Design

Polska artystka na prestiżowych targach w Londynie

Anna Bera, polska artystka, zaprezentuje swoją kolekcję na prestiżowych targach w Londynie.

Polska artystka na prestiżowych targach w Londynie

W dniach 3-5 marca 2023 roku Anna Bera, artystka z Polski, zaprezentuje najnowsze lustro z kolekcji OBJECT na prestiżowych targach sztuki użytkowej Collect w stolicy Wielkiej Brytanii.

Collect Open to specjalna sekcja targów współczesnej sztuki użytkowej Collect w Londynie dedykowana niezależnym twórcom i twórczyniom, którzy specjalnie na tę okazję przygotowują unikatowe instalacje artystyczne. W tym roku w wystawie weźmie udział 14 twórców, wśród nich polska artystka – Anna Bera. Projektantka jest w tym gronie jedyną osobą spoza Wielkiej Brytanii.

Projekt, który zwrócił uwagę kuratorów i został wyselekcjonowany do udziału w wystawie Collect Open to najnowsza praca z kolekcji OBJECT, monumentalna prawie trzymetrowa rzeźba wykonana ręcznie z drewna jaworowego z lustrem z polerowanej stali. Pracę będzie można zobaczyć od 3 do 5 marca (preview 1-2 marca) na stoisku E28 w pałacu Somerset House w samym sercu Londynu.

Kolekcja OBJECT, proj. Anna Bera.
Kolekcja OBJECT, proj. Anna Bera.

Tworząc kolekcję OBJECT Anna Bera poszukuje specyficznego sposobu istnienia obiektów w przestrzeni, który jest monumentalny i ciężki, wręcz ostentacyjny. Gdzie obiekt jest czymś, co pojawia się nagle i bez uzasadnienia, ale jego istnienie jest niepodważalne. Istnieje w taki sposób jakby nie mógł nie-istnieć. Jest tylko tym, czym się wydaje, choć mógłby być też czymkolwiek innym. Bera igra z formą obiektu użytkowego. W wyniku jej rozważań powstała kolekcja rzeźb, które mogą mieć funkcje luster.

Tafla lustra przyklejona na zewnątrz powoduje, że funkcja ramy jest zdegradowana i rama staje się bezużyteczna. Nie ma powodu, dla którego obiekty są takie, jakie są. Ich istnienie może się wydawać przypadkowe, ale nie jest, z tego powodu mniej uprawnione; a być może nawet bardziej, kiedy nie ma w takim obiekcie nic poza istnieniem.

Anna Bera to polska artystka, rzeźbiarka i stolarka. Od 2014 roku prowadzi autorskie studio projektowe i warsztat stolarski z siedzibą w Warszawie. Anna tworzy rzeźbiarskie meble i obiekty użytkowe, które formą nie zdradzają swojej funkcji, ale zachęcają, by je badać i samodzielnie nadawać im znaczenie. Artystka skupia się nie tylko na formie, ale także na wrażeniach dotykowych, na sposobach używania przedmiotu i na jego rytualnym znaczeniu w codziennym życiu.

Swoje inspiracje czerpie z badania stosunku człowieka do przyrody w kontekście biologicznym, kulturowym i duchowym. Tworzy przedmioty bogate w detale i faktury, które niemal wymuszają kontakt fizyczny, a także niewygodne, ciężkie i nieporęczne obiekty, które manifestują swoją materialność. Ich nietypowa forma sytuuje je na pograniczu przedmiotów użytkowych i rzeźbiarskich dzieł sztuki.

Collect Art Fair to jedne z najważniejszych targów sztuki użytkowej, rzemiosła artystycznego i designu kolekcjonerskiego na świecie. Jako jedna z wiodących platform prezentujących prace o jakości muzealnej, targi stawiają na ekskluzywność, reputację i doskonałą jakość kuratorską, podnosząc rzemiosło do rangi rynku kolekcjonerskiego. W marcu 2023 roku odbędzie się 19. edycja Collect, zaaranżowana w prestiżowej lokacji neoklasycystycznego pałacu Somerset House w centrum Londynu.

Wystawa, na której prace w ramach Collect Open pokaże polska artystka – Anna Bera – powstała przy wsparciu Instytutu Kultury Polskiej w Londynie, Miasta Kielce, Instytutu Adama Mickiewicza i Gminy Bieliny.