Branża

Empatyczna droga do wnętrza

Alicja Mateja urządza domy w idei, którą jest House-Coaching™.

Empatyczna droga do wnętrza

Alicja Mateja jest architektką. Dzieli się wiedzą o urządzaniu wnętrz w social mediach. Im dłużej się rozwija, im dłużej pracuje z klientami, tym bardziej urządzanie domu w idei House-Coachingu™  staje się jej bliższe.

Ze światem cyfrowym zaprzyjaźniła się przez social media. Później na Instargramie publikowała krótkie stories. Były to regularne, inspirujące wtorkowe spotkania, ale ze względu na instagramowe opcje technologiczne, treści dość szybko znikały z Internetu. Alicja Mateja pomyślała więc, że przeniesie tę ideę na youtuba i na podcast. Tak urodził się Wnętrzarski Wtorek. Ze względu na dużą ilość zleceń chwilowo zawiesiła tę aktywność, ale ma zamiar do niej wrócić. Na razie skupia się na kursach online o tym, jak stworzyć fajne miejsce w każdym domu, i małym, i dużym. Dr House to pierwszy kurs, który poświęciła temu, jak odzyskać spokój, a także poczuć, co klient ma w sercu i przełożyć to na swój salon. 

Alicja Mateja, aranżacja wnętrza.
Fot. Aranżacje Alicji Mateji.

Droga do wnętrza

Alicja Mateja z wykształcenia jest architektką. Tytuł mgr inż. uzyskała na Akademii Sztuk Pięknych. Był to kierunek połączony z Politechniką, dlatego na studiach miała też „poważne” przedmioty politechniczne. Jeszcze na studiach zaczęła pracować w biurze architektonicznym w Poznaniu. Była z nim związana 10 lat z przerwą. Jeśli chodzi o założenie własnej pracowni to przyznaje, że był to bardzo długi proces. Jestem gotowa, żeby w pełni zacząć swój biznes, prowadzić go na poważnie. Bardzo długo do tego dojrzewałam. Dzięki macierzyństwu zmieniło się moje podejście do tego jak chcę pracować. Nie chcę pracować na etacie, tylko pracować we własnym zakresie. Chcę więcej czasu spędzać w domu – mówi Alicja Mateja. – Zaczęłam działać na swoim w 2021 roku. Wtedy zaczęłam realizować pierwsze zlecenia. W zeszłym roku to się bardzo rozkręciło. Teraz chcę pomóc większej liczbie kobiet, rodzin. Obecnie przenoszę swoje działania głównie w świat online. – dodała.

Jej życie zawodowe zmieniły osobiste doświadczenia. Mieszkałam na parterze. Za oknem rosły ogromne kasztany, które całkowicie przysłaniały światło słoneczne. Mieszkanie było zimne i bardzo ciemne. Czułam się w nim źle, pragnęłam jasnych pomieszczeń, światła, życia! Wielkie drzewa mnie przytłaczały, a ja już w drzwiach wejściowych spuszczałam głowę czując się zupełnie bezsilna wobec tych ogromnych drzew, które odbierały mi radość życia – opowiada.

To, że za oknem rosły wielkie drzewa to fakt. To jednak jak wpływały na moje życie – wpędzając mnie prawie w depresję mogło i powinno się zmienić, jeśli chciałam odzyskać radość życia. Jedyne co mogłam zrobić to przepracować swoje odczucia – dodaje. Wtedy pojawiła się w jej życiu Kirsten Steno.

Bardzo zainteresowałam się jej działalnością i umówiłyśmy się na spotkanie online. Zmieniło się moje spojrzenie na urządzanie wnętrz. To nie ja byłam problemem, nie drzewa za oknem, tylko to w jaki sposób je postrzegałam. Dopiero w trakcie naszego spotkania zdałam sobie sprawę, że mogę w mieszkaniu dodać więcej świateł, lampek, świeczek. Że na balkonie mogę posadzić więcej roślin – które przyniosą mi radość. Mogę nawet powiesić fajne lampki, lampiony, papierowe kule na tych kasztanach jeśli tylko to sprawiłoby mi radość! I to prawda – kasztany cały czas stały za oknem i rosły coraz wyższe ale ja już patrzyłam na nie inaczej. Nie przytłaczały mnie i nie blokowały wszelkich działań w domu. W końcu skończyłam urządzanie salonu. Zabrałam się nawet za balkon i stworzyłam tam azyl wśród zieleni – wieszając hamak i otaczając się pięknymi roślinami – opisuje swoje doświadczenie Alicja Mateja.
Nie byłabym w stanie odmienić swojego życia i domu jako architekt. Mogłam to zrobić tylko jako House-Coach™  – podkreśla.

