SaloneSatellite – tu wszystko się zaczyna
17 lipca, 2023 2023-07-17 12:45SaloneSatellite – tu wszystko się zaczyna
Wydarzenie poświęcone twórcom poniżej 35 roku życia po raz kolejny udowodniło, że jest bezkonkurencyjnym miejscem spotkań dla przedsiębiorców, łowców talentów i obiecujących projektantów, a także trampoliną do świata biznesu.
Zainaugurowane przez Marvę Griffin w 1998 roku, SaloneSatellite, to przestrzeń poświęcona kontaktom firm z młodymi projektantami. Tegoroczna edycja była niemal tak bogata w prezentacje, jak ubiegłoroczna, gdyż uczestniczyło w niej 550 projektantów poniżej 35 roku życia z 31 różnych krajów, a także 28 szkół projektowych i uniwersytetów z 18 różnych krajów.
Przede wszystkim wybór tematu tej edycji: „Design Schools – Universities / Building The (Im)Possible – Process, Progress, Practice”, nie był przypadkowy. Prace przyszłych absolwentów odpowiadały na pytanie: dokąd zmierza design? Prezentowały też nowe podejście w radzeniu sobie z poważnymi wyzwaniami, jakie niosą zmiany środowiskowe, gospodarcze i społeczne.
Najwięcej emocji w tym roku było jednak wokół spotkania z Gaetano Pesce, włoskim rzeźbiarzem, projektantem i architektem. Opowiadał on o swoich pierwszych krokach i głównych etapach długiej kariery. Spotkanie z nim zainspirowało i dodało nowej energii młodym talentom międzynarodowego designu. Równie mocno wszyscy czekali na wyniki SaloneSatellite Award.
Zwycięzcy 12. edycji SaloneSatellite Award
Jury SaloneSatellite Award, które zebrało się 19 kwietnia 2023 roku, jednogłośnie wybrało sześć zwycięskich projektów spośród stu zgłoszonych. W 12. edycji konkursu triumfowały innowacje w zakresie procesów i tradycji, promujące zrównoważone i wspólnotowe myślenie.
Tegorocznymi zwycięzcami zostali Japończycy z firmy Honoka za projekt Tatami Refab, który łączy odzyskany materiał tatami z drukiem 3D. Drugą nagrodę otrzymało Studio Ryte z Hongkongu za stołek Triplex, wykonany z lnu. Trzecia nagroda trafiła do Ahokpe + Chatalin, występujących na SaloneSatellite jako Belgium is Design. Jury nagrodziło ich hamak Kudoazò, wykonany w Beninie z tkaniny z recyklingu.
Natomiast tegoroczne trzy wyróżnienia specjalne otrzymali:
- Joaquin Ivan Sansone za jego trzcinowy stołek Junki,
- Weonrhee za mały stolik Primitive Structure,
- Fragmentario, obecnie mieszkający w USA, za projekt Avocado Seed Brick.
Ponadto trójka wyróżnionych otrzymała również nagrodę Róng Design Award. Obejmuje ona miesięczną rezydencję w Rong Design Library w chińskiej dzielnicy Yuhang w Hangzhou.
Konkursowe projekty można było oglądać na dwóch obszarach, ze specjalną instalacją wyposażoną w teleskopy. Zapewniały one wgląd w wyimaginowany scenariusz przyszłości projektowania, jak również z grą świateł, cieni i kolorów. Wszystkie prototypy biorące udział w konkursie tradycyjnie już zostały zademonstrowane na dedykowanej wystawie i oceniane przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Paoli Antonelli.
Polska projektantka na SaloneSatellite
W tym roku Polskę reprezentowała Anna Andrzejewicz – architektka i projektantka. Podczas SaloneSatellite 2023 prezentowała ona swoje projekty meblowe pod szyldem ANDR ATELIER. Realizacja wystawy była możliwa dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Każdy z zaprezentowanych projektów – stół Willow, stolik sensoryczny/zabawka Pond, uniwersalny system AURA oraz lampa GROW – stanowi eksperyment formy, funkcji lub materiału. Kolekcja inspirowana jest m.in. geometrią, architekturą, rzeźbą oraz naturą. Czerpiąc z Idei Formy Otwartej Oskara Hansena, formy prezentowanych obiektów nigdy nie są ostatecznie skończone, są kształtowane z udziałem użytkowników, w zależności od ich inwencji i potrzeb, stanowią zaproszenie do interakcji i współprojektowania. Pozwalają na to modułowa budowa lub ruchome elementy. Jednak do priorytetów należało użycie naturalnych materiałów oraz modułowość pozwalająca na łatwe złożenie i rozłożenie prezentowanych projektów. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno przedstawicieli branży, jak też studentów i wykładowców. Ponadto, uwagę zwracała interaktywność i wielofunkcyjność prezentowanych wzorów. Dzięki temu ekspozycję chętnie eksplorowali oglądający.
Komitet selekcyjny SaloneSatellite 2023
Andrea Anastasio (projektant), Rosa Bertoli (dziennikarka Wallpaper*), Franco Caimi (CEO Caimi Brevetti), Beppe Finessi (krytyk designu), Ruggero Magrini, (CEO Kristalia), Marcantonio Raimondi Malerba (projektant), Ruben Modigliani (redaktor naczelny IFDM), Marva Griffin Wilshire (założycielka i kuratorka SaloneSatellite), Ricardo Bello Dias (architekt), Aldo Colonetti (historyk i teoretyk sztuki, designu i architektury), Patrizia Malfatti (międzynarodowe biuro prasowe, koordynatorka Salone del Mobile.Milano), Patrizia Vicenzi (CEO Luceplan).
ZOBACZ TAKŻE: Salone del Mobile.Milano – 61 zdjęć z 61. edycji
Jury SaloneSatellite 2023
Paola Antonelli (kuratorka designu, MoMA), Beppe Finessi (krytyk designu), Gianluca Gessi (prezes Gessi), Francesca Gugliotta (dziennikarka), Francesco Librizzi (projektant), Claudio Luti (prezes Kartell), Steven Ma (projektant), Anna Moldenhauer (redaktor naczelna Stylepark), Roberta Silva (CEO Flos), Marilena Sobacchi (biuro prasowe Salone del Mobile.Milano)
TEKST: Anna Szypulska
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 6-7/2023