Branża

Komisja Europejska potwierdza, że Rosja omija cła

Jarosław Michniuk, prezes Zarządu Paged Morąg, komentuje wyniki śledztwa KE w sprawie omijania cła przez Rosję.

Komisja Europejska potwierdza, że Rosja omija cła

Jarosław Michniuk, prezes Zarządu Paged Morąg, komentuje wyniki śledztwa KE w sprawie omijania cła przez Rosję.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Jarosław Michniuk, prezes zarządu Paged Morąg, jednego z pięciu największych producentów sklejki w Europie i współzałożyciela Konsorcjum Woodstock, odniósł się do wyników śledztwa Komisji Europejskiej. Toczyło się ono w sprawie łamania przepisów antydumpingowych na sklejkę rosyjską importowaną do Unii Europejskiej przez Kazachstan i Turcję. Prezes Pagedu zwraca uwagę, że wynik śledztwa, który potwierdza omijanie cła przez Rosję, nie jest jeszcze szeroko znany. Jednak ma on fundamentalne znaczenie dla przyszłości europejskiego rynku drewna.

Importerzy zapłacą zaległe cła

Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać natychmiastowo po jego przyjęciu przez kraje UE. Będzie ono stanowić odpowiedź na nieuczciwe praktyki. Wprowadzi jednolite cło dla wszystkich importowanych sklejek z wymienionych krajów. Tym samym wyrówna szanse na rynku i ochroni interesy unijnych producentów.

Wstecznie, bo od 22 sierpnia 2023, nastąpi pobranie od importerów ceł antydumpingowych w wysokości 15,8% + VAT na każdy transport sklejki brzozowej importowanej do krajów UE przez Kazachstan i Turcję. Będzie to możliwe, gdyż z chwilą uruchomienia śledztwa Komisji, każdy ładunek sklejki przekraczający granicę unijną a pochodzący z Kazachstanu i Turcji był rejestrowany. Co jednak kluczowe to fakt, że wynik śledztwa potwierdzający te nieuczciwe praktyki, jest też istotny z punktu widzenia łamania sankcji nałożonych na Rosję oraz regulacji EUTR i jest ścigany prawem nie tylko unijnym ale i krajowym – powiedział Jarosław Michniuk.

Według prezesa Pagedu, każdy importer powinien zadbać o właściwy due dilligence i sprawdzenie swoich partnerów i ich towaru przed podjęciem decyzji o współpracy.

W przeciwnym wypadku nie tylko zaległe cła i kary finansowe, ale również odpowiedzialność karna za łamanie sankcji i regulacji EUTR będzie realnym zagrożeniem dla każdego importera z tych krajów – podkreśla Jarosław Michniuk.

ZOBACZ TAKŻE: Ważna dla przemysłu drzewnego decyzja Brukseli

Omijanie sankcji uderza w europejski rynek

Prezes Pagedu wyraził optymizm co do skuteczności tego rozwiązania, ale zaznaczył również, że kluczowe będzie jego egzekwowanie. Oczekuje, że wiedza wynikająca ze śledztwa skłoni państwa członkowskie do zintensyfikowania działań kontrolnych i śledczych, aby zapewnić przestrzeganie nowych regulacji. Ponadto, wskazuje na ważną rolę OLAF i krajowych organów skarbowych w monitorowaniu i karaniu firm, które nadal będą próbowały omijać nowe przepisy. Podkreśla, że konieczne jest i wciąż będzie weryfikowanie przez importerów pochodzenia sprowadzanego drewna. Wszystko po to, by uniemożliwić dalsze omijanie sankcji nałożonych na Rosję. Jest to niezwykle istotne dla utrzymania integralności europejskiego rynku drewna.