Newsroom

Polsko-brytyjski handel po brexicie. Czy da się jeszcze na nim zarobić?

Orion - Londyn, miasto z lotu ptaka - miesięcznik i portal informacyjny branży meblarskiej biznes.meble.pl

Polsko-brytyjski handel po brexicie. Czy da się jeszcze na nim zarobić?

Kurs funta bez wątpienia jest kuszący, ze względu na swoją wysokość. Nawet gdy zmaga się z dość poważnymi wahaniami, zarabianie w tej walucie może być bardzo dochodowe. Dotyczy to również branży meblarskiej i to zarówno w sektorze eksportowym, jak i importowym. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać aktualną cenę funta na swoją korzyść, by więcej zyskać na transakcji lub sporo zaoszczędzić.

Funt nadal kusi, czyli eksport do UK ciągle żywy

Nowe obowiązki dla eksporterów, kontrole celne i inne ograniczenia wynikające z brexitu sprawiły, że wielu przedstawicieli branży meblarskiej zrezygnowało z handlu z Wielką Brytanią. Udział UK w polskim eksporcie towarów zmniejszył się z 5,7% do 4,9%, porównując rok 2020 i okres styczeń-październik 2022 roku. To jednak sprawia, że funt staje się jeszcze bardziej kuszący. Mniej graczy na rynku to większa szansa na powiększenie swojej strefy wpływów i wygenerowanie wyższych zysków.

Nie można zresztą zapomnieć o tym, że mimo wszystko Wielka Brytania nadal jest czwartym, największym partnerem handlowym Polski. To szansa na zostanie istotnym graczem na arenie międzynarodowej, wykorzystując przy tym na swoją korzyść kurs funta. Jak to jednak zrobić w praktyce?

Jak wykorzystać kurs funta w eksporcie na swoją korzyść?

Przedsiębiorcy wysyłający meble, drewno czy innego rodzaju materiały i produkty za granicę, powinni na bieżąco obserwować aktualną cenę funta. Wynika to z faktu, że mają oni kontakt z zagranicznymi partnerami. To z kolei przekłada się na wpływy w GBP na konto bankowe. Stawka wymiany odgrywa więc w tym przypadku gigantyczną rolę.

Wejdź na stronę https://www.walutomat.pl/kursy-walut/gbp-pln/ i poznaj kurs funta w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zorientuj się, jakie były jego spadki i wzrosty. Nie bagatelizuj też średniej wartości 1 funta. Na podstawie tych informacji zorientujesz się, kiedy warto wymieniać zgromadzoną walutę w taki sposób, aby zyskać jak najwięcej na międzynarodowej transakcji. Pamiętaj, że wyższa stawka to więcej złotówek po wymianie, czyli większy zarobek Twojego przedsiębiorstwa.

Cena funta może przynieść Ci oszczędności przy imporcie

Bieżący kurs funta mogą wykorzystać na swoją korzyść także importerzy z branży meblowej. Najczęściej dotyczy to sprowadzania do Polski maszyn i zaawansowanych rozwiązań technologicznych, które u nas są boleśnie kosztowne. W tym przypadku mechanizm działania jest bardzo podobny, ale zasada opłacalności transakcji dokładnie odwrotna.

Importer sprowadza towary, płacąc za nie w GBP. W tym przypadku zatem, zamiast czekać na najwyższą cenę funta, korzysta przy wymianie z możliwie jak najniższej. Im bowiem taniej kupi obcą walutę, tym mniej złotówek wyda ostatecznie na realizację przedsięwzięcia międzynarodowego. To zatem sposób na znaczną oszczędność, szczególnie w przypadku regularnie realizowanych dostaw.