Produkty

Jadalnia prorodzinna

Kolekcja „New York” (proj. Grzegorz Wit, prod. Paged) to połączenie prostych form i niebanalnych rozwiązań.

Jadalnia prorodzinna

To właśnie tu, przy wspólnym stole spotykają się domownicy, tu przyjmowani są goście. Jadalnie wracają do łask i znów tętni pełnią życia rodzinnego i towarzyskiego. Szkoda tylko, że na ich meblowanie nie przysługują żadne ulgi ani dotacje…

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Branżowi eksperci, których zapytaliśmy o aktualne trendy w tym sektorze przyznają, że jadalnie znów stają się modne. Taką opinią podzieliła się z nami m.in. Edyta Spozowska, projektant wnętrz w firmie Black Red White. Jej zdaniem przyczynia się do tego budownictwo preferujące otwarte przestrzenie, łączące kuchnię i salon.

Tego rodzaju wnętrza, dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, dodają mieszkaniom funkcjonalności, której oczekują użytkownicy – zauważa. – W jadalni spotyka się kilka, a nawet kilkanaście osób, a jej centralnym punktem jest stół z krzesłami. Dlatego właśnie konsumenci bardzo cenią praktyczne rozwiązania np. możliwość regulacji wielkości stołu oraz zwracają uwagę na trwałość i wytrzymałość nabywanych mebli.

Komplementarnie czy eklektycznie?

Edyta Spozowska przypomina, że jadalnia spełnia także funkcję reprezentatywną, musi być więc estetyczna. Polacy bardzo polubili prosty styl skandynawski i często wybierają tego rodzaju kolekcje – mówi. Modne są meble w kolorze naturalnego drewna oraz w jasnych, także białych wybarwieniach, doskonale korespondujących z minimalistycznym, skandynawskim designem – dodaje.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

O charakterystykę trendów w tym segmencie poprosiliśmy także Grzegorza Wita, projektanta w firmie Paged. Jego zdaniem prym wiodą obecnie nowoczesne i proste, ale masywne formy. Popularne są linie, które oferują pełen zestaw wyposażenia, czyli oprócz stołu i krzeseł również pojedyncze moduły kredensów niskich i wysokich. Dla klientów ważne jest, aby poszczególne elementy łączyły funkcjonalność z estetyką. Dlatego cenią np. półki regulowane według potrzeb czy też podwójne witryny z oświetlonymi wnętrzami, dające możliwość ekspozycji akcesoriów domowych i dekoracji – opisuje.

Spójna całość

Także Julia Badura, specjalista ds. PR w firmie STWD/Beds.pl, zauważa, że przestrzeń jadalni często stanowi integralną część salonu. Dlatego dużą popularnością cieszą się komplety mebli, które sprawiają, że obie części – wypoczynkowa i jadalniana – tworzą spójną całość.

Tapicerowane krzesło „Bali” doskonale prezentuje ze stołem „Bravo”, wyróżniającym się klasyczną linią i lekko stylizowaną sylwetką. Producentem krzesła „Bali” i stołu „Bravo” jest firma Halex.
W pełni tapicerowane krzesło „Bali” to propozycja dla miłośników bardziej wyszukanych form i kształtów. Model wyróżnia się prostą, elegancką sylwetką, niezwykle wygodnym siedziskiem i specjalnie wyprofilowanym oparciem. „Bali” szczególnie efektownie prezentuje się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym i glamour. Krzesło to doskonale prezentuje ze stołem „Bravo”, wyróżniającym się klasyczną linią i lekko stylizowaną sylwetką. Jego biały, przypominający drewno, ciepły i miły w dotyku blat wykonano z uszlachetnionej płyty MDF, natomiast masywne, czarne nogi – z litego drewna. Producentem krzesła „Bali” i stołu „Bravo” jest firma Halex.
Kolekcja „Antwerpen” to pomysł firmy Black Red White na jadalnię w stylu skandynawskim. Meble wykonane są w kontrastowym zestawieniu dwóch kolorów: „Modrzew Sibiu Jasny” i „Sosna Larico”.
Kolekcja „Antwerpen” to pomysł firmy Black Red White na jadalnię w stylu skandynawskim. Meble wykonane są w kontrastowym zestawieniu dwóch kolorów: „Modrzew Sibiu Jasny” i „Sosna Larico”.
Ascetyczne kształty i niebanalna kolorystyka to wyróżniki kolekcji „Almond” firmy Wajnert Meble.
Ascetyczne kształty i niebanalna kolorystyka to wyróżniki kolekcji „Almond” firmy Wajnert Meble. Korpusy i fronty mogą być wykonane w dwóch kolorach płyt do wyboru („Venge Arusha” lub „Dąb Sonoma”). Charakteru kolekcji dodaje pozioma, wyprofilowana listwa w kolorze popielatym.

