Modern, modern classic, art déco: 3 style w łódzkiej kamienicy
5 października, 2024 2024-10-04 17:15Modern, modern classic, art déco: 3 style w łódzkiej kamienicy
Trzy różne odsłony jednej kamienicy? To możliwe dzięki Hannie Pietras, która wraz z zespołem przygotowała propozycje aranżacji apartamentów w 3 różnych stylach: modern, modern classic i art déco.
Monumentalna fasada, duże przeszklenia oraz unikalne detale – kamienica Siemensa w Łodzi to perła klasycznego modernizmu. Przyciąga wzrok nie tylko mieszkańców miasta, ale i turystów. Dzięki renowacji budynek zachowa swój oryginalny wygląd, a w jego wnętrzu powstanie 87 luksusowych mieszkań. Propozycje aranżacji przestrzeni apartamentów dla ich przyszłych mieszkańców, w trzech stylach: modern, modern classic i art déco, przygotowała projektantka wnętrz Hanna Pietras, wraz z zespołem. Zajrzyjmy do środka tej wyjątkowej kamienicy, która kryje unikalne rozwiązania architektoniczne.
Nałkowska, Brzechwa i zespół Maanam
Kamienica przy Piotrkowskiej 96 w Łodzi to przede wszystkim dawna siedziba firmy Siemens. W czasach przedwojennych był tu luksusowy dom handlowy, czyli showroom z pierwszymi artykułami gospodarstwa domowego. Historia budynku jest niezwykle bogata, bywali w nim Zofia Nałkowska, czy Jan Brzechwa. „Czytelnik” organizował tu koncerty chopinowskie, a zespół Maanam nakręcił teledysk do utworu „Lucciola”.
Teraz kamienica powraca do swoich korzeni. Ponownie łączy to, co historyczne – klasyczne, z tym, co nowatorskie – modernistyczne. Wnętrza przestrzeni wspólnych budynku to architektoniczny unikat. Klatki schodowe z oryginalnymi szybami windowymi, marmurowymi schodami, czy korytarze wykończone zabudową drewnianą urozmaiconą intarsjami, przypominają podróż w czasie do Nowego Jorku z lat 20.
Mieszkania w 3 stylach: modern, modern classic i art déco
Innowacyjna szkieletowa konstrukcja budynku pozwoliła na zaprojektowanie ogromnych przeszkleń w elewacji oraz umożliwia dowolne kształtowanie przestrzeni mieszkalnej. 87 powstających tu apartamentów można w dowolny sposób łączyć. Na ostatnich dwóch piętrach znajdują się dwupoziomowe apartamenty z tarasami i loggiami.
Powierzchnie apartamentów zaczynają się od 25 m2 a największe mają 116 m2, wszystkie z możliwością dalszej rozbudowy. Każde pomieszczenie ma przynajmniej 3,5 metra wysokości, a ogromne okna fasadowe o powierzchni 10 m2 zapewniają pełne przeszklenie ściany mieszkań frontowych z widokiem na ulicę Piotrkowską. Budynek ma łącznie sześć kondygnacji.
W stylu modern
Apartamenty w stylu modern zaproponowano dla dwupoziomowych przestrzennych loftów zlokalizowanych na 5 i 6 piętrze kamienicy. Wyróżniają się one prostotą, funkcjonalnością i minimalizmem. Tutaj Hanna Pietras postawiła nacisk na otwarte przestrzenie, czyste linie i brak zbędnych ozdób. To propozycja przede wszystkim dla miłośników minimalizmu.
Część kuchenna jest zabudowana, co sprawia, że wystarczy zamknąć fronty, aby ukryć całą kuchnię. Salon jest przestronny, utrzymany w ciepłych barwach, sprzyjających relaksowi. W łazience znajduje się owalna wanna, towarzyszą jej eleganckie marmurowe umywalki w kolorze ciemnej zieleni.
Modern classic i art déco, czyli elegancja i styl
Propozycje aranżacji mieszkań Hanna Pietras Architects dopasowano do charakteru poszczególnych wnętrz. Część z nich zaprojektowano w stylu modern classic tożsamym z architekturą fasady. Projekt łączy klasyczne elementy z nowoczesnymi akcentami, tworząc wnętrza eklektyczne i jednocześnie funkcjonalne. W koncepcjach wnętrz użyto wysokiej jakości materiałów. Sztukateria na ścianach i sufitach nadaje wnętrzom historyczny klimat, a drewniane podłogi dodają ciepła i przytulności. W łazience zaproponowano klasyczny marmur i złote detale. Nowoczesne meble w kuchni zestawiono ze sprzętem AGD stylizowanym na retro.
