Jadalnia idealna – jaki styl wybrać?
30 marca, 2025 2025-03-28 7:50Jadalnia idealna – jaki styl wybrać?

Jadalnia idealna – jaki styl wybrać?
Z jednej strony autentyczność, zwrot ku rzemiosłu i unikalne detale, z drugiej strony kolory i akcenty graficzne – rok 2025 pozwala odkryć meble do jadalni w nowych odsłonach. Od minimalizmu po eklektyzm, od funkcjonalności po styl industrialny – w jadalni przyszłości nie ma miejsca na nudę.
Wspólne posiłki, wieczorne spotkania, rysowanie, układanie puzzli czy długie rozmowy przy filiżance kawy – coraz więcej wolnego czasu spędzamy w jadalni. Jednoczy nas stół. Przestrzeń uzupełniają inne meble do jadalni. Potwierdza to Kinga Smardz-Gawłowska, właścicielka marki borcas:

W 2025 r. wnętrza jadalni będą coraz bardziej odzwierciedlać potrzebę harmonii, funkcjonalności i bliskości z naturą. Kluczowe znaczenie będą miały naturalne materiały, subtelne kolory oraz przemyślana ergonomia mebli, które wspierają codzienne rytuały związane z jedzeniem i wspólnym spędzaniem czasu.
Natura vs. technologia
Według Anny Tondos, dyrektor tonWood, w 2025 r. w aranżacjach jadalni coraz mocniej zaznaczać się będą trendy łączące naturalne materiały z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Biophilic design, czyli wprowadzanie do wnętrz elementów natury, zdominuje estetykę, stawiając na drewno, roślinność i organiczne formy. Właśnie w tym kierunku idą najnowsze propozycje marki tonWood, która tworzy ekskluzywne stoły z dębu lub orzecha, wzbogacane żywicą. Tego typu połączenie podkreśla unikalne usłojenie drewna i nadaje meblom artystyczny charakter – zaznacza Anna Tondos.
Jej zdaniem ważnym aspektem będzie też multifunkcjonalność – jadalnia coraz częściej pełni rolę miejsca do spotkań, pracy i relaksu.
Dlatego stoły muszą być nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale także łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki żywicy oraz starannie zabezpieczonym powierzchniom drewna, meble te doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, łącząc funkcjonalność z wysublimowaną formą – podkreśla Anna Tondos.

Wybierasz meble do jadalni? Postaw na minimalizm
Dorota Binkowska, współwłaścicielka firmy Mebin, jest zdania, że wiodący styl w urządzaniu strefy dziennej to minimalizm.

W 2025 r., w odróżnieniu od poprzednich lat, przybiera on przytulne odsłony, nawiązujące do wzorców modernizmu. Meble, wykonane ze szlachetnych materiałów, np. dębu, mają lekko zaokrąglone, organiczne kształty. Charakterystycznym detalem zdobniczym są powierzchnie architektoniczne, zwłaszcza ryflowania na frontach szafek – zauważa Dorota Binkowska.

Co powinno znajdować się w jadalni?
Hubertus Design do urządzenia strefy dziennej proponuje oryginalną kolekcję mebli AMORE COLORE w ciekawej kolorystyce. Celem tej serii jest przede wszystkim odejście od pewnego stereotypu i zwrócenie uwagi na fakt, że meble nie muszą być koniecznie drewnopodobne, białe lub czarne. Hubertus zachęca do pewnego eksperymentu z formą i kolorystyką. Firma pokazuje, jak kolor mebla może, przy odpowiedniej aranżacji, nadać wnętrzom zupełnie nowy i oryginalny charakter. Niespotykana dotąd, w całości produkowana w Polsce, kolekcja zawiera kilkanaście nieszablonowych wzorów, wśród których są funkcjonalne ławy w różnych wymiarach, rozkładane stoły o niekonwencjonalnych kształtach oraz efektowne komody o różnym przeznaczeniu i gabarytach.

Cechą wspólną wszystkich elementów tej kolekcji jest motyw nietypowego zaoblenia z charakterystyczną strukturą delikatnych prążków na matowej powierzchni. Wszystkie meble zostały wykonane z wysokojakościowej płyty MDF, którą pokryto matą akrylową na głęboki mat. Płyta ta cechuje się przyjemną strukturą, która w dotyku przypomina aksamit. Jej powierzchnia została wzbogacona o powłokę antyfinger, dzięki czemu bez problemu można usunąć z niej, nawet tłuszczopochodne plamy. Ponadto powłoka posiada zwiększoną odporność na zarysowania i działanie promieni UV. AMORE COLORE jest dostępna w siedmiu modnych kolorach, takich jak niebieski, granat, miętowy, zielony, kaszmir, cappuccino czy bordo.
W jakim stylu wybrać meble do jadalni?
W 2025 r. nadal w czołówce trendów będzie styl naturalny – stwierdza Dorota Binkowska. – Wpisują się w niego materiały naturalnego pochodzenia, np. drewno, recykling, ale też inspiracja florą. Warto zwrócić uwagę, że kolorem roku 2025 Instytut Pantone ogłosił Mocha Mousse – ciepły, złocisty, elegancki brąz à la barwa kawy z mlekiem z dodatkiem czekolady.

Wśród kolorów uzupełniających wymienia ona: odcienie płatków kwiatów i liści bratków, róż, wierzb, gardenii, chabrów, które znakomicie pozwalają personalizować nie tylko strefę dzienną.

Wszystko już było?
Na horyzoncie trendów umacnia się eklektyzm, który daje ogromne możliwości łączenia różnych stylów, w tym na pozór niepasujących do siebie – zaznacza Dorota Binkowska. – To użytkownik ostatecznie kształtuje swoją przestrzeń. Realizuje marzenia, aspiracje, chęć posiadania czegoś wyjątkowego. W ten trend wpisują się modułowość mebli, indywidualizm, rękodzieło. Nieprzypadkowo mówi się, że we wnętrzarskiej modzie wszystko już było, ale nigdy w tej samej odsłonie.

Meble do jadalni: od japandi i wabi-sabi po industrializm
W opinii Anny Tondos, pod względem stylu na prowadzenie wysuną się nurty minimalistyczne oraz industrialne, które doceniają proste bryły i stonowane barwy: Charakterystyczne dla naszej kolekcji są opatentowane nogi model „drzewa” w nowoczesnym, geometrycznym wydaniu, które idealnie wpisują się w te konwencje. Z drugiej strony, rośnie zainteresowanie przytulnym japandi czy wabi-sabi, w których widoczne są niedoskonałości drewna i autentyczność rzemieślniczego wykonania. Wszystko to sprawia, że stoły tonWood zyskują na znaczeniu w aranżacjach przyszłości. Dzięki połączeniu tradycji obróbki drewna, innowacyjnych detali żywicznych oraz unikalnych form nóg, stanowią harmonijny kompromis między klasyczną elegancją a nowoczesnym designem. Jak przekonuje Anna Tondos, to właśnie tego rodzaju rozwiązania będą wyznaczały kierunki w urządzaniu jadalni w nadchodzących latach.

TEKST: Anna Szypulska
Artykuł ukazał się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 3/2025.