wnętrz w Warszawie. Pierwsze niezależne kroki zawodowe nie przynosiły im wystarczającej satysfakcji, dlatego 7 lat temu postanowiły zrobić coś razem.
Jak się poznałyśmy, byłyśmy skrajnie różne. Jestem bardziej zorganizowana, bardziej kieruję się logiką. Kaja ma mnóstwo pomysłów. Bardziej kieruje się sercem. Dobrze się uzupełniamy, również na poziomie doświadczeń zawodowych. Ja miałam wcześniej do czynienia z architekturą, a Kaja z projektami i grafiką. To połączenie bardzo dobrze nam się sprawdza przy realizacji wystaw. Ten rodzaj pracy wymaga bardzo różnorodnej skali: od architektonicznej, wnętrzarskiej, po typografię. Mamy w pełni zróżnicowane doświadczenia i działamy na pełnej skali – mówi Ania Wręga.
Warsztaty w Bauhausie
Pierwsze wspólne kroki zawodowe? Postanowiłyśmy, że zrobimy coś ekscytującego i wysłałyśmy zgłoszenie na rezydencję projektową do Bauhausu. Dostałyśmy się na warsztaty „IKEA Bauhaus Summer” i byłyśmy tam przez 3 miesiące – opowiada Kaja. Efektem był system mebli „Play, party, work” zaprojektowany dla Domów Mistrzów w Bauhausie w Dessau. Główną inspiracją było codzienne życie w Bauhausie lat 20.
Założeniem było to, aby meble służyły artystom na różnych rezydencjach projektowych. Chciałyśmy zaprojektować meble, które będą korespondować z przestrzenią i będą nawiązywały do stylu Bauhausu, a przy tym pomagały w pracy kreatywnej. Chodziło też o stworzenie opowieści, jak studenci pracowali w Bauhausie, jak dbali o balans między pracą a życiem codziennym mówi Kaja.
Onto Studio dla Centrum Nauki Kopernik
Onto Studio stworzyło projekt meblościanki „Ore”. Przygotowywało meble dla Centrum Nauki Kopernik. Jest w trakcie realizacji projektu mebli biurowych. Kaja i Ania są autorkami koncepcji wyposażenia wnętrz mieszkania i butików. W największym jednak stopniu realizują się w sektorze wystawienniczym.
Na pewnym etapie rozważałyśmy, gdzie najlepiej skorzystamy z naszych kompetencji. Wydrukowałyśmy portfolio i zaproponowałyśmy współpracę warszawskim muzeom. Odezwało się do nas Muzeum Narodowe w Warszawie – opowiada Kaja.
Jednym z efektów współpracy są „Ko-lekcje”, które do stycznia 2022 roku można oglądać na wystawie „Polskie style narodowe” w Muzeum Narodowym w Krakowie. Rozpoczyna ona serię „4 × nowoczesność”, na który złożą się cztery wystawy w MNK poświęcone poszukiwaniu oryginalnych wzorców modernizacyjnych w sztuce, designie i architekturze polskiej XX i XXI wieku.
Co wyróżnia Onto Studio?
Tym, co wyróżnia Onto Studio jest spójny sposób projektowania. Powiedziałabym o pewnego rodzaju prostocie, nawet kiedy robimy rzeczy zdobne – mówi Kaja.
Z drugiej strony, jesteśmy zmęczone totalnym minimalizmem, szarościami, dlatego we wnętrzach lubimy też element zabawy. Z jednej strony, wynikającej z funkcji, a z drugiej – z naszych charakterów i emocjonalności. Odczuwamy wnętrza. Widzimy jak otoczenie wpływa na człowieka. Będąc w Bauhausie robiliśmy badania na temat tego, co człowiek robi, żeby być efektywnym, co sprawia, że dobrze się czuje w swoim środowisku pracy. Myślę, ze w tworzonym przez nas środowisku projektowym jest bardzo dużo dobrego samopoczucia – zaznacza. Lubimy też pracę teoretyczną – dodaje.
Nie tylko Onto Studio
Równolegle do pracy w Onto Studio, Ania doktoryzowała się i zajmowała się wnętrzami edukacyjnymi. Przyglądała się, w jaki sposób mogą odpowiadać nowym koncepcjom edukacyjnym i wspierać naukę. Obecnie wykłada w katedrze architektury wnętrz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i uczy studentów projektowania.
W trakcie kontaktów ze studentami zakiełkował nam pomysł na „Ko-lekcje”. Zastanawiałyśmy się nad procesami edukacyjnymi, nad tym, jak młodzież zdobywa wiedzę i jak możemy im to ułatwić – mówi Ania.
Obecnie zastanawiamy się, co możemy zrobić, aby przestrzenie wystawiennicze były w całości dla wszystkich. To jest duży temat, który analizujemy i który będziemy chciały wdrażać. Chcemy zmienić myślenie o muzeach jako o przestrzeni, gdzie nie można niczego dotykać. Chcemy sprawić, żeby muzea były obiektami na miarę XXI wieku: tak dla ludzi starszych, jak i dla młodych, coraz bardziej przebodźcowanych, którzy w muzeach dziś się nudzą. Myślimy także o dzieciach. Chciałybyśmy uczyć je kontaktu ze sztuką, tak aby stała się elementarną częścią edukacji. Ważnym zagadnieniem jest też dla nas ekologia wystaw czasowych – dodaje.
TEKST: Diana Nachiło
Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2021