Design

Heimtextil 2025: tkaniny opowiadają historie

Heimtextil Trends 25/26 - Don’t Run – Beta, 2013. Fot. Eugenia Morpurgo. Materiały przed pocięciem na buty, proj. Juan Montero Valdez.

Heimtextil 2025: tkaniny opowiadają historie

Tekstylia przenoszą wspomnienia, odzwierciedlają tożsamości i dokumentują zmiany społeczne. Heimtextil Trends 25/26 to wizjonerska perspektywa i paleta kolorów w interpretacji duetu Alcova.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Trendy mają to do siebie, że często pojawiają się ponownie, czerpiąc z przeszłości i stale kształtując przyszłość. Dlatego prognozowanie to nie tylko patrzenie w przyszłość. Future Continuous odnosi się przede wszystkim z językowego punktu widzenia do angielskiego czasu używanego do opisywania czynności, które będą trwały w przyszłości. Podkreśla w ten sposób przedłużony charakter działania. Ten ciągły ruch wymaga nowego rozumienia zmian, dlatego Heimtextil Trends 25/26 otwierają się na nowe narracje.

Motyw przewodni identyfikacji wizualnej Heimtextil Trends 25/26.
Motyw przewodni identyfikacji wizualnej Heimtextil Trends 25/26.

Tkaniny jako nośniki

Tekstylia mają fundamentalne znaczenie dla naszej kultury. Są integralną częścią sposobu, w jaki konstruujemy i odbieramy świat. To połączenie można wyraźnie prześledzić poprzez nasze dziedzictwo językowe, które nieustannie odwołuje się do sfery tekstylnej.

Woven Sound odnosi się do tkania obrazów z dźwiękiem na żywo. Fot. Tim Blackwell.
Woven Sound odnosi się do tkania obrazów z dźwiękiem na żywo. Fot. Tim Blackwell.

Samo słowo tekst ma wspólne pochodzenie z tekstyliami w łacińskim czasowniku „texere”, czyli „tkać”. To sugeruje, że tkaniny były nośnikami opowieści. W dodatku mogły funkcjonować jako forma komunikacji jeszcze przed pojawieniem się pisma. Dzisiaj także możemy snuć opowieści, przeplatać wątki, zajmować się tkaniem narracji, nawiązać nić porozumienia, by ostatecznie zgubić wątek.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Heimtextil Trends 25/26 z szacunkiem do wiedzy

Terminy takie, jak „cyrkularny”, „zrównoważony” i „bezemisyjny”, są często używane bez ujednoliconych definicji. W ten sposób tworzą mętny krajobraz, w którym konsumenci mają trudności z odróżnieniem prawdziwie ekologicznych praktyk od zwykłego greenwashingu. Janis Jefferies wezwała do takiego rozumienia zrównoważonego rozwoju, które nie może być zredukowane do faktów i liczb. Natomiast musi uwzględniać szerszy wpływ na środowisko pozornie ekologicznych praktyk.

W związku z tym zaproponowano szereg rozwiązań: od najnowocześniejszych (tkaniny odprowadzające pot i wilgoć, druk 3D, biowłókniny, pajęczy jedwab i tzw. jadalne tkaniny) do bardzo low-tech (recykling/upcykling tekstyliów, produkcja lokalna i zwrot w kierunku naturalnych włókien). Podczas gdy hiperwydajne, bezodpadowe techniki druku 3D zyskują na popularności, odnawia się szacunek dla rdzennej wiedzy, rzemiosła i praktyk produkcji rzemieślniczej. Są one głęboko zakorzenione w historii ustnej, a nie w tekście.

Green source code, 2007. Zdjęcie dzięki uprzejmości Janis Jefferies.
Green source code, 2007. Zdjęcie dzięki uprzejmości Janis Jefferies.

Przędzenie i tkanie włókien było pierwszą ludzką technologią, a zatem podstawą architektury i matematyki. Obecnie tekstylia są przedmiotem nowego, zrównoważonego sposobu myślenia: odejścia od czystego „recyklingu, redukcji i ponownego wykorzystania” w kierunku regeneratywnego rolnictwa i słownictwa, które mówi o „przywracaniu, odnawianiu i uzupełnianiu – przekonuje Janis Jefferies, pionierka badań nad tekstyliami.

