Design

Jadalnia idealna – jaki styl wybrać?

Stół ARTO marki Miloni, proj. Ariel Śliwiński, jest połączeniem maksymalnie uproszczonej konstrukcji z pięknem minimalistycznych detali, wykonanych dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz doskonałej znajomości materiału, jakim jest lite drewno. Jego elegancka, a zarazem uniwersalna forma w połączeniu z bogatą gamą dostępnych wersji wymiarowych i wykończeniowych sprawia, że doskonale wpasowuje się w każde wnętrze. Dzięki braku oskrzyni stosowanej w tradycyjnych stołach uzyskano lekką formę o delikatnych liniach, a montaż nóg pozostaje niezwykle prosty. Dzięki temu można go transportować w mniejszych opakowaniach, co ogranicza ślad węglowy, a samodzielne złożenie stołu zajmuje tylko kilka minut. Fot. Yassen Hristov.

Jadalnia idealna – jaki styl wybrać?

Z jednej strony autentyczność, zwrot ku rzemiosłu i unikalne detale, z drugiej strony kolory i akcenty graficzne – rok 2025 pozwala odkryć meble do jadalni w nowych odsłonach. Od minimalizmu po eklektyzm, od funkcjonalności po styl industrialny – w jadalni przyszłości nie ma miejsca na nudę.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Wspólne posiłki, wieczorne spotkania, rysowanie, układanie puzzli czy długie rozmowy przy filiżance kawy – coraz więcej wolnego czasu spędzamy w jadalni. Jednoczy nas stół. Przestrzeń uzupełniają inne meble do jadalni. Potwierdza to Kinga Smardz-Gawłowska, właścicielka marki borcas:

Camino to wyjątkowa konsola, proj. Ewy Półtorak dla marki borcas. Nowość łączy naturalne piękno drewna z nowoczesnym minimalizmem. Doskonale sprawdzi się zarówno w jadalni, jak i w innych częściach domu, pełniąc rolę eleganckiego, a jednocześnie praktycznego mebla. Projekt opiera się na precyzyjnym balansie między estetyką a funkcjonalnością. Listewki umieszczone na górnej części konstrukcji pełnią podwójną rolę – łączą nogi oraz służą jako prowadnice dla szuflad, które zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania. Dolna półka stabilizuje całość, a jednocześnie może być wykorzystana na dekoracje, książki lub inne akcesoria.
Camino to wyjątkowa konsola, proj. Ewy Półtorak dla marki borcas. Nowość łączy naturalne piękno drewna z nowoczesnym minimalizmem. Doskonale sprawdzi się zarówno w jadalni, jak i w innych częściach domu, pełniąc rolę eleganckiego, a jednocześnie praktycznego mebla. Projekt opiera się na precyzyjnym balansie między estetyką a funkcjonalnością. Listewki umieszczone na górnej części konstrukcji pełnią podwójną rolę. Łączą nogi, a także służą jako prowadnice dla szuflad, które zapewniają dodatkową przestrzeń do przechowywania. Dolna półka stabilizuje całość, a jednocześnie może być wykorzystana na dekoracje, książki lub inne akcesoria.

W 2025 r. wnętrza jadalni będą coraz bardziej odzwierciedlać potrzebę harmonii, funkcjonalności i bliskości z naturą. Kluczowe znaczenie będą miały naturalne materiały, subtelne kolory oraz przemyślana ergonomia mebli, które wspierają codzienne rytuały związane z jedzeniem i wspólnym spędzaniem czasu.

Natura vs. technologia

Według Anny Tondos, dyrektor tonWood, w 2025 r. w aranżacjach jadalni coraz mocniej zaznaczać się będą trendy łączące naturalne materiały z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Nowością wśród propozycji, jakie stanowią meble do jadalni od tonWood, jest kolekcja tworzona z drewna dębu i orzecha europejskiego w połączeniu z żywicą. Wyjątkowy charakter każdego egzemplarza podkreślają naturalne słoje oraz artystyczne formy żywicy. Konstrukcję dopełniają opatentowane inspirowane naturą nogi modelu „drzewa”, zastrzeżone w całej Europie. Ich oryginalna, geometryczna linia zapewnia stabilność i nadaje projektowi unikalny styl. Dzięki możliwości indywidualnego wyboru rozmiaru oraz wykończenia, powstaje mebel dopasowany do wymagań każdego wnętrza.
Nowością wśród propozycji do jadalni od tonWood jest kolekcja tworzona z drewna dębu i orzecha europejskiego w połączeniu z żywicą. Wyjątkowy charakter każdego egzemplarza podkreślają naturalne słoje oraz artystyczne formy żywicy. Konstrukcję dopełniają opatentowane inspirowane naturą nogi modelu „drzewa”, zastrzeżone w całej Europie. Ich oryginalna, geometryczna linia zapewnia stabilność i nadaje projektowi unikalny styl. Dzięki możliwości indywidualnego wyboru rozmiaru oraz wykończenia, powstaje mebel dopasowany do wymagań każdego wnętrza.

