Ekoinnowacje ze znakiem NESTRO
10 października, 2023 2023-10-13 13:48Ekoinnowacje ze znakiem NESTRO
Cztery niezwykle intensywne dni targów DREMA 2023 upłynęły firmie NESTRO na rozmowach o planach i inwestycjach na nadchodzące miesiące i lata. W trakcie spotkań ze zwiedzającymi inżynierowie i członkowie Zarządu dzielili się wiedzą na temat bezpieczeństwa oraz efektywności systemów produkowanych w Starym Oleśnie.
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA firma NESTRO zaprosiła swoich gości na stoisko o powierzchni 80 m2. Ekspozycję wypełniły nowoczesne rozwiązania, które z jednej strony zapewniają ograniczenie zapylania, bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych, a z drugiej ułatwiają oszczędzanie energii. Równie ważna dla członków Zarządu i inżynierów NESTRO była przestrzeń przeznaczona na spotkania i rozmowy o ekoinnowacyjnych systemach odpylania, rozwoju energooszczędności i sposobach zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych.
W tym roku ponownie można było zobaczyć na żywo, na czym polega współpraca firm NESTRO i HOMAG od strony systemów odpylania. Tym razem zastosowany filtr podciśnieniowy był również specjalnie wygłuszony. By osiągnąć taki efekt na dachu zamontowano dedykowane rozwiązanie – specjalne kulisy tłumiące hałas z dwóch wentylatorów umieszczonych w kabinie wentylatorów u góry filtra. Zależało nam na tym, żebyśmy nie przekroczyli 60 dB. W ubiegłym roku było to 68 dB i zależało nam na jeszcze lepszym wyciszeniu filtra. To było ważne i dla nas, i dla firmy Homag, więc w tym roku zdecydowaliśmy się postawić na redukcję hałasu – poinformował Radosław Gliński, dyrektor zarządzający NESTRO.
Na tegorocznej ekspozycji firmy ze Starego Olesna warto było zwrócić uwagę na nowy rębak NESTRO NSL130. Bardzo istotna jest jego duża wydajność przy zastosowanej mocy tylko – 45kW – mówił Radosław Gliński. – Prąd jest w tym roku drogi i ograniczenie ogromnych wydatków na energię elektryczną to ważny cel dla wielu przedsiębiorców. Rozwiązanie przygotowano z myślą o dużych zakładów produkcyjnych. Chodzi też o to, żeby można było odpad zagospodarować w 100%. Odpowiedniej wielkości sita powodują, że odpad jest bardzo drobny, a to sprawia, że można go wykorzystać nawet do brykieciarki, oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio rozdrobniony.
Jak podkreślał Radosław Gliński, NESTRO rzadko pokazuje na targach rębaki dlatego, że to nie jest główny produkt przedsiębiorstwa ze Starego Olesna. My się zajmujemy głównie systemami odpylania. W tym przypadku jest to jednak o tyle istotne, że to rębak wyprodukowany przez NESTRO. Od kilku lat stawiamy na własne rozwiązania i urządzenia. Zarówno brykieciarki, jak i rębaki, produkujemy w NESTRO w Niemczech. Oferujemy też rozwiązania o mocy 15 kW i 18 kW dla mniejszych zakładów.
Kolejnym ważnym elementem targowej prezentacji była nowa seria wentylatorów oraz promowanie własnej nowatorskiej aplikacji NVS służącej do optymalizacji doboru produkowanych wentylatorów. Oprogramowanie można znaleźć pod adresem www.nvselection.com.
Myślę, że warto zwrócić uwagę na tę aplikację, gdzie wbudowane narzędzie do porównywania produktów daje możliwość wyliczania i zestawiania ze sobą kosztów eksploatacji wybranych wentylatorów, a także umożliwia konfrontację danego doboru z ofertą innych producentów. Na podstawie tej aplikacji został dobrany jeden z wentylatorów pokazywany na stoisku, w wykonaniu ATEX – przekonywał Radosław Gliński. – Na pierwszy rzut oka wygląda jak każdy inny wentylator, natomiast gdy się przyjrzeć szczegółom, to widać, że rozwiązanie jest zupełnie inne, przeznaczone do stref zagrożonych wybuchem. Praktycznie każdy transport trocin czy pyłu odbywa się w takiej strefie. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i nie każdy dostosowuje te systemy do takich wentylatorów, a później dzieją się tragedie o których czytamy na paskach w telewizji. Do pożarów fabryk produkujących meble czy zakładów przetwórstwa drzewnego dochodzi m.in. z tego powodu, że wirniki wentylatorów mogą powodować zaiskrzenie pod wpływem odpadu, który się do nich dostaje. Jeżeli odpad ma jakieś elementy metalowe, a czasami mogą one wystąpić, to może zaiskrzyć i następuje wybuch w silosie lub filtrze. Wentylator, który oferuje NESTRO ma miedzianą wkładkę i specjalnie wykonany wirnik do stref zagrożonych wybuchem. Usłyszałem gdzieś kiedyś takie słowa, że jeżeli w danej sytuacji nie dzieje się coś niebezpiecznego, ale potencjalnie może się zdarzyć, to znaczy, że się zdarzy. To jest tylko kwestia czasu albo okoliczności, albo przypadku lub szczęścia. To samo się odnosi do systemów transportów trocin, dlatego próbujemy dotrzeć z tą wiedzą do klientów.
Na targowej ekspozycji NESTRO dostępny był również wygarniacz silosowy. On pojawił się na naszym stoisku już w tamtym roku – przypomniał Radosław Gliński. – Jego obecność to konsekwencja, a właściwie kontynuacja pojawienia się rębaka i pokazuje, jakie są możliwości/warianty.
Jak podkreślał Radosław Gliński, wszystkie urządzenia, które pojawiły się w tym roku na stoisku w Poznaniu, wyprodukowało NESTRO. Dyrektor zarządzający zwrócił uwagę, że portfolio firmy jest już dosyć duże i stale się powiększa o ekoinnowacyjne systemy odpylania.
Producent od prawie 46 lat działalności przekonuje, że prowadzenie biznesu wyklucza lekceważenie pewnych rozwiązań albo kupowanie tańszych, nie w pełni funkcjonalnych. W dzisiejszych czasach utrzymanie rentowności firmy i jej zwiększanie opiera się na nieustannej obserwacji rynku i elastyczności w reagowaniu na zmiany. Rozwijane przez lata kompetencje umożliwiają NESTRO wychodzenie naprzeciw rosnącym wymaganiom m.in. w zakresie efektywności energetycznej i redukowania hałasu. Przedsiębiorstwo ze Starego Olesna udowadnia, że warto inwestować w systemy, które gwarantują bezpieczeństwo, odpowiadają na potrzeby producentów i przynoszą im wymierne korzyści.
CZYTAJ TAKŻE: Z Nestro w nową rzeczywistość