Branża

Ilu pracowników z Ukrainy zostanie w Polsce?

Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe o tym, co planują pracownicy tymczasowi z Ukrainy.

Ilu pracowników z Ukrainy zostanie w Polsce?

Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe o tym, że połowa pracowników tymczasowych z Ukrainy chce wrócić po zakończeniu wojny do ojczyzny. Aż 45% deklaruje, że póki co chce zostać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

W pierwszych miesiącach wojny przypuszczano, że dla wielu osób, które przybyły do naszego kraju z Ukrainy, Polska będzie jedynie miejscem tymczasowym w dalszej podróży na zachód. Okazuje się jednak, że obywatele Ukrainy cenią sobie bezpieczeństwo, jakie znaleźli w Polsce (45% badanych) i jedynie 22% pracowników tymczasowym wskazało, że planuje wyjazd z Polski do innego kraju niż ich ojczyzna.

Wśród planów na najbliższe miesiące pojawiają się także nauka języka polskiego, znalezienie samodzielnego mieszkania i sprowadzenie do Polski najbliższej rodziny. Ci, którzy rozważają wyjazd do innego kraju niż Ukraina myślą przede wszystkim o Niemczech.

Nikt nie wie jak długo potrwa wojna i na jakich warunkach się zakończy, a to od tego zależy co postanowią obywatele Ukrainy. Po zakończeniu wojny wielu z nich z pewnością wróci i zaangażuje się w odbudowę kraju. Jednak im dłużej potrwa konflikt tym trudniej uchodźcom będzie wrócić na Ukrainę i zostawić już ułożone życie w Polsce. Pamiętajmy, że proces odbudowy Ukrainy będzie złożony, a wielu jej obywateli po prostu nie będzie miało do czego wracać.

Rok 2022 był bardzo trudny dla pracowników tymczasowych z Ukrainy, mimo tego wielu z nich zadomowiło się w Polsce, o czym świadczą ich plany na najbliższe miesiące, jak nauka języka polskiego, czy chęć sprowadzenia do Polski pozostałych członków rodziny.

ZOBACZ TAKŻE: Rok wojny

Nasi pracownicy tymczasowi zapytani o plany na najbliższe miesiące najczęściej odpowiadali, że chcą zaczekać w Polsce i zobaczyć jak rozwinie się sytuacja na Ukrainie – 43% głosów. Wśród kolejnych najpopularniejszych odpowiedzi znalazły się nauka języka polskiego, znalezienie samodzielnego mieszkania i sprowadzenia do Polski najbliższej rodziny. Można więc przypuszczać, że obywatele Ukrainy czują się w Polsce coraz pewniej i będą chcieli związać się z naszym krajem na dłużej.