Branża

EGGER CASE STUDY: modułowy budynek administracyjny

Nowy budynek administracyjny tzw. „Forum” w Unterradlberg to piąty budynek modułowy zrealizowany dla naszej firmy. © Christian Vorhofer

EGGER CASE STUDY: modułowy budynek administracyjny

Nowy budynek Forum w Unterradlbergu został ukończony latem 2020 roku. Budynek, zaprojektowany i wykonany w konstrukcji modułowej, wg tej samej zasady, co siedziba główna w St. Johann w Tyrolu. W budynku znajduje się restauracja dla pracowników, przestrzeń wystawiennicza, biura i sale konferencyjne.

Forum w Unterradlbergu jest już piątym firmowym budynkiem modułowym zaprojektowanym i wykonanym przez architekta Bruno Mosera. Duże formaty płyt EGGER zadecydowały o koncepcji modułowej. Budowa modułowa nie oznacza, że w budynku powstały pomieszczenia tylko i wyłącznie o tych samych wymiarach. Modułowość oznacza zawsze identyczne wymiary poszczególnych elementów powierzchni ścian, sufitów i podłóg, z których wykonuje się budynki i komponuje poszczególne pomieszczenia dopasowane do indywidualnych potrzeb inwestora. Długość i szerokość elementów powierzchni budynku odpowiada maksymalnemu formatowi płyty OSB 4 TOP o wymiarach 11,40 x 2,80 m. Płyty obejmują elementy podłogowe / sufitowe i ścienne. Taki budynek jest zatem oparty na formacie płyty niczym kratka konstrukcyjna.

Jedenastometrowy, prostokątny budynek o wymiarach zewnętrznych nieco poniżej 23 m na 19,60 m mieści recepcję oraz restaurację pracowniczą na parterze. Dwie górne kondygnacje są przeznaczone na powierzchnie wystawiennicze, biura oraz sale szkoleniowe i konferencyjne. Prowadzi do nich otwarta klatka schodowa i winda.

Trzykondygnacyjna konstrukcja drewniana wsparta jest na żelbetowej piwnicy. Oprócz drewnianych elementów konstrukcyjnych budynek powstał głównie z płyty OSB. Przy siatce konstrukcyjnej opartej na ww. wymiarach płyt, rozpiętości dla elementów stropu i dachu o szerokości 2,80 m określa się z jednej strony na 11,40 m, a szerokość elementów ściennych na 2,80 m lub jej wielokrotność.

©  Dipl.-Ing. (FH) Susanne Jacob-Freitag, Karlsruhe

Zastosowane produkty:

  • EGGER OSB 4 TOP
  • Laminat kompaktowy
  • Eurodekor
  • MDF
  • Eurolight
  • Akustik+
  • Laminat
  • Egger Pro Laminate Flooring

Realizacja:

CZYTAJ TAKŻE: EGGER DecoWall – Płyty OSB z drukiem cyfrowym