Branża

Jak ograniczyć ślad węglowy w tekstyliach?

JYSK o śladzie węglowym w tekstyliach - miesięcznik i portal BIZNES.meble.pl

Jak ograniczyć ślad węglowy w tekstyliach?

Od 2030 roku wszystkie tekstylia wchodzące na rynek europejski będą musiały mieć określone cechy. JYSK już dzisiaj działa na rzecz ograniczania śladu węglowego w obszarze tekstyliów.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

Firma JYSK poinformowała, że dołączyła do duńskiej, dobrowolnej współpracy sektorowej, której celem jest zmniejszenie wpływu przemysłu tekstylnego na środowisko i klimat. Włączenie się w ten rodzaj współpracy jest naturalnym przedłużeniem trwających w JYSK działań, które mają na celu zredukować ślad węglowy w tekstyliach.

Od dłuższego czasu pracujemy nad zwiększeniem wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu w naszych produktach. Tekstylia to ważny obszar, ponieważ jest to zarówno duża kategoria produktów w JYSK, jak i obszar o dużym wpływie na środowisko i klimat. Postrzegamy współpracę sektorową jako ambitną oraz zgodną zarówno z naszą własną strategią, jak i nadchodzącymi przepisami – mówi Lars Ringtved Nielsen, dyrektor ds. zgodności i jakości.

Duński projekt jest wynikiem współpracy między duńskim Ministerstwem Środowiska, stowarzyszeniami branżowymi oraz duńskimi firmami.

Współpraca dla dobra środowiska

Z komunikatu JYSK wynika, że głównym celem współpracy duńskiego sektora jest to, aby do 2030 r. cała odzież i tekstylia duńskich firm składały się w co najmniej 40% z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym co najmniej w 10% z recyklingu bezpośrednio z włókien tekstylnych.

Firmę JYSK wybrano jako członka grupy sterującej dla inicjatywy. Czym zajmuje się grupa sterująca? Zatwierdza ona plan działania i cele cząstkowe, uruchamia nowe inicjatywy oraz stale ocenia, czy poziom realizacji planu jest satysfakcjonujący.

Ślad węglowy w przepisach unijnych?

Współpraca duńskiego sektora ma na celu wesprzeć również realizację strategii dla branży tekstylnej, stworzonej przez Komisję Europejskiej. W ramach unijnej wizji, wszystkie tekstylia wchodzące na rynek europejski od 2030 roku, będą musiały posiadać określone cechy, takie jak: trwałość, możliwość naprawy, czy recyklingu oraz w dużej mierze powinny być wykonane z włókien pochodzących z recyklingu, wolne od substancji niebezpiecznych, czy produkowane z poszanowaniem praw społecznych i środowiska.