Odmienne zdanie na ten temat ma Julitta Maciejewska-Walczak, prezes firmy Swarzędz Home: W zakresie wzorniczym panuje spora dowolność, ale trend najbardziej widoczny to odejście od typowych kompletów. Stół i krzesła dobieramy kontrastowo do mebli kuchennych, kredensów lub witryn. Często łączymy klasyczne wzory z nowoczesnymi, stare przeplatamy nowym i tak powstaje indywidualny klimat wnętrza.

Jadalnia w przyjaznej atmosferze

Z obserwacji Adama Jakubowskiego z firmy Telmex wynika, że w kategorii mebli do jadalni od dłuższego czasu poszukiwane jest połączenie nowoczesności i tradycji. Klienci często decydują się na stworzenie przestrzeni, w której nadrzędną rolę odgrywa atmosfera i styl. Stąd tak popularne połączenie funkcjonalności i stylizowanych form mebli. Z tego samego powodu najczęściej wybieraną kolorystyką jest biel i jasne barwy naturalnego drewna – uważa.

W trend ten wpisuje się także użycie materiałów wysokiej jakości. Urok i ciepło, jakie wprowadza do wnętrza drewno trudno jest zastąpić czymkolwiek innym. Ważny jest także sposób wykończenia, który nie ukrywa a uwydatnia walory drewna. W przypadku naszych mebli jest to strukturyzowanie i olejowanie – dodaje.

W skład programu „Atlanta” firmy Dekort Meble wchodzą w sumie 22 bryły.
W skład programu „Atlanta” firmy Dekort Meble wchodzą 22 bryły, które pozwalają na umeblowanie m.in. jadalni, salonu i sypialni. Zaokrąglenia i podfrezowane krawędzie nadają kolekcji lekkości. Meble wykonano z litego drewna dębowego z elementami z płyty w naturalnej okleinie dębowej. Ich powierzchnie wykończono olejem i woskiem.
„Artistico” (dystr. Agata Meble) to zestaw mebli kolonialnych, wykonanych z naturalnej okleiny i litego drewna mango.
„Artistico” (dystr. Agata Meble) to zestaw mebli kolonialnych, wykonanych z naturalnej okleiny i litego drewna mango. Jego atuty to: klasyczne wzornictwo, elegancja i wysoki standard wykończenia. Meble „Artistico” doskonale komponują się zarówno w nowocześnie, jak i stylowo zaaranżowanych wnętrzach.
Kolekcja „Elisse” marki Bydgoskie Meble korzysta z oryginalnego rozwiązania – połączenia naturalnej okleiny jesionowej i skóry ekologicznej.
Kolekcja „Elisse” marki Bydgoskie Meble korzysta z oryginalnego rozwiązania – połączenia naturalnej okleiny jesionowej i skóry ekologicznej. Drzwi i płyty wierzchnie mebli pokryte są kremową folią PCV, która idealnie odwzorowuje cechy naturalnej skóry: jej fakturę, kolor i rysunek.

W opinii Grzegorza Kisielewskiego, dyrektora sprzedaży w firmie Vinotti, w najbliższym czasie trendy nie zmienią się znacznie. Nadal dominować będzie funkcjonalny minimalizm – mówi z przekonaniem.

Renesans drewna

Przeważać będą designerskie rozwiązania, wyraziste formy i oryginalne detale, jednak przy zachowaniu neutralnych, stonowanych barw. Kremy, beże i jasne brązy znacząco nawiązują do powrotu do natury, jednocześnie kontrastując z często wybieranymi, kolorowymi dodatkami, które przełamują delikatność wnętrza. To samo dotyczy materiałów – piękne, naturalne drewno coraz częściej łączy się ze stalą, szkłem czy materiałami syntetycznymi. Można też zaobserwować tęsknotę Europejczyków za podróżami i Orientem. Bardzo liczy się ergonomia, jakość i wytrzymałość mebli oraz niepowtarzalny, ponadczasowy design – mówi Grzegorz Kisielewski.

