Stawiamy na recykling
7 listopada, 2022 2023-01-31 13:02Stawiamy na recykling

Stawiamy na recykling
Jarosław Pietrzak, krajowy lider ds. kampanii komercyjnych, obserwator trendów, IKEA Retail, Polska, o jakości naszego życia.
Na przełomie ostatnich lat przede wszystkim zmianie uległa świadomość branży retail – coraz więcej firm (w tym IKEA Retail) tworzy obicia mebli tapicerowanychMebel tapicerowany – należy do grupy wyrobów o złożonej konstrukcji i wieloaspektowym procesie wytwarzania. W projektowanym i eksploatowanym wnętrzu meble tapicerowane pełnią dwie podstawowe funkcje: użytkową, a więc zapewniają wygodny wypoczynek, rekreację, sen, itp., oraz estetyczną związaną z ubogaceniem wystroju pomieszczenia. Jak jest zbudowany mebel tapicerowany? Meble tapicerowane są wyrobami o strukturze liniowej i powierzchniowej oraz objętościowej. Z reguły mebel z tkaninTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone pochodzących z recyklingu, np. poliestru z recyklingu. Zaletą tego rodzaju tworzywa jest fakt, że w procesie wykorzystywany jest materiał, który już istnieje, natomiast nie podlega biodegradacji i bez ponownego wykorzystania go skończy na wysypisku śmieci. Dodatkowymi jego benefitami jest niska chłonność wody, odporność na ścieranie czy łatwe zabarwienie i utrzymanie jej na długi czas.
Współczesny konsument kupując mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., do salonu nie kieruje się już tylko i wyłącznie ich kolorem i wygodą, ale również aspektami ekologicznymi, procesem produkcji czy lokalnością firmy.
Moda na meble pokryte tkaninamiTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone była, jest i będzie z nami nadal – w sumie można byłoby ten trend sklasyfikować, jako megatrend – czyli taki, który zostanie z nami na dłużej. To, co się jednak zmieniało na przestrzeni lat to kolory tkanin czy rodzajeRodzaj (genus) – 1) Jednostka taksonomiczna (systematyczna) w obrębie rodziny obejmująca grupę spokrewnionych gatunków o niektórych cechach wspólnych lub zbliżonych. Nazwa rodzajowa jest pierwszą z nazw łacińskich w binominalnej nomenklaturze. 2) Nazwa surowca drzewnego utworzona zgodnie z botaniczną nazwą gatunku lub rodzaju drzewa, z którego pochodzi. 3) W języku potocznym słowo „rodzaj" oznacza odmianę czegoś, wyróżnioną ze względu na jakieś materiałów oraz ich produkcja – czyli to, jak te tkaninyTkanina – powstaje z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek: osnowy i wątku. Jest zdecydowanie mniej elastyczna niż dzianina, ale za to bardziej elegancka. Z tkaniny wykonuje się pokrowce mebli tapicerowanych, materacy, klasyczne koszule, marynarki, dżinsy, płaszcze itp. Jak powstaje tkanina? Tkanina powstaje w procesie tkania, czyli przeplatania nitek osnowy (które są ułożone wzdłużnie) z nitkami wątku (które są ułożone powstają i dlaczego tak ważny dla projektantów jest aspekt ekologiczny?
ZOBACZ TAKŻE: Natura pozwala żyć lepiej w domu
Innym ekologicznym pokryciem jest pokrycie z bawełny i tkaniny poliestrowe z recyklingu. Tutaj trzeba podkreślić ważny aspekt bawełny, ruch „Better Cotton”. Cała bawełna stosowana w produktach IKEA Retail pochodzi z upraw zrównoważonych. Oznacza to, że bawełna pozyskiwana jest z recyklingu lub uprawiana przy użyciu mniejszej ilości wody, nawozów i pestycydów, gdzie jednocześnie farmerzy osiągają większe zyski.
Pamiętajmy też, że świat cały czas się rozwija i co jakiś czas powstają nowe materiały, które po fazach testów i certyfikatów trafiają na rynek. Przykładem nowych materiałów może być jedwab pajęczy, celuloza czy materiały responsywne – zmieniające barwęBarwa, kolor – wrażenie wzrokowe wywoływane przez promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali z zakresu widzialnego, zależnie od tego w jakiej mierze dane ciało pochłania fale świetlne określonej długości. Źródła:
• L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999.
• F. Krzysik, Nauka o drewnie, PWN, Warszawa, 1978.
w zależności od wysokości temperatury. Naukowcy dążą do tego, by zastąpić wiele sztucznych włókien powstałych na bazie ropy naftowej – innymi, nowo powstałymi i odkrywanymi w naturze. Ostatnimi czasy do mody wróciły tapicerowane łóżkaŁóżko – łoże, łożnica (przestarzale); mebel o konstrukcji szkieletowej lub skrzyniowej, służący do spania, leżenia, siedzenia, pracy itp. Pierwsze łóżko to prymitywne legowisko głównie z drewna – prycza; później rama wyplatana położona na palach wbitych w ziemię – początek wszystkich następnych konstrukcji, które rozwinęły się już w starożytności. Najstarsze łóżka Na Dalekim Wschodzie (Chiny, Japonia) były to przeważnie niskie, twarde z wezgłowiami. W modzie jest natura, naturalne barwyBarwa, kolor – wrażenie wzrokowe wywoływane przez promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali z zakresu widzialnego, zależnie od tego w jakiej mierze dane ciało pochłania fale świetlne określonej długości. Źródła:
• L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999.
• F. Krzysik, Nauka o drewnie, PWN, Warszawa, 1978.
i ekologia. Wszelkiego rodzaju beże, brązy, skórySkóra – 1) odpowiednio wyprawiona wierzchnia warstwa skóry zwierzęcej lub odpowiednio przygotowana warstwa tworzywa syntetycznego imitującego skórę zwierzęcą, przeznaczona na wykończenie wyrobów, w tym mebli. Jak dzielimy skóry? Skóry najogólniej można podzielić na: • skóry syntetyczne – sztuczne, tzw. eco-skóry, skóry ekologiczne czy imitacje skóry, • skóry naturalne – skóry pozyskiwane ze zwierząt, poddane garbowaniu i wykończeniu w celu zwiększenia, odcienie kości słoniowej, écru czy po prostu bielBiel – 1) Zewnętrzna część fizjologicznie aktywnego drewna starszych pni drzew, zawierająca żywe komórki miękiszowe, przeważnie jaśniej zabarwiona od twardzieli. Główną funkcją bielu jest przewodzenie wody. Trwałość drewna bielu jest mniejsza aniżeli twardzieli. 2) W języku potocznym słowo „biel” oznacza biały kolor. Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Leksykon nauki o drewnie, Poznań 1999.. Generalnie jasne tkaniny i obicia. W tym roku też dość często można było zobaczyć produkty tapicerowane różnego rodzaju futrami, puchami i materiałami przyjemnymi w dotyku – myślę, że na ten trend złożył się świat post COVID-19 czy trend wellness, w którym dbamy o siebie i swój dobrostan psychiczny.