Nie ma przyszłości bez przeszłości

W dzisiejszym szybko zmieniającym się cyfrowym świecie rośnie ruch na rzecz ponownego połączenia się z materialnymi aspektami życia. Ta zmiana nie jest tylko nostalgicznym ukłonem w stronę przeszłości, ale celowym przeciwdziałaniem zhomogenizowanej, bezcielesnej naturze naszej coraz bardziej wirtualnej egzystencji.

Tekstylia ze swoją zmysłowością zapewniają bezpośrednie połączenie z naszym dziedzictwem i sposób angażowania się w świat poprzez dotyk i rzemiosło. Żyjemy w czasach ciągłej łączności i konsumpcjonizmu; kultury wyrzucania, w której nasz nienasycony apetyt na rzeczy jest napędzany przez nienaprawialne produkty. Nic dziwnego, że zwracamy się ku rzemiosłu. Z jego etycznymi skojarzeniami, z autentycznością i zaufanym pochodzeniem, rzemiosło oferuje namacalny kompas w niepewnych czasach.

Powrót do natury

Obserwujemy ożywienie w wykorzystaniu włókien naturalnych w projektowaniu ze względu na ich unikalne właściwości, które są cenione od wieków, czyli trwałość i komfort. Niektóre z roślin, które zostały przyćmione przez bawełnę, teraz się odradzają. Są to m.in. konopie, juta, len i pokrzywa.

Wellbeing Collection, StudioIlse dla Nanimarquina, 2019. Fot. Albert Font.
Wellbeing Collection, StudioIlse dla Nanimarquina, 2019. Fot. Albert Font.

Kolekcja Wellbeing autorstwa Ilse Crawford dla Nanimarquina, wprowadzona na rynek w 2019 roku, jest szczególnie interesująca pod tym względem.

Ilse Crawford. Fot. Silje Chantel Johnsen.
Ilse Crawford. Fot. Silje Chantel Johnsen.
Christine Ladstätter we własnej pracowni. Fot. storyteller lab.
Christine Ladstätter w pracowni. Fot. storyteller lab.

Zdefiniowana przez cztery kluczowe kryteria – naturalność, lokalne włókna, ręczne przędzenie, brak wybielaczy i barwników – kolekcja ponownie łączy użytkowników z dotykowym i wizualnym bogactwem naturalnych materiałów. Powstaje przy pełnej świadomości zasobów i wpływu na środowisko.

Cecilia Raspanti, kierownik laboratorium tekstylnego, pracuje nad pigmentami roślinnymi i bakteryjnymi. Fot. Waag Futurelab.
Cecilia Raspanti, kierownik laboratorium tekstylnego, pracuje nad pigmentami roślinnymi i bakteryjnymi. Fot. Waag Futurelab.

Co mówią kolory Heimtextil Trends 25/26?

Każdego roku Heimtextil proponuje paletę kolorów, mającą na celu inspirowanie i kierowanie wyborami profesjonalistów w branży. Historycznie wpływy społeczne i tendencje dyktowały zastosowania i trendy kolorystyczne. Przekładało się to na określone tony, odcienie i jasności, które z kolei odzwierciedlały konkretne globalne zmiany. Przed pojawieniem się chemii kolor był niezwykle cenny. Połowa XIX wieku przyniosła narodziny barwników syntetycznych, co doprowadziło do bezprecedensowej demokratyzacji koloru. Chemia przemysłowa ujednoliciła wskaźniki percepcji i zmieniła sposób wytwarzania i postrzegania kolorów, zapewniając tanie kolorowe materiały dostępne dla wszystkich.

Paleta kolorów Heimtextil Trends 25/26.Naturalne, niebielone odcienie spotykają się z dynamicznymi, żywymi kolorami i odzwierciedlają napięcie między tradycją a innowacją. Kontrast ten reprezentuje aktywną równowagę, która stale ewoluuje. Charakteryzuje się odnową, wzrostem i przyszłościową wizją, która wykracza poza zwykły zrównoważony rozwój.
Paleta kolorów Heimtextil Trends 25/26.Naturalne, niebielone odcienie spotykają się z dynamicznymi, żywymi kolorami i odzwierciedlają napięcie między tradycją a innowacją. Kontrast ten reprezentuje aktywną równowagę, która stale ewoluuje. Charakteryzuje się odnową, wzrostem i przyszłościową wizją, która wykracza poza zwykły zrównoważony rozwój.