W opinii Wiesława Michalaka, przedstawiciela handlowego firmy Dekort Meble, niezależnie od mody istnieją meble ponadczasowe – wykonane z litego drewna, zwłaszcza ze szlachetnego dębu. Aktualnie popularne są meble nowoczesne i ekologiczne. Coraz więcej zwolenników mają meble olejowane. Oczywiście polecimy je klientom, którzy gustują w niepowtarzalnych, nieregularnych usłojeniach, sęczkach i przebarwieniach. Tym, którzy rozumieją, że natury nie należy poprawiać – podkreśla.

„Dream” (proj. Jacek Mikołajczak) to nowa linia mebli skrzyniowych marki Swarzędz Home.
„Dream” (proj. Jacek Mikołajczak) to nowa linia mebli skrzyniowych marki Swarzędz Home. Kolekcja dostępna jest w kolorach „Natur”, „Amber” i „Chocolate”. Wersja do jadalni proponowana jest ze stołem „Jutland” (proj. Mads K. Johansen) i giętymi fotelami „One” (proj. Guggebichlerdesign) czeskiej marki Ton.
Drewniane meble z kolekcji „Ferra” marki MMI Sleeping wykonane są w modnym w tym sezonie, białym wybarwieniu, w połączeniu z elementami w kolorze „Lava”.
Drewniane meble z kolekcji „Ferra” marki MMI Sleeping wykonane są w modnym w tym sezonie, białym wybarwieniu, w połączeniu z elementami w kolorze „Lava”. Dzięki strukturyzowaniu i szczotkowaniu powierzchni mebli uzyskano efekt dwóch kolorów, co pozwoliło na uzyskanie głębi i wydobycie piękna bezsęcznego drewna sosnowego.
„Espero” (dystr. MC Akcent) to program mebli skrzyniowych do salonu i jadalni.
„Espero” (dystr. MC Akcent) to program mebli skrzyniowych do salonu i jadalni. Cechy charakterystyczne kolekcji to m.in. nowoczesna stylistyka, elementy ze stali szlachetnej, wybarwienie „Dąb Bianco” i efektowne podświetlenia.

Dostrzega także powodzenie koloru dębu naturalnego i jego pochodnych oraz barw jasnych – bieli i szarości. W dalszym ciągu bardzo często są też wybierane kolory typu dąb palony, bursztyn i orzech – uzupełnia.

Grzegorz Wit mówi, że w kolorystyce dominuje klasyka. Poza okleinami orzechowymi o ciepłym wybarwieniu i pięknym usłojeniu, można zauważyć coraz większą ekspansję mebli w wykończeniu dębowym, ale takich, gdzie wyraźnie widać flader – podkreśla. – Aby uzyskać efekt większej surowości i wyeksponować rysunek słojów na frontach dodatkowo stosuje się technikę szczotkowania powierzchni.

Jadalnię „Saint Tropez” poleca firma Forte.
Jadalnię „Saint Tropez” poleca firma Forte. Subtelna, połyskująca biel frontów „oprawionych” w solidne korpusy w ciepłym kolorze „Dąb Sangallo” pozwala uzyskać efektowne zestawienie, rozjaśniające każde wnętrze. Wykonane z MDF-u fronty dodatkowo wzbogacono poziomymi frezowaniami i finezyjnymi wycięciami, pełniącymi rolę uchwytów. Użyta do wykończenia korpusów folia doskonale oddaje strukturę usłojenia drewna. Dyskretne oświetlenie, wmontowane bezpośrednio w konstrukcję wieńców górnych i we wnętrza witryn, tworzy kameralny charakter jadalni.
Kolekcja „Harmony” firmy Szynaka-Meble wyróżnia się nietuzinkowym połączeniem kolorystycznym (grafit + dąb orzechowy) i dopracowanymi detalami.
Kolekcja „Harmony” firmy Szynaka-Meble wyróżnia się nietuzinkowym połączeniem kolorystycznym (grafit + dąb orzechowy) i dopracowanymi detalami. Znakiem rozpoznawczym programu są także aluminiowe, przeszklone ramki.
Meble z kolekcji „K28” marki Klose (prod. KMK Kolekcja Mebli) wykonano z masywu i naturalnej okleiny.
Meble z kolekcji „K28” marki Klose (prod. KMK Kolekcja Mebli) wykonano z masywu i naturalnej okleiny. Unikalny układ słojów i niepowtarzalna struktura materiału podkreślone zostały techniką wykończenia. Komfort korzystania z mebli podnosi system cichego domykania a oświetlenie LED dyskretnie oświetla wnętrza szafek, kredensów i witryn. W zależności od preferencji klienci mogą wybierać między ciepłą i zimną barwą światła.