Alicja Mateja, aranżacja wnętrza.
Fot. Aranżacje Alicji Mateji.

Bliski House-Coaching™

House-Coaching™  jest jej najbliższy. Zetknęła się z nim 7 lat temu. Jeszcze na studiach zaczęłam pracować w biurze architektonicznym. Miałam styczność z architektami, którzy projektowali wnętrza mieszkaniowe, ale wręcz narzucali swoją wizję. Teraz się od tego coraz bardziej odchodzi. Urządzanie wnętrz jest coraz bardziej empatyczne. Wtedy zaczęło się moje poszukiwanie. Interesowałam się samorozwojem. Wstukałam w wyszukiwarkę: urządzanie, coaching i w ten sposób znalazłam Kirsten Steno. To jest Dunka, która w tej chwili ma 30-letnie doświadczenie w urządzaniu wnętrz. Zrobiła certyfikat life coachingu i połączyła te dwie metody w House-Coaching™ – informuje Alicja Mateja.

Kristen Steno stworzyła niedawno Piramidę. Jest ona zainspirowana słynną Piramidą Maslowa. Według takiej piramidy wszyscy mają takie same podstawowe potrzeby i starają się je zaspokoić. Kiedy zaspokajamy wszystkie nasze potrzeby, jesteśmy szczęśliwi i spełnieni. Kirsten Steno odkryła, że możemy zaspokoić nasze ludzkie potrzeby poprzez nasz dom – wyjaśnia architekta i House-Coach™. Zdaniem Alicji Matei, dom jest miejscem, w którym możemy rozwijać nasz potencjał. Przede wszystkim, powinien być bezpieczny. Jest naszym schronieniem, zapewnia nam bezpieczeństwo, kiedy wszystko w nim dobrze funkcjonuje. Kiedy zadbamy o to, by dom był funkcjonalny możemy urządzać go z pomocą ulubionych mebli i dekorować elementami, które sprawiają nam radość. Dzięki temu zaspokajamy po kolei różne nasze potrzeby, tworząc dopasowane do nas miejsce, w którym możemy wzrastać – mówi Alicja Mateja.

Zwraca uwagę, że do pewnego momentu praca architekta wnętrz i House-Coaching™  nie różnią się od siebie. Najpierw opracowuje się projekt, później zapełnia dom przedmiotami. House-Coaching™  to również dodatkowe narzędzia, które pozwalają na poznanie uczuć i emocji, jakie ma mieszkaniec czy mieszkanka, odkryć osobiste wartości. Przyznaję, że pracuję głównie z kobietami. Kiedy przychodzą do mnie kobiety, są zwykle w momencie, kiedy utknęły. Często problemem jest szafa po babci, z którą nie potrafimy się rozstać albo jakiś bałagan. Rozpuszczamy te różne obawy, lęki, które pokazuje nam dom. Później jesteśmy gotowe, żeby odkrywać, widzieć atuty domu. Wtedy możemy podkreślać atuty w nas. Możemy spojrzeć na to, co nam się podoba, co jest dla nas ważne, jakie mamy priorytety i przekładać to na ten nasz dom – mówi Alicja Mateja. Mogłabym powiedzieć: otwieram, pomagam obudzić kreatywność i radość w urządzaniu swojego domu – dodaje.

Alicja Mateja, aranżacja wnętrza.
Fot. Aranżacje Alicji Mateji.
Alicja Mateja, aranżacja wnętrza.
Fot. Aranżacje Alicji Mateji.

W zakresie wyjścia z chaosu pomaga kurs Dr House, ale też kursy, e-booki, które są dostępne na stronie. W tej chwili planuję bezpłatny 4-tygodniowy kurs Dr House. Chcę przez niego zachęcić do innego spojrzenia. Doszłam do wniosku, że, wbrew temu co robię, dom nie jest źródłem naszego szczęścia. Tak naprawdę źródło naszego szczęścia jest w nas. Potrzebujemy najpierw odkryć tę radość w nas, a dopiero potem jesteśmy gotowi, żeby przekładać to na nasze wnętrza. Dom nas wspiera. Przyjemność sprawia nam przytulna przestrzeń, która jest ładnie urządzona, szczególnie jeśli to jest w zgodzie z nami. W tym kursie będziemy kończyć urządzać salon, będzie też spojrzenie na siebie, na swoje potrzeby: co mnie uwiera, co mnie wspiera, ale też na konkrety: co zmienić, aby wszystko grało – mówi Alicja Mateja.

TEKST: Diana Nachiło

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2023.