Dobra komunikacja, sprawna produkcja
31 października, 2014 2023-09-08 10:03Dobra komunikacja, sprawna produkcja
Efektywne oprogramowanie wyposażone jest we wszelkie narzędzia gwarantujące wsparcie produkcji i pracę na różnych poziomach.
Rozumienie potrzeb danej branży wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie charakterystyki produktów i technologii. Branżowe podejście pozwala również na lepsze, informatyczne wsparcie produkcji, co jest niekiedy kluczowe dla osiągnięcia wysokiej efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Charakterystyka produktów i produkcji to również nierzadko czynniki determinujące przydatność poszczególnych rozwiązań informatycznych dla biznesu – mówi Tomasz Gawroński z firmy e-Meblarstwo.
Powiązana jest ze sobą kwestia tak produkcji, jak też wcześniejszego projektu i współpracy z klientem finalnym. Zwraca na to uwagę Piotr Klimaczak z firmy Ecru oferującej program PRO100. Umożliwia on projektowanie wnętrz oraz pojedynczych mebli od zera wraz z klientem i wycenę. W połączeniu z programem Nowy Rozkrój umożliwia optymalizację rozrysu i zarządzanie procesem produkcji. Dla większości firm, PRO100 może być zintegrowany z systemem ERP i stanowić jego „sprzedażową” końcówkę.
Wsparcie produkcji = lepsza obsługa klienta
W efekcie zastosowania programu PRO100 rośnie poziom obsługi klienta. Istnieje możliwość zarządzania zamówieniami i produkcją. Przede wszystkim eliminuje się błędy w komunikacji, co usprawnia przepływ informacji między klientem, sprzedawcą, producentem, dostawcą i montażystą. Użytkownicy docenią też kwestię oszczędności czasu, bo w ciągu zaledwie kilku minut można zbudować dowolną szafkę w sposób pozwalający na uzyskanie listy formatek wraz z okleinami i wyceną.
ZOBACZ TAKŻE: Projektanci rzeczywistości
Z zastosowania rozwiązań firmy IFS z pewnością są zadowoleni również odbiorcy z branży meblarskiej. W Polsce z oferowanego przez nią rozwiązania korzystają m.in. takie firmy, jak: Profim, SITS, Com40 Limited, PPHU Correct i Paged Meble.
Od zamówienia po wysyłkę
W firmie SITS wspiera ono proces produkcji i dystrybucji mebli. Oprogramowanie IFS Applications na różnych poziomach wspiera również proces zarządzania Grupą Nowy Styl. Firma Profim podkreśla, że jest to kompleksowy system informatyczny wspomagający każdy etap produkcji: od złożenia zamówienia przez klienta do wysyłki gotowego produktu.
Potencjałem firmy Agmasoft jest zdolność do natychmiastowego reagowania na potrzeby klientów w zakresie dopasowywania i rozbudowy narzędzi do indywidualnych wymagań klientów. Oferowane przez nią produkty stosowane są przez hurtownie płyt, projektantów i producentów mebli w Polsce.
Również czołowi producenci maszyn, tj. Homag, SCM, IMA, Biesse, Felder oraz producenci oprogramowania, m.in. Insert, Asseco, Raks, Ennova, Imos, Topsolid od wielu lat doceniają potencjał narzędzi Agmasoft. Cenionym przez klientów rozwiązaniem jest system Formatyzacja 5, od lat wspierający planowanie, kalkulowanie i produkcję formatek płyt meblowych. Na zachowanie równowagi między zapotrzebowaniem rynku a możliwościami produkcyjnymi przedsiębiorstwa pozwala zastosowanie rozwiązań oferowanych przez firmę ITM. Jest to możliwe dzięki właściwemu planowaniu.
Skomplikowane procesy
Wsparcie informatyczne proponowane przez ITM pozwala m.in. na tworzenie planu krótkoterminowego, który jest bardzo trudnym i skomplikowanym procesem. Zawiera dużą liczbę zmiennych, tj. możliwości produkcyjne, dostępność surowców, kompetencje pracowników, awarie i przestoje. Sprawne i optymalne tworzenie tego planu może stanowić o przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa.
Jak informuje firma Comarch, na stworzenie harmonogramu produkcji, przydzielenie pracownikom zadań, racjonalne zaplanowanie czasu pracy maszyn pozwala Comarch ERP XL. System wspomaga modyfikację istniejących technologii produkcyjnych, ponadto pomaga w skutecznej realizacji procesów zamówień towarów. Comarch ERP XL wspiera również dystrybucję.
ZOBACZ TAKŻE: Projekt zintegrowany
Na wsparcie mogą też liczyć klienci firmy Imos. Oprócz programu imos CAM MAX do sterowania obrabiarkami CNC z interpolacją 5-osiową, użytkownicy otrzymują zupełnie nowy sposób generowania danych CAM. Wersja CAM 11.0 to otwarty system, który może obsługiwać obrabiarki 3-, 4- lub 5-osiowe w różnych konfiguracjach.
Sercem tej technologii jest tak zwany Workflow Center. Tutaj można wprowadzać parametry maszyn oraz procesów technologicznych, które tworzą tzw. workflow. Poszczególne elementy mebli można przyporządkować do konkretnego workflow, który definiuje ich produkcję na różnych maszynach.
Nie tylko wsparcie produkcji
Jak zaznacza Hubert Schrader, product manager CAD/CAM firmy Imos: Uproszczona kolejność znacznie podnosi elastyczność procesu produkcyjnego. Ma to szczególne znaczenie w przypadku awarii jakiejś maszyny lub przejściu na nowe maszyny. Do tego dochodzi uproszczona konfiguracja, co oznacza oszczędność czasu i nakładu pracy na obróbkę CNC.
Szybką i precyzyjną wymianę danych między programem a maszyną CNC umożliwiają zintegrowane postprocesory oprogramowania Corpus firmy Lignumsoft. Poza możliwością współpracy z zewnętrznymi programami do optymalizacji cięcia posiada on swój własny wbudowany optymalizator, także z funkcją nestingu dla elementów krzywoliniowych. Z jego możliwości mogą skorzystać nawet małe, jednoosobowe firmy.
TEKST: Diana Nachiło
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 10/2014