Design

Good Design Show z polskim akcentem

The Chicago Athenaeum we współpracy z Europejskim Centrum Architektury zorganizowały wystawę, na której pojawiła się ławka „Tonuki”.

Good Design Show z polskim akcentem

Good Design Award obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Z tej okazji zorganizowano w Atenach retrospektywną wystawę, na której pojawił się projekt Katarzyny Dzięcioł.

Z okazji okrągłego jubileuszu The Chicago Athenaeum we współpracy z Europejskim Centrum Architektury zorganizowały wyjątkową ekspozycję. Każdy, kto w dniach 10 lipca – 6 września br. odwiedził Ateny, mógł oglądać nagrodzone projekty z ubiegłych lat, a wśród nich projekt polskiej projektantki, Katarzyny Dzięcioł. Specjalną część wystawy poświęcono Karimowi Rashidowi.

Podczas Good Design Show w Centrum Europejskim w Atenach zaprezentowano projekty, które zdobyły Good Design w edycjach 2019-2020. Na greckiej wystawie nie zabrakło więc ławki „Tonuki” zaprojektowanej przez Katarzynę Dzięcioł ze studia Karbonado. Ławka wykonana z drzewa czereśniowego została doceniona za swoją formę i sposób połączenia funkcji i estetyki.

Do laureatów Good Design Award zaliczają się takie ikony designu, jak Patricia Urquiola, Jean Nouvel, Piero Lissoni czy Karim Rashid, który w tym roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie American Prize for Design. Stąd decyzja, by część ekspozycji poświęcić jego projektom.

Ten rok jest wyjątkowo trudny. Podobnie jak cała branża musieliśmy zrezygnować z wielu planów. Cieszę się, że mogliśmy wyjść z wirtualnego świata i zaprezentować „Tonuki” międzynarodowej publiczności na żywo – mówi Katarzyna Dzięcioł – Fakt, że jest to jubileusz nagrody z tak długą tradycją, tym bardziej cieszy – dodaje projektantka.

Nagroda Good Design przyznawana przez The Chicago Athenaeum: Muzeum Architektury i Wzornictwa oraz Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Projektowania i Studiów Miejskich trafia do projektantów, którzy wyróżniają się kreatywnością i innowacyjnością promując przy tym design jako sztukę ewolucji i lepszej przyszłości. To najstarsza nagroda w dziedzinie designu na świecie, jej współzałożycielami byli m.in. Charles i Ray Eames oraz Eero Saarinen.

Katarzyna Dzięcioł, laureatka nagrody w 2019 r., ukończyła architekturę na Politechnice Wrocławskiej, projektuje meble i przedmioty codziennego użytku oraz wnętrza prywatne i komercyjne. W 2012 r. założyła studio projektowe Karbonado. W 2018 r. otrzymała nagrodę ADesign za projekt mobilnej toaletki „Tolumi”, a ub.r. przyniósł jej nagrodę Good Design za ławkę „Tonuki”.