Projektant Pagedu widzi też popularność kolorów rustykalnych, dających odczucie przytulności, jak również wybarwień naturalnych. Co za tym idzie, powraca się do tradycyjnych technik wykończenia organicznymi woskami i olejami. Tak zaimpregnowane drewno pozwala się cieszyć piękną strukturą – zapewnia.

Również zdaniem Julii Badury najbardziej cenionym surowcem jest nadal lite drewno, które gwarantuje wysoką jakość i ponadprzeciętną trwałość mebli. Ogromną popularnością cieszą się kolekcje klasyczne, czasem nawiązujące do stylistyki z minionych lat. Wzornictwo to jest jednak urozmaicane i dostosowywane do potrzeb klienta ceniącego nowoczesne rozwiązania tj.  wewnętrzne oświetlenie, innowacyjne sposoby otwierania, możliwość rozkładania stołów do niewiarygodnych rozmiarów itp. – wylicza Julia Badura.

Natura i minimalizm

Bieżące trendy w meblach do jadalni Mateusz Nowotnik, właściciel firmy Miloni, określa dwoma słowami: natura i minimalizm. Klienci z nieco większym portfelem poszukują mebli wykonanych z prawdziwego, naturalnie wykończonego drewna, o prostym designie, nawiązującym do wzornictwa skandynawskiego – rozwija. – W kolorystyce, poza naturalnym drewnem, widać rosnące zainteresowanie meblami wybielanymi. Coraz popularniejsze stają się również dodatki ze stali nierdzewnej szczotkowanej, nawiązujące do sprzętów AGD.

Jadalnia „Siena” (dystr. Rad-Pol) to kolekcja włoskiej produkcji, wykonana z litego drewna i stolarskiej płyty fornirowanej. Meble te dostępne są również w kolorze czereśni.
Jadalnia „Siena” (dystr. Rad-Pol) to kolekcja włoskiej produkcji, wykonana z litego drewna i stolarskiej płyty fornirowanej. Meble te dostępne są również w kolorze czereśni.
Kolekcja „Seti” marki Beds.pl pozwala na kompleksowe umeblowanie przestrzeni jadalnianej.
Kolekcja „Seti” marki Beds.pl pozwala na kompleksowe umeblowanie przestrzeni jadalnianej. Cechy charakterystyczne programu to: naturalne drewno, ciekawa stylistyka i delikatne zaokrąglenia niektórych elementów. Wchodzący w skład kolekcji stół dostępny jest w dwóch wersjach: rozkładanej i z rozsuwanym blatem.
„Maganda” to najnowsza kolekcja w ofercie firmy Mebin.
„Maganda” to najnowsza kolekcja w ofercie firmy Mebin. Oprócz mebli do jadalni, takich jak rozkładany stół, krzesła czy niska witryna, znajdziemy w niej także bryły do salonu np. szafkę RTV z panelem, stolik kawowy z pufami, pojedynczą witrynę i dekoracyjne szafki wiszące. Fronty brył ozdobiono żłobieniem w kształcie zbliżonym do zaokrąglonego na rogach trapezu, zaś kolorystyka kolekcji opiera się na kontrastowym zestawieniu czerni i naturalnego dębu.

Popularność naturalnego drewna potwierdza także Katarzyna Kuźma, właściciel firmy Le Pukka Concept Store, która uważa, że surowiec ten ma teraz swoje pięć minut. Z jej obserwacji wynika, że drewniane stoły występują najczęściej w prostych stylizacjach, na czterech grubych lub dwóch masywnych nogach, ale pojawiają się także lżejsze formy, na stalowych nóżkach.

Takie modele pasują nie tylko do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu – podkreśla. – Współgrają także ze stylem industrialnym, nowoczesnym i minimalistycznym. Idealnie komponują się z nimi nowoczesne, kolorowe krzesła, które dodają lekkości drewnianej formie.

Idzie nowe

Katarzyna Kuźma odnotowuje też pojawiającą się modę na stoły z blatami wykonanymi ze spieków kwarcowych. Są one stworzone z granulatu naturalnych materiałów, takich jak iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne, które w innowacyjnym procesie spiekania wypalane są w temperaturze ponad 12 tys. stopni – wyjaśnia.

Nowoczesny stół do jadalni „Frame” poleca firma Miloni. Z masywnym blatem w kolorze „Natural” doskonale komponują się aluminiowe nogi w kolorze „Biały Mat”.
Nowoczesny stół do jadalni „Frame” poleca firma Miloni. Z masywnym blatem w kolorze „Natural” doskonale komponują się aluminiowe nogi w kolorze „Biały Mat”.
Stół „Adam” i tapicerowane krzesło „Candy” to propozycja włoskiej marki Novamobili, której przedstawicielem w Polsce jest firma Bartolini & Co. Import-Export Agencja Meblowa Walter Bartolini.
Stół „Adam” i tapicerowane krzesło „Candy” to propozycja włoskiej marki Novamobili, której przedstawicielem w Polsce jest firma Bartolini & Co. Import-Export Agencja Meblowa Walter Bartolini.
Stół „Seed” polskiej marki Metaform i krzesła „Chess” hiszpańskiej marki La Forma. Dystrybutorem stołu „Seed” i krzesła „Chess” jest Le Pukka Concept Store.
Blat i nogi stołu „Seed” polskiej marki Metaform mogą być wykonane z litego drewna jesionowego lub dębowego, w różnych wybarwieniach. W przedstawionej na zdjęciu aranżacji stołowi „Seed” towarzyszą krzesła „Chess” hiszpańskiej marki La Forma. Są one obite tapicerką ze skóry syntetycznej (dostępnej w trzech kolorach), a ich nóżki o kształcie stożków wykonano z metalu i pomalowano na kolor siedziska. Dystrybutorem stołu „Seed” i krzesła „Chess” jest Le Pukka Concept Store.

Finalnie powstaje idealnie płaski, bardzo wytrzymały blat, łatwy do czyszczenia i dezynfekcji, odporny na mróz, ogień, pleśń i promienie UV. Co istotne, nie zmienia on koloru, parametrów ani właściwości pod wpływem użytkowania – dodaje.

Modę na drewno wykończane olejami lub lakierami podkreślającymi jego naturalną strukturę, jako jeden z głównych trendów wskazuje również Julitta Maciejewska-Walczak. Jednocześnie dostrzega ona nowe tendencje: We wzornictwie włoskim często pojawia się na blatach kamień lub łączy się różne materiały. W ostatnim czasie mniej jest już stołów ze szklanymi blatami, które są wprawdzie efektowne, ale niekoniecznie praktyczne.

Jeśli jadalnia, to kredens lub witryna

Na zakończenie Julitta Maciejewska-Walczak dodaje, że w jadalni nie powinno zabraknąć na drugim planie pięknego i funkcjonalnego kredensu czy witryny. Z ilością i wielkością tych mebli nie wolno jednak przesadzić, aby nie ograniczyć przestrzeni. Bo najważniejszy jest swobodny dostęp do stołu – podkreśla.

Oryginalny kształt podstawy i przezroczysty, szklany blat to znaki rozpoznawcze stołu „Miles” (prod. Tonelli Design, dystr. Bartolini & Co. Import-Export Agencja Meblowa Walter Bartolini).
Oryginalny kształt podstawy i przezroczysty, szklany blat to znaki rozpoznawcze stołu „Miles” (prod. Tonelli Design, dystr. Bartolini & Co. Import-Export Agencja Meblowa Walter Bartolini).
Kolekcja „Yaziko” firmy Vinotti adresowana jest do klientów poszukujących mebli oryginalnych, a jednocześnie trwałych i solidnych.
Kolekcja „Yaziko” firmy Vinotti adresowana jest do klientów poszukujących mebli oryginalnych, a jednocześnie trwałych i solidnych. Meble wyróżniają się masywną konstrukcją i oryginalną barwą drewna, skontrastowaną z mosiężnymi okuciami. Wykonywane są ręcznie, dzięki czemu każdy ich szczegół jest idealnie dopracowany – od najlepszej jakości drewna kauczukowego, przez specjalnie dobrany mosiądz, aż po mikrozamsz, którym wyściełane są wnętrza szuflad.
Stół „Victoria” firmy Hubertus ma walory zarówno praktyczne, jak i estetyczne – przejawia się to m.in. charakterystyczną podporą, tworzącą zarys litery V.
Stół „Victoria” firmy Hubertus ma walory zarówno praktyczne, jak i estetyczne – przejawia się to m.in. charakterystyczną podporą, tworzącą zarys litery V. W podstawowej, złożonej formie stół ma następujące wymiary: długość – 160 cm, szerokość – 89 cm, wysokość – 75 cm. Dzięki specjalnym wkładkom umieszczonym pod blatem można, w zależności od potrzeb, wydłużyć go do 208 lub 256 cm. „Victoria” będzie niewątpliwą ozdobą nowoczesnego salonu, jadalni lub sali konferencyjnej.

TEKST: Anna Żamojda

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 6-7/2015