Branża

Ceny sklejki z Brazylii są zaniżone

Jarosław Michniuk, prezes Zarządu Paged Morąg, członka Konsorcjum Softwood Plywood (SPC).

Ceny sklejki z Brazylii są zaniżone

Komisja Europejska otwiera postępowanie antydumpingowe w sprawie nieuczciwego cenowo importu brazylijskiej sklejki z drewna iglastego. Działania KE komentuje Jarosław Michniuk, prezes Pagedu.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Branża popiera dochodzenie UE w sprawie nieuczciwego importu brazylijskiej sklejki z drewna iglastego. Ma ono na celu zapewnienie uczciwych praktyk handlowych. Cały tego rodzaju brazylijski import musi podlegać rejestracji na granicach UE.

Konsorcjum Softwood Plywood (SPC) z zadowoleniem przyjmuje wszczęcie przez UE nowego dochodzenia antydumpingowego w sprawie nieuczciwego cenowo importu brazylijskiej sklejki z drewna iglastego oraz zbliżającą się rejestrację na granicy całego takiego importu do UE. Decyzja jest odpowiedzią na skargę złożoną przez SPC w imieniu 4 wiodących europejskich producentów sklejki z drewna iglastego.

Ogłoszenie o postępowaniu: Zawiadomienie o wszczęciu postępowania antydumpingowego dotyczącego przywozu sklejki z drewna miękkiego pochodzącej z Brazylii.

Wyższy import i niższe ceny sklejki z Brazylii

Import sklejki z drewna iglastego z Brazylii znacznie wzrósł w ostatnich latach. Brazylijscy producenci prześcignęli producentów z UE jako głównych dostawców na rynek UE. Zdolności produkcyjne Brazylii znacznie przekraczają całkowitą konsumpcję w UE. Brazylia stała się największym na świecie eksporterem tego produktu. Tym samym odpowiada za prawie połowę całej sklejki z drewna iglastego sprzedawanej w UE.

Brazylijski rynek kurczy się, a ograniczenia na innych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone, powodują, że Brazylia kieruje swoją nadwyżkę produkcji do UE po całkowicie nieuczciwych cenach. Obawiamy się, że Brazylia eksportuje po cenach dumpingowych, co oznacza, że sklejka z drewna iglastego jest sprzedawana po cenie niższej niż jej normalna wartość w Brazylii – powiedział rzecznik SPC.

Podkreślił również, że to dochodzenie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia przyszłości całego łańcucha wartości sklejki z drewna iglastego w UE, od właścicieli lasów, podmiotów pozyskujących drewno i dostawców po producentów.

Komisja Europejską zbada teraz, czy brazylijscy producenci rzeczywiście stosują dumping sklejki z drewna iglastego w UE. Określi również, jakie są konsekwencje tych praktyk dla europejskich przedsiębiorstw.

Zgodnie z ostatnimi zmianami procedur, wszczęcie dochodzenia będzie automatycznie wymagało rejestracji całego importu brazylijskiej sklejki z drewna miękkiego na granicach UE. Umożliwi to europejskim urzędnikom celnym pobieranie dodatkowych ceł z mocą wsteczną. Dojdzie do tego pod warunkiem, że zostaną one nałożone w wyniku ustaleń Komisji po zakończeniu dochodzenia.

SPC i jego zwolennicy są w pełni zaangażowani we współpracę z Komisją Europejską. Ma ona w celu zapewnienia pomyślnego wyniku dla przemysłu i jego pracowników.

Brazylia, obok Chin i Rosji, jest jednym z trzech największych importerów sklejki do Europy. Łącznie te trzy kraje odpowiadają za połowę europejskiego zapotrzebowania na ten produkt – komentuje Jarosław Michniuk, prezes Zarządu Paged Morąg SA, członka Konsorcjum Softwood Plywood (SPC).

Cieszy mnie, że Komisja Europejska dostrzega problem związany z zaniżonymi cenami brazylijskiej sklejki i podjęła decyzję o jego dogłębnej analizie, wszczynając dziś oficjalne postępowanie antydumpingowe. Jestem również przekonany o skuteczności narzędzi, które Komisja oddaje do naszej dyspozycji w walce o uczciwy i konkurencyjny rynek. Dzięki nim w 2021 r. wprowadzono cła na rosyjską sklejkę brzozową, w ubiegłym roku rozpoczęto dochodzenie antydumpingowe przeciw chińskim importerom sklejki liściastej, a dzisiejsze postępowanie domyka ten proces, chroniąc europejski rynek – zaznacza prezes Pagedu.

ZOBACZ TAKŻE: Ruszyła rejestracja sklejki liściastej z Chin na granicach UE

Jarosław Michniuk podkreśla też fakt, iż w samej Brazylii brazylijska sklejka jest droższa niż w Europie. Dlatego liczymy na skuteczne działania Komisji i pozytywne efekty tego dochodzenia – podsumowuje.