Produkty

Meble dla osób niepełnosprawnych

Model łóżka rehabilitacyjnego „Elbur PB 331” (prod. Prometal) to rozwiązanie stosowane z powodzeniem w wielu placówkach opieki długoterminowej oraz w środowisku domowym.

Meble dla osób niepełnosprawnych

Według wyników ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, w 2011 r. w Polsce żyło ok. 4,7 mln osób niepełnosprawnych, co stanowiło 12,2% ogólnej ludności naszego kraju. Z kolei w publikacji GUS pt. „Stan zdrowia ludności Polski w 2014 r.” czytamy, że w zależności od przyjętego kryterium niepełnosprawności biologicznej (a ściślej poziomu ograniczeń) populacja osób niepełnosprawnych w Polsce może liczyć od 4,9 do 7,7 mln osób.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Warto pamiętać, że wymogi tej kilkumilionowej grupy odnoszące się do użytkowania mebli są nieco inne niż ludzi zdrowych. Determinantą jest tu rodzaj i stopień niepełnosprawności danej osoby. Przykładowo, inne są potrzeby osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, inne chorego obłożnie, a jeszcze inne niewidomego. Istnieje jednak wspólny mianownik – meble dla osób niepełnosprawnych powinny być bezpieczne i zaprojektowane z myślą o ich ograniczeniach.

W przypadku stolików dla osób niepełnosprawnych niezwykle ważna jest płynna regulacja ich wysokości. Stoliki spełniające tego typu wymogi można znaleźć w ofercie firmy Refas.
W przypadku stolików dla osób niepełnosprawnych niezwykle ważna jest płynna regulacja ich wysokości. Pozwala ona na idealne dopasowanie mebla do potrzeb konkretnego użytkownika. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest również regulacja kąta nachylenia blatu. Stolik dla osoby niepełnosprawnej musi mieć wysoką stabilność. Zapewnia ją stelaż w kształcie litery U o średnicy 40 mm, co stanowi optymalne rozwiązanie. Stoliki spełniające tego typu wymogi można znaleźć w ofercie firmy Refas.

Dużą część tego typu mebli produkuje się na indywidualne zamówienie (np. meble kuchenne czy szafy). W tym przypadku kluczowa jest rola projektanta czy architekta. Powinien on wziąć pod uwagę wszystkie istotne wytyczne dotyczące projektowania wnętrz dla osób niepełnosprawnych. Można się z nimi zapoznać np. na portalu niepełnosprawni.pl, prowadzonym przez Integrację, którą tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja (publikacja Kamila Kowalskiego pt. „Projektowanie bez barier – wytyczne”).

Kuchnia na miarę potrzeb

Jerzy Kwiatek, właściciel studia Starimex Meble, należącego do ogólnopolskiej sieci studiów Max Kuchnie, podkreśla, że dzięki specjalnym rozwiązaniom, które są dostępne na rynku meblarskim, osoby niepełnosprawne mogą żyć i mieszkać komfortowo. Przede wszystkim meble dla osób niepełnosprawnych powinny być znacznie niższe i przemyślane ergonomicznie, a także wyposażone w specjalne detale jakimi są np. uchwyty czy wnęki – wskazuje.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Tworząc takie meble pamiętamy o szafkach na kółkach, które można łatwo przesunąć, narożnikach z obrotowymi półkami oraz szafkach typu cargo, ułatwiających dostęp do produktów bez potrzeby schylania się do wnętrza zabudowy kuchennej. Komfortowymi udogodnieniami będą również system wieszaków teleskopowych oraz zastosowanie w górnych szafkach prowadnic pionowych. W przypadku tej grupy docelowej ważny jest także wysuwany blat kuchenny, który dobrze jest zabezpieczyć listwą lub relingiem, co uniemożliwi spadanie przedmiotów. Kolejnym istotnym elementem jest ergonomiczny ciąg komunikacyjny: lodówka, płyta grzewcza, piekarnik oraz zlewozmywak, obok którego powinna się znaleźć również zmywarka – dodaje Jerzy Kwiatek.

Meble dla niepełnosprawnych: nowoczesne rozwiązania

Zdaniem Jakuba Malinowskiego, eksperta ds. okuć meblowych w firmie Häfele, należy uzmysłowić sobie, że czynności proste z perspektywy osoby w pełni sprawnej, stanowią wyzwanie dla tej np. