Gra kontrastów w projekcie pracowni Zimon Studio
20 stycznia, 2024 2024-01-22 1:30Gra kontrastów w projekcie pracowni Zimon Studio
Realizując najnowszy projekt domu o powierzchni 300 m2, pracownia Zimon Studio skupiła się na grze kontrastów, czyli palecie kolorystycznej, bazującej na odcieniach bieli i czerni.
W dzisiejszych czasach projektowanie wnętrz domów stanowi połączenie funkcjonalności i estetyki. Koncentrując się na tworzeniu wszechstronnych przestrzeni, które zaspokajają potrzeby i preferencje mieszkańców, projektanci wykorzystują zestawienia nowoczesnych i tradycyjnych elementów. Pracownia Zimon Studio stworzyła dom o powierzchni 300 m2. Do zadań projektantów należało zaaranżowanie dziesięciu pomieszczeń oraz dwóch toalet i części piwnicznej, gdzie mieści się czterostanowiskowy garaż. Projekt był sporym wyzwaniem, gdyż Zimon Studio zostali do niego zaproszeni w momencie, gdy budynek był w stanie surowym zamkniętym. Poza wnętrzami klienci zdecydowali się zlecić również projekt elewacji oraz aranżacji ogrodu wraz z małą architekturą.
Określilibyśmy go jako bardzo złożony i kompleksowy projekt, gdzie wnętrze nawiązuje do zewnętrza, a jedno wynika i jest rozwinięciem drugiego – mówi Szymon Mrózek z pracowni Zimon Studio. – Wnętrze, podobnie jak inne nasze projekty to mieszanka stylów. Z uwagi na dużą ilość surowej stali, styl mocno nawiązuje do modernistycznego, jednak dzięki naturalnym materiałom jest on przytulny, a gra tkanin ociepla i dodaje przytulności – dodaje.
Dom o powierzchni 300 m2 i gra kontrastów
Inwestorzy kochają grę kontrastów: połączenie bieli i czerni. Mając świadomość, że to zestawienie jest dosyć popularne, projektanci starali się położyć akcent na naturalne materiały i tkaniny, które zespalają to w całość. Duet bieli i czerni zdefiniowali również w zestawieniu drewna i stali. Te dwa materiały pojawiają się w wielu elementach wnętrza, chociażby w okładzinie ścian kominka w salonie i jadalni.
Kochamy elementy ponadczasowe. Stawiamy bardzo duży nacisk na naturalne materiały. Dom znajduje się w sercu polskich gór. Wyszło to naturalnie i miało za zadanie przenieść ponadczasowe materiały i otoczenie do wnętrza w nowoczesnym wydaniu jak lamele za TV oraz ściana skonstruowana z geometrycznych reliefów, która ciągnie się przez trzy kondygnacje – mówi projektant.
W tym domu uwagę zwracają również łazienki. Na parterze jest bardzo ciemna a na piętrze kontrastowo jasna. Kolejna kwestia to kompromis samych inwestorów co do ich wyobrażenia na temat głównej sypialni. Klientka ceni jasne i świetliste wnętrza, natomiast inwestor ciemne i męskie. Z tego też powodu powstała sypialnia, która w harmonijny i spójny sposób łączy te dwa światy w jedno spójne pomieszczenie o powierzchni blisko 40 m2.
Dobrze oświetlona, a nie prześwietlona przestrzeń
W kuchni dominuje biel i czerń, co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę wytyczne inwestorów, ale ważnym punktem w tej strefie jest wyspa.
Kuchnia to miejsce pracy. Z uwagi na bezpośrednie połączenie z jadalnią chcieliśmy, aby oświetlenie dekoracyjne widniało w jadalni, stąd też decyzja o wpuszczanych spotach sufitowych, które nadały graficzności i nawiązały do okapu sufitowego. We wnętrzach premium trzeba często postawić sobie granice, aby wnętrze miało oddech i nie było przegadane – mówi Mrózek. Czystość formy jest ponadczasowa. Kuchnia poza wpuszczanymi spotami ma również podświetlenia LED, które w scenie wieczorowej w momencie, kiedy klienci siedzą w salonie – świetnie podkreśla architekturę kuchni i jej prostotę. Staje się ona tłem, które jest ważne, kiedy patrzymy na wnętrze z różnych fragmentów mieszkalnych – dodaje.
Dobierając oświetlenie do wnętrza, trzeba przemyśleć właściwy scenariusz tego co i jak powinno zostać uwidocznione. W tym wnętrzu dużo energii projektanci poświęcili na sceny – dzienną i wieczorową. Dodatkowo zaproponowali oprawy, które akcentują pewne fragmenty wnętrza – spoty PET od marki AQForm podkreślają i doświetlają tkaniny w salonie. Za dnia pełnią funkcję dekoracyjną i dobrze kontrastują z bielą sufitu, wieczorem zaś odgrywają główną rolę i subtelnie oświetlają pomieszczenie.
Dom o powierzchni 300 m2, w którym wnętrza zaprojektowała pracownia Zimon Studio, prowadzi wewnętrzny dialog między mieszkańcami, dla których ta przestrzeń została zaaranżowana. Znalezienie punktów wspólnych i pogodzenie często dwóch różnych wyobrażeń to spore wyzwanie. Zatrudniając projektantów z pracowni Zimon Studio inwestorzy mieli pewność, że to oni zwrócą uwagę na detale, środki ciężkości, całościowy kontekst, spójność dla całego wnętrza i harmonię. W tym projekcie zaakcentowali to grą faktur. Przyniosło to wyjątkowy, ponadczasowy efekt.
O projekcie:
Projekt: Modern house
Miejscowość: Bielsko-Biała
Design: Zimon Studio
Zdjęcia: Migdał Studio