Design

Quiet luxury – za co wnętrza kochają ten trend?

Szwedzka firma DUXIANA to przykład wnętrzarskiej marki, która przenosi nas do estetyki „old money” i trendu quiet luxury w nordyckim wydaniu. Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na jakość mebli i łóżek, z których od prawie 100 lat słynie ten skandynawski producent.

Quiet luxury – za co wnętrza kochają ten trend?

Cichy luksus oficjalnie wkroczył do wnętrz w 2023 r., by w 2024 r. zostać okrzyknięty najgorętszym trendem. Gdy po tygodniu mody w Mediolanie wieszczono jego koniec, powrócił jeszcze silniejszy, by rozdawać karty podczas Milan Design Week. Jedni go uwielbiają, inni mają dość. Dlaczego o cichym luksusie wciąż jest głośno?

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Nic nowego i nic odkrywczego. Mimo to świat zachłysnął się trendem quiet luxury, a wnętrza, tuż po modzie, stały się jego nośnikami.

H&M HOME zaprasza w podróż po trendzie quiet luxury pełną inspiracji i błyskotliwych przemian, prezentując nowy sezon wiosenny w minimalistycznym stylu, od wyrazistej bieli po błyszczącą zieleń.
H&M HOME zaprasza w podróż pełną inspiracji i błyskotliwych przemian. Prezentuje nowy sezon wiosenny w minimalistycznym stylu, od wyrazistej bieli po błyszczącą zieleń. Źródło: Biuro prasowe H&M HOME.

Co znaczy quiet luxury?

Styl quiet luxury (z ang. cichy luksus) najpierw zyskał powszechną popularność w świecie mody. To filozofia, która oznacza przede wszystkim jakość i elegancję. Natomiast cichy luksus skodyfikowany jest w dyskretnej stylistyce. Charakteryzuje się neutralną paletą kolorystyczną, a zwłaszcza szczególną dbałością o materiały i wykonanie. Nie trzeba dodawać, że wszystko to można było przenieść wprost z modowych wybiegów do świata designu. Tak też się stało.

Kabina prysznicowa z serii Essenza Pro marki Radaway.
Kabina prysznicowa z serii Essenza Pro marki Radaway.

Dzisiaj termin cichy luksus, czyli ten sam, który u ludzi ze świata mody powoduje przewracanie oczami, na dobre przylgnął do wnętrz. I choć niechęć kreatorów i włoskich marek do tego określenia wynika z jego nadmiernej popularności na Instagramie i TikToku, hasztag #quietluxury nie stracił swojej mocy.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Co to jest cichy luksus?

Quiet luxury to koncepcja, która zawładnęła światem wnętrz. W myśl tej idei luksus przestał krzyczeć, za swój symbol obierając subtelne detale. Emanując spokojem i elegancją, pozbył się przesadnych akcentów.

Największa wartość quiet luxury tkwi w jakości i rzemiośle. Odbiorcy doceniają również czas poświęcony na stworzenie danego produktu. Dzieje się tak w opozycji do kultury, która przyzwyczaiła nas do natychmiastowej gratyfikacji.

Przykład przestrzeni w stylu quiet luxury – salon marki Puszman w Galerii Wnętrz DOMAR we Wrocławiu.
Przykład przestrzeni w stylu quiet luxury – salon marki Puszman w Galerii Wnętrz DOMAR we Wrocławiu.

Za swoisty manifest estetyki cichego luksusu można uznać sentencję: pieniądze mówią, bogactwo szepcze. Bez względu na to, czy o quiet luxury zrobiło się głośno po serialu „Sukcesja”, czy po pokazach ekskluzywnych marek, hałas wokół specyficznej koncepcji nie ustaje. I choć w żadnej mierze nie można jej już uznać za odkrywczą, gdyż jakoś bez epatowania logo istnieje od dawna, to na gruncie projektowania wnętrz trend ten spisuje się doskonale.

Podsumowując, quiet luxury to:

  • minimalizm,
  • wysoka jakość materiałów,
  • dopracowane, klasyczne produkty.

Trend quiet luxury we wnętrzach to inwestycja w dobrej jakości materiały oraz sprawdzone i inteligentne systemy.

Profil kolumnowy Häfele Versatile do systemów regałów i konstrukcji ramowych.
Profil kolumnowy Häfele Versatile do systemów regałów i konstrukcji ramowych. Źródło: Häfele.

Co będzie modne we wnętrzach? Ciąg dalszy quiet luxury

Jak podkreślają eksperci firmy Häfele, quiet luxury stawia jakość ponad ilość. Nie epatuje bogactwem, natomiast preferuje rozwiązania na lata. Tak pojmowany luksus to komfort, wygoda i pewność rozwiązań. W aranżacjach jest widoczny przede wszystkim w detalach, takich jak oświetlenie czy okucia meblowe.

Westwing, Peach Fuzz – Pantone Colour of the Year 2024.
Westwing, Peach Fuzz – Pantone Colour of the Year 2024. Źródło: Westwing.com.
ARMCHAIR 01 to mniejsza wersja mebla SOFA01. Vincent Van Duysen zaprojektował ten model dla ZARA HOME. Fotel składa się z luksusowej, wyściełanej warstwy ze sprężynami, położonej na ramie z sosny, z mieszanką puchu i pianki. Wszystko to bez uszczerbku dla wytrzymałości i czasu użytkowania. W zestawie oparcie z poduszką i poduszka dekoracyjna wykonana z tego samego wypełnienia co fotel.
ARMCHAIR 01 to mniejsza wersja SOFA01. Vincent Van Duysen zaprojektował go dla ZARA HOME.