Kolejne apartamenty zaprojektowano w stylu art déco, tożsamym z korytarzem kamienicy wykończonym drewnem z intarsjami czy przestrzenią prześwitu bramnego. Owalne kształty – eleganckie, wyrafinowane i luksusowe materiały nadają wnętrzom unikalny, dekoracyjny charakter. Złote elementy – od lamp po listwy przypodłogowe – harmonizują z jasnym parkietem. W kuchni marmur delikatnie kontrastuje z drewnianymi frontami mebli. Pomimo licznych zdobień, wnętrza zachowują lekkość i przestronność.
Wnętrza kamienicy Siemensa to unikat. Takich budynków w Łodzi po prostu nie ma. W porozumieniu z inwestorem, przygotowując aż trzy propozycje aranżacji wnętrz apartamentów dla jego mieszkańców. Wiedziałam że muszę wydobyć z nich ich oryginalny wygląd i zachować charakterystyczne elementy. Było to trudne, ale niezwykle satysfakcjonujące zadanie. Postawiłam na trzy różne style, które idealnie wpisują się w tę przestrzeń i czerpią z jej bogatej historii – mówi Hanna Pietras.
Projekt, który nie uznaje kompromisów
Budynek w 1971 r. został wpisany do rejestru zabytków. Kamienica stała pusta przez wiele lat. Aż w końcu w 2021 r. została zakupiona przez krakowskich inwestorów, którzy podjęli się jej renowacji.
Renowacja Kamienicy Siemensa to projekt bez kompromisów. Urzekła nas architektura tego budynku, to unikat wśród secesyjnej zabudowy centrum Łodzi, styl częściej spotykany w Paryżu czy Wiedniu niż w Polsce. Dlatego tak dużą uwagę przywiązujemy do naprawy, konserwacji i odtworzenia elementów zabytkowych. Ale wyjątkowa jest również tutaj konstrukcja, która umożliwiła na przykład osadzenie tak ogromnych przeszkleń w fasadzie. To również nas zobowiązuje do budowy z zachowaniem najwyższych standardów, będą żelbetowe stropy, tradycyjne ściany oraz żelbetowy szkielet, który zapewni życie tego wyjątkowego zabytku na pokolenia – opowiada Łukasz Juśkiewicz, inwestor VP Piotrkowska 96, odpowiedzialny za sprzedaż apartamentów w Kamienicy Siemensa.
Tradycyjne akustyczne ściany i żelbetowe stropy zapewnią mieszkańcom komfort i najwyższą jakość. W budynku znajdą się również przestrzenie wspólne, takie jak sauna, strefa wellness i sala kinowa. Zastosowano tu ekskluzywne materiały – naturalny kamień i egzotyczne drewno. Właściciele mieszkań będą mogli korzystać z rozwiązań Smart Home, które umożliwiają sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją za pomocą aplikacji mobilnej. W budynku dostępne będą również całodobowe usługi concierge oraz zaawansowany monitoring, co zapewni mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo.
Kamienica Siemensa, czyli Piotrkowska 96 w Łodzi
Pierwotnie budynek był siedzibą Towarzystwa Akcyjnego Polskich Zakładów Elektrotechnicznych „Siemens”, a po wojnie kilku znanych redakcji prasowych. Kamienica Siemensa to inwestycja zlokalizowana przy ul. Piotrkowskiej 96 w Łodzi. Obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako charakterystyczny przykład modernizmu w architekturze. Jego budowa rozpoczęła się w 1912 r. i nadzorowana była przez niemieckiego projektanta Karla Janisha.
W odrestaurowanej kamienicy powstanie 87 luksusowych mieszkań. Znajdą się tam również lokale usługowe, a także strefa wellness dostępna wyłącznie dla mieszkańców. Inwestorem jest spółka VP Piotrkowska 96. Ce, który jej przyświeca to zachowanie detali architektonicznych w nienaruszonym stanie i przywrócenie budynkowi dawnej świetności.