Fenomen Bauhausu
8 stycznia, 2012 2024-01-08 7:58Fenomen Bauhausu
Przez jednych kochany, przez innych znienawidzony. Co sprawia, że pomimo iż minęło ponad 90 lat od założenia uczelni artystycznej Bauhaus, szkoła ta budzi tak ogromne emocje?
Co powoduje, że na wernisażu wystawy „Idea Bauhausu” w Muzeum Narodowym w Poznaniu zjawiły się tłumy zwiedzających? Odpowiedzi są bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Minęło ponad 90 lat od założenia przez prof. Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus. Jej nazwa nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte – strzechy budowlanej, łączącej w sobie wszystkie dziedziny rzemiosła budowlanego.
Pomimo historycznej perspektywy, 20 listopada ub.r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarto wystawę „Idea Bauhausu”. Zaprezentowano na niej prace prof. Waltera Gropiusa, Marianne Brandt, Henry’ego van de Velde, Ludwiga Miesa van der Rohe czy Wilhelma Wagenfelda.
Poznańska wystawa nie tylko przybliża historię szkoły, ale przede wszystkim udowadnia, że jej estetyka obecna jest również we współczesnym wzornictwie. Ujawnia też fenomen Bauhausu, który funkcjonując zaledwie 14 lat wywarł tak silny wpływ na współczesne wzornictwo.
Eksponowane obiekty wskazują na uniwersalność idei Bauhausu i pozwalają widzieć Bauhaus jako szkołę, która współtworzy współczesny design.
Wystawę można oglądać jeszcze do 29 stycznia 2012 r., w Muzeum Narodowym w Poznaniu.
TEKST: Anna Andrejczuk
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 1/2012