W garderobie luksusem będzie idealne dostosowanie szafy do własnych potrzeb i upodobań. Zapewnią to systemy stelaży z drążkami i prowadnicami, które można dowolnie modyfikować i uzupełniać o dodatkowe elementy. Luksusowo urządzone wnętrza wyróżniają się dbałością o najmniejsze detale. Takim szczegółem podkreślającym styl i charakter wnętrza będą uchwyty, które zastosujemy w meblach. Nie zapomnijmy o świetle we wnętrzu. Inteligentny system oświetlenia jest nienachalny, a jednocześnie wydobywa i podkreśla we wnętrzu to, co najpiękniejsze. Zwróćmy także uwagę na łatwe i intuicyjne sterowanie – przypomina firma Häfele.

Miękkość i przytulność PANTONE 13-1023 Peach Fuzz wprowadza do wnętrz domowych przyjazną atmosferę. Brzoskwiniowy odcień PANTONE 13-1023 Peach Fuzz, którego wszechogarniający duch wzbogaca umysł, ciało i duszę, wyczarowuje spokój, oferując nam przestrzeń do bycia, odczuwania, ukojenia i rozkwitu.
Miękkość i przytulność PANTONE 13-1023 Peach Fuzz wprowadza do wnętrz domowych przyjazną atmosferę. Brzoskwiniowy odcień PANTONE 13-1023 Peach Fuzz, którego wszechogarniający duch wzbogaca umysł, ciało i duszę, wyczarowuje spokój, oferując nam przestrzeń do bycia, odczuwania, ukojenia i rozkwitu. Źródło: Instytut Pantone.

Kolor roku Pantone a cichy luksus

Eksperci Westwing nie mają wątpliwości: Peach Fuzz niewątpliwie nawiązuje do jednego z trendów wnętrzarskich na rok 2024: quiet luxury. To luksusowy, wysokiej jakości styl, który wie, jak otulić i jednocześnie zadziwić swoją historią i znaczeniem.

Wizualnie przyciągający uwagę i zachęcający PANTONE 13-1023 Peach Fuzz to pielęgnujący brzoskwiniowy odcień, który inspiruje nas do wyciągnięcia ręki i instynktownego dotknięcia. Przekazując przesłanie o dotyku, które pojawia się w zamszowych, aksamitnych, pikowanych i futrzanych teksturach, luksusowo kojących i miękkich, kolor roku 2024 to brzoskwiniowy odcień, który budzi nasze zmysły. Fot. MICHAEL MARQUAND.
Wizualnie przyciągający uwagę i zachęcający PANTONE 13-1023 Peach Fuzz to pielęgnujący brzoskwiniowy odcień, który inspiruje nas do wyciągnięcia ręki i instynktownego dotknięcia. Przekazując przesłanie o dotyku, które pojawia się w zamszowych, aksamitnych, pikowanych i futrzanych teksturach, luksusowo kojących i miękkich, kolor roku 2024 to brzoskwiniowy odcień, który budzi nasze zmysły. Fot. MICHAEL MARQUAND. Źródło: Instytut Pantone.

Boris Kudlicka, projektant, który wraz z Weroniką Libiszowską i Rafałem Otłogiem, prowadzi specjalizujące się w realizacjach premium biuro Boris Kudlicka with Partners, wyjaśnia: W naszym przypadku quiet luxury odnosi się w dużej mierze do bardziej intymnego spojrzenia na doświadczenia klientów, związane z posiadaniem. Tworzymy wiele wyjątkowych realizacji w Polsce i na świecie, przyciągając do siebie inwestorów, dla których osobiste wybory są znacznie ważniejsze, niż publiczna aprobata. Ich wnętrza i domy mają oczywiście zachwycać, jednak niekoniecznie emanując jawnym przepychem. To osoby, które są na tym etapie życia, na którym nie muszą już nic udowadniać.

Pracownia Boris Kudlicka with Partners poczuła ogromną potrzebę powrotu do czasów, w których jakość była ważniejsza niż ulotne, pojawiające się i znikające trendy.
Pracownia Boris Kudlicka with Partners poczuła ogromną potrzebę powrotu do czasów, w których jakość była ważniejsza niż ulotne, pojawiające się i znikające trendy. Fot. Sebastian Rzepka (Boris Kudlicka with Partners).
Deco 2023 to kolekcja uchwytów stworzona na 100-lecie Häfele. Dzięki niej firma zaprezentowała kompendium innowacyjnych pomysłów projektowych. Tęsknota za indywidualnością to nowoczesny aspekt luksusu, co widać w kolekcji Corvo – to haptyka, która inspiruje.
Deco 2023 to kolekcja uchwytów stworzona na 100-lecie Häfele. Dzięki niej firma zaprezentowała kompendium innowacyjnych pomysłów projektowych.co widać w kolekcji Corvo. Źródło: Häfele.

Współpraca z marką ZARA HOME, na którą zgodził się Vincent Van Duysen, może sugerować, że efekt „cichego luksusu” można osiągnąć nie wydając fortuny. To kwintesencja tego trendu.