Biophilic design, czyli wprowadzanie do wnętrz elementów natury, zdominuje estetykę, stawiając na drewno, roślinność i organiczne formy. Właśnie w tym kierunku idą najnowsze propozycje marki tonWood, która tworzy ekskluzywne stoły z dębu lub orzecha, wzbogacane żywicą. Tego typu połączenie podkreśla unikalne usłojenie drewna i nadaje meblom artystyczny charakter – zaznacza Anna Tondos.

Jej zdaniem ważnym aspektem będzie też multifunkcjonalność – jadalnia coraz częściej pełni rolę miejsca do spotkań, pracy i relaksu.

Dlatego stoły muszą być nie tylko wytrzymałe i estetyczne, ale także łatwe do utrzymania w czystości. Dzięki żywicy oraz starannie zabezpieczonym powierzchniom drewna, meble te doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu, łącząc funkcjonalność z wysublimowaną formą – podkreśla Anna Tondos.

Kompaktowy stół Creative marki VOX w kilka sekund zamieni się z rodzinnego miejsca do posiłków w wygodny stół nawet dla 10 osób. Świetnie sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, w których chce się ugościć najbliższych. Dzięki innowacyjnemu systemowi meblowemu Creative wygląd stołu dopasowuje się do własnych aranżacyjnych pomysłów. Blat o odcieniu brązowego dębu na metalowych płozach, biały stół ze skośnymi nogami lub intensywnie zielony blat ze stożkowatymi nogami – to tylko kilka z możliwych wariantów, które można w pełni modyfikować. O wyglądzie stołu można zadecydować wybierając jeden z 11 dostępnych kolorów blatu, a typ nóg i stelaży dopasować spośród 9 elementów wykonanych z różnych materiałów i o różnym wyglądzie. Z kolei krzesła Alivio doskonale wpiszą się w eleganckie i nowoczesne wnętrza - jako meble do jadalni.
Kompaktowy stół Creative marki VOX w kilka sekund zmieni się z miejsca do posiłków w mebel dla nawet 10 osób. Świetnie sprawdzi się w niewielkich wnętrzach, w których chce się ugościć najbliższych. Dzięki innowacyjnemu systemowi meblowemu Creative wygląd stołu dopasowuje się do własnych aranżacyjnych pomysłów. Blat o odcieniu brązowego dębu na metalowych płozach, biały stół ze skośnymi nogami lub intensywnie zielony blat ze stożkowatymi nogami – to tylko kilka z możliwych wariantów, które można w pełni modyfikować. O wyglądzie stołu można zadecydować wybierając jeden z 11 dostępnych kolorów blatu, a typ nóg i stelaży dopasować spośród 9 elementów wykonanych z różnych materiałów i o różnym wyglądzie. Z kolei krzesła Alivio doskonale wpiszą się w eleganckie i nowoczesne wnętrza.

Wybierasz meble do jadalni? Postaw na minimalizm

Dorota Binkowska, współwłaścicielka firmy Mebin, jest zdania, że wiodący styl w urządzaniu strefy dziennej to minimalizm.