Obecnie język otaczający kolory wyłania się jako istotna część tego, co komunikują. Tworzenie nazw, które rezonują na poziomie emocjonalnym, przekazując atmosferę, wrażenia, nastrój, angażuje konsumentów w głębszą narrację wykraczającą poza samą percepcję wizualną.

Zgodnie z tą zasadą, Future Continuous przedstawia paletę kolorów, nad którą Alcova pracowała nie tylko wizualnie, ale także językowo. Wszystko po to, by podkreślić, w jaki sposób praktyki historyczne, postęp technologiczny i zmiany kulturowe nadal kształtują nasze rozumienie i używanie kolorów dzisiaj.

Future Continous

Współpracując z założycielami Alcova, targi we Frankfurcie nad Menem prezentują Heimtextil Trends 25/26 pod tytułem Future Continuous. W ten właśnie sposób oferują wizjonerską perspektywę dalekosiężnego znaczenia tekstyliów. Pokazują tym samym ich centralną rolę w rozwoju technologicznym, kulturowym i ekologicznym. Future Continuous otwiera ekscytujące nowe perspektywy na przyszłość przemysłu tekstylnego. Rozwój oznacza głęboką zmianę w dyskursie zrównoważonego rozwoju – w kierunku holistycznego podejścia, które postrzega tekstylia jako klucz do zrównoważonej przyszłości.

Od lewej: Olaf Schmidt, Shirley Tale, Valentina Ciuffi i Joseph Grima. Fot. Messe Frankfurt / Pietro Sutera.
Od lewej: Olaf Schmidt, Shirley Tale, Valentina Ciuffi i Joseph Grima. Fot. Messe Frankfurt / Pietro Sutera.

Nie bez powodu tekstylia uznaje się za ważne nośniki zmian w kulturach, które są głęboko zakorzenione w ekologiczne i globalne wyzwania naszych czasów. W dniach 14-17 stycznia targi Heimtextil 2025 oddadzą głos profesjonalistom. Wydarzenie przyczyni się do szerszego zrozumienia tego, czym tkaniny były, czym są teraz i czym mogą być pewnego dnia.

Po raz pierwszy Alcova Milano jest kuratorem Heimtextil Trends 25/26, a założyciele Valentina Ciuffi i Joseph Grima łączą współczesną sztukę, design i architekturę w inspirujących wystawach i wciągających instalacjach. (…) Dzięki temu kreatywnemu zespołowi i ich międzynarodowej, interdyscyplinarnej sieci ekspertów, kontynuujemy progresywny charakter Heimtextil Trends. Możesz oczekiwać nieoczekiwanych odkryć i nawiązywania kontaktów z wizjonerami z różnych sektorów tekstylnych pod hasłem Future Continuous. Spójrzmy razem w przyszłość na Heimtextil Trends 25/26!
Po raz pierwszy Alcova Milano jest kuratorem Heimtextil Trends 25/26, a założyciele Valentina Ciuffi i Joseph Grima łączą współczesną sztukę, design i architekturę w inspirujących wystawach i wciągających instalacjach. (…) Dzięki temu kreatywnemu zespołowi i ich międzynarodowej, interdyscyplinarnej sieci ekspertów, kontynuujemy progresywny charakter Heimtextil Trends. Możesz oczekiwać nieoczekiwanych odkryć i nawiązywania kontaktów z wizjonerami z różnych sektorów tekstylnych pod hasłem Future Continuous. Spójrzmy razem w przyszłość na Heimtextil Trends 25/26! Olaf Schmidt, wiceprezes ds. tekstyliów i technologii tekstylnych, Messe Frankfurt. Fot. Messe Frankfurt / Pietro Sutera.

TEKST: Anna Szypulska

Artykuł ukazał się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 12/2024.