Nowa jadalnia TANGO od Mebin to elegancja inspirowana modernizmem. Meble do jadalni stylem nawiązują do najlepszych założeń modernizmu. Wyróżnia się ponadczasową elegancją, oszczędnymi zdobieniami, lekką formą, wysokiej klasy materiałami. Meble dostępne są w dwóch wybarwieniach: dąb rustic i złoty dąb, wpisującymi się w światowe trendy. Charakterystycznym elementem na frontach szafek jest poziome frezowanie, które tworzy trójwymiarowy efekt. Subtelne podświetlenie półek, umieszczonych za szkłem Antisol ładnie eksponuje detale dekoracyjne i usłojenie drewna oraz nadaje strefie dziennej przytulną atmosferę. W kolekcji są stoły, w tym rozsuwany, stoliki, krzesła, witryny, komody, szafki z barkami, półka wisząca, a także regały, szafki RTV oraz panele TV w wersjach maxi i mini.
Nowa jadalnia TANGO od Mebin to elegancja inspirowana modernizmem Styl nawiązuje do najlepszych założeń modernizmu. Wyróżnia się ponadczasową elegancją, oszczędnymi zdobieniami, lekką formą, wysokiej klasy materiałami. Meble dostępne są w dwóch wybarwieniach: dąb rustic i złoty dąb, wpisującymi się w światowe trendy. Charakterystycznym elementem na frontach szafek jest poziome frezowanie, które tworzy trójwymiarowy efekt. Subtelne podświetlenie półek, umieszczonych za szkłem Antisol ładnie eksponuje detale dekoracyjne i usłojenie drewna oraz nadaje strefie dziennej przytulną atmosferę. W kolekcji są stoły, w tym rozsuwany, stoliki, krzesła, witryny, komody, szafki z barkami, półka wisząca, a także regały, szafki RTV oraz panele TV w wersjach maxi i mini.

W 2025 r., w odróżnieniu od poprzednich lat, przybiera on przytulne odsłony, nawiązujące do wzorców modernizmu. Meble, wykonane ze szlachetnych materiałów, np. dębu, mają lekko zaokrąglone, organiczne kształty. Charakterystycznym detalem zdobniczym są powierzchnie architektoniczne, zwłaszcza ryflowania na frontach szafek – zauważa Dorota Binkowska.

Stół dębowy STRONG z oferty SEART to połączenie trwałości i naturalnego piękna. Blat wykonany jest z litego drewna dębowego o grubości 4 cm. Impregnacja olejem naturalnym zapewnia ochronę i podkreśla strukturę drewna. Krawędzie zostały precyzyjnie docięte pod kątem prostym, a naprzemienne ułożenie słojów gwarantuje wytrzymałość. Rustykalny charakter mebla przejawia się w naturalnej architekturze drewna – przebarwieniach oraz wypełnionych masą uszczelniającą płytkich pęknięciach i sękach. To idealny wybór dla miłośników designu z duszą.
Stół dębowy STRONG z oferty SEART to połączenie trwałości i naturalnego piękna. Blat wykonany jest z litego drewna dębowego o grubości 4 cm. Impregnacja olejem naturalnym zapewnia ochronę i podkreśla strukturę drewna. Krawędzie zostały precyzyjnie docięte pod kątem prostym, a naprzemienne ułożenie słojów gwarantuje wytrzymałość. Rustykalny charakter mebla przejawia się w naturalnej architekturze drewna – przebarwieniach oraz wypełnionych masą uszczelniającą płytkich pęknięciach i sękach. To idealny wybór dla miłośników designu z duszą.

Co powinno znajdować się w jadalni?

Hubertus Design do urządzenia strefy dziennej proponuje oryginalną kolekcję mebli AMORE COLORE w ciekawej kolorystyce. Celem tej serii jest przede wszystkim odejście od pewnego stereotypu i zwrócenie uwagi na fakt, że meble nie muszą być koniecznie drewnopodobne, białe lub czarne. Hubertus zachęca do pewnego eksperymentu z formą i kolorystyką. Firma pokazuje, jak kolor mebla może, przy odpowiedniej aranżacji, nadać wnętrzom zupełnie nowy i oryginalny charakter. Niespotykana dotąd, w całości produkowana w Polsce, kolekcja zawiera kilkanaście nieszablonowych wzorów, wśród których są funkcjonalne ławy w różnych wymiarach, rozkładane stoły o niekonwencjonalnych kształtach oraz efektowne komody o różnym przeznaczeniu i gabarytach.

Jakie meble do jadalni wybrać? Stół CAPITOLO z możliwością rozłożenia do 208 cm prezentuje połączenie luksusu i wyrafinowanej konstrukcji. Fot. Hubertus Design.
Stół CAPITOLO z możliwością rozłożenia do 208 cm prezentuje połączenie luksusu i wyrafinowanej konstrukcji. Fot. Hubertus Design.

Cechą wspólną wszystkich elementów tej kolekcji jest motyw nietypowego zaoblenia z charakterystyczną strukturą delikatnych prążków na matowej powierzchni. Wszystkie meble zostały wykonane z wysokojakościowej płyty MDF, którą pokryto matą akrylową na głęboki mat. Płyta ta cechuje się przyjemną strukturą, która w dotyku przypomina aksamit. Jej powierzchnia została wzbogacona o powłokę antyfinger, dzięki czemu bez problemu można usunąć z niej, nawet tłuszczopochodne plamy. Ponadto powłoka posiada zwiększoną odporność na zarysowania i działanie promieni UV. AMORE COLORE jest dostępna w siedmiu modnych kolorach, takich jak niebieski, granat, miętowy, zielony, kaszmir, cappuccino czy bordo.

W jakim stylu wybrać meble do jadalni?

W 2025 r. nadal w czołówce trendów będzie styl naturalny – stwierdza Dorota Binkowska. – Wpisują się w niego materiały naturalnego pochodzenia, np. drewno, recykling, ale też inspiracja florą. Warto zwrócić uwagę, że kolorem roku 2025 Instytut Pantone ogłosił Mocha Mousse – ciepły, złocisty, elegancki brąz à la barwa kawy z mlekiem z dodatkiem czekolady.

Zaprojektowana przez trebord linia STAM to kontynuacja filozofii marki w tworzeniu produktów wykonywanych wyłącznie z litego pełnego drewna w ponadczasowej, nowoczesnej formie, przyjaznej dla użytkownika końcowego. Linia STAM to przede wszystkim wszechstronność. Obejmuje ona meble do jadalni, które z powodzeniem znajdą zastosowania w przestrzeni biurowej, komercyjnej jak i w zaciszu domowym. Lekka zaoblona forma blatu ma zmiękczać odczucie ciężkiego litego materiału. Stożkowa geometryczna noga o wygładzonych krawędziach potęguje wrażenie zawieszenia blatu. Ponadto szeroka gama kombinacji kolorystycznych dopełnia wszechstronność produktu.
Zaprojektowana przez trebord linia STAM to kontynuacja filozofii marki w tworzeniu produktów wykonywanych wyłącznie z litego pełnego drewna w ponadczasowej, nowoczesnej formie, przyjaznej dla użytkownika końcowego. Linia STAM to przede wszystkim wszechstronność. Obejmuje ona produkty, które z powodzeniem znajdą zastosowania w przestrzeni biurowej, komercyjnej jak i w zaciszu domowym. Lekka zaoblona forma blatu ma zmiękczać odczucie ciężkiego litego materiału. Stożkowa geometryczna noga o wygładzonych krawędziach potęguje wrażenie zawieszenia blatu. Ponadto szeroka gama kombinacji kolorystycznych dopełnia wszechstronność produktu.

Wśród kolorów uzupełniających wymienia ona: odcienie płatków kwiatów i liści bratków, róż, wierzb, gardenii, chabrów, które znakomicie pozwalają personalizować nie tylko strefę dzienną.

Premierowy stół Okal, design Magdalena Hubka i Piotr Grzybowski, od Swallow’s Tail to kwintesencja subtelnej elegancji i harmonii formy. Jego wyrazista sylwetka, inspirowana zaokrąglonymi kształtami architektury lat 30., łączy masywność z delikatnością wykończeń, tworząc unikalny balans. Naturalny jasny klon amerykański dodaje lekkości i świeżości, podkreślając starannie dopracowane detale, które przywołują na myśl klasyczne, ponadczasowe wzory, gdzie każdy element jest mistrzowsko przemyślany. Okal to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność w szlachetnym wydaniu. Solidna konstrukcja i rozkładany blat zapewniają komfort codziennego użytkowania, wnosząc do wnętrza spokój i harmonię. Doskonale wkomponuje się zarówno w przestrzenie nowoczesne, jak i te z nutą klasycznej elegancji, podkreślając ich wyjątkowy charakter. Fot. Yassen Hristov.
Premierowy stół Okal, design Magdalena Hubka i Piotr Grzybowski, od Swallow’s Tail to kwintesencja subtelnej elegancji i harmonii formy. Jego wyrazista sylwetka, inspirowana zaokrąglonymi kształtami architektury lat 30., łączy masywność z delikatnością wykończeń, tworząc unikalny balans. Naturalny jasny klon amerykański dodaje lekkości i świeżości, podkreślając starannie dopracowane detale, które przywołują na myśl klasyczne, ponadczasowe wzory, gdzie każdy element jest mistrzowsko przemyślany. Okal to nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność w szlachetnym wydaniu. Solidna konstrukcja i rozkładany blat zapewniają komfort codziennego użytkowania, wnosząc do wnętrza spokój i harmonię. Doskonale wkomponuje się zarówno w przestrzenie nowoczesne, jak i te z nutą klasycznej elegancji, podkreślając ich wyjątkowy charakter. Fot. Yassen Hristov.

Wszystko już było?

Na horyzoncie trendów umacnia się eklektyzm, który daje ogromne możliwości łączenia różnych stylów, w tym na pozór niepasujących do siebie – zaznacza Dorota Binkowska. – To użytkownik ostatecznie kształtuje swoją przestrzeń. Realizuje marzenia, aspiracje, chęć posiadania czegoś wyjątkowego. W ten trend wpisują się modułowość mebli, indywidualizm, rękodzieło. Nieprzypadkowo mówi się, że we wnętrzarskiej modzie wszystko już było, ale nigdy w tej samej odsłonie.

Krzesła z kolekcji Riso i stół Toscano, projekt Pawlak & Stawarski Studio dla marki Fameg to pomysł na aranżację salonu w nowoczesnym stylu. Wygodne, eleganckie i jednocześnie lekkie wizualnie krzesła Riso, zaprojektowano na bazie metalowej ramy, na której zawieszone zostały komfortowe tapicerowane siedziska. Miękkie, owalne formy tworzą meble przyjemne w odbiorze, a ich wyszukane linie nadają im elegancji i szyku. Dobrze współgrają ze stołem Toscano o klasycznej formie przełamanej miękkimi, współczesnymi detalami – wyoblone krawędzie blatu i oskrzyni.
Krzesła z kolekcji Riso i stół Toscano, projekt Pawlak & Stawarski Studio dla marki Fameg to pomysł na aranżację salonu w nowoczesnym stylu. Wygodne, eleganckie i jednocześnie lekkie wizualnie krzesła Riso, zaprojektowano na bazie metalowej ramy, na której zawieszone zostały komfortowe tapicerowane siedziska. Miękkie, owalne formy tworzą meble przyjemne w odbiorze, a ich wyszukane linie nadają im elegancji i szyku. Dobrze współgrają ze stołem Toscano o klasycznej formie przełamanej miękkimi, współczesnymi detalami – wyoblone krawędzie blatu i oskrzyni.

Meble do jadalni: od japandi i wabi-sabi po industrializm

W opinii Anny Tondos, pod względem stylu na prowadzenie wysuną się nurty minimalistyczne oraz industrialne, które doceniają proste bryły i stonowane barwy: Charakterystyczne dla naszej kolekcji są opatentowane nogi model „drzewa” w nowoczesnym, geometrycznym wydaniu, które idealnie wpisują się w te konwencje. Z drugiej strony, rośnie zainteresowanie przytulnym japandi czy wabi-sabi, w których widoczne są niedoskonałości drewna i autentyczność rzemieślniczego wykonania. Wszystko to sprawia, że stoły tonWood zyskują na znaczeniu w aranżacjach przyszłości. Dzięki połączeniu tradycji obróbki drewna, innowacyjnych detali żywicznych oraz unikalnych form nóg, stanowią harmonijny kompromis między klasyczną elegancją a nowoczesnym designem. Jak przekonuje Anna Tondos, to właśnie tego rodzaju rozwiązania będą wyznaczały kierunki w urządzaniu jadalni w nadchodzących latach.

Stół kuchenny Deerhorn łączy naturalne piękno drewna dębowego z industrialną konstrukcją. Masywny blat zachwyca prostotą i ciepłym kolorem, tworząc idealne miejsce do wspólnych posiłków i rodzinnych spotkań. Czarna, geometryczna podstawa dodaje charakteru, zapewniając jednocześnie stabilność.
Przestronna powierzchnia wygodnie pomieści 6-8 osób, sprawdzając się zarówno podczas codziennych posiłków, jak i większych uroczystości. Solidne wykonanie i wysokiej jakości materiały gwarantują trwałość, a minimalistyczna forma pasuje do każdego wnętrza.
Stół kuchenny Deerhorn łączy naturalne piękno drewna dębowego z industrialną konstrukcją. Masywny blat zachwyca prostotą i ciepłym kolorem, tworząc idealne miejsce do wspólnych posiłków i rodzinnych spotkań. Czarna, geometryczna podstawa dodaje charakteru, zapewniając jednocześnie stabilność. Przestronna powierzchnia wygodnie pomieści 6-8 osób, sprawdzając się zarówno podczas codziennych posiłków, jak i większych uroczystości. Solidne wykonanie i wysokiej jakości materiały gwarantują trwałość, a minimalistyczna forma pasuje do każdego wnętrza.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł ukazał się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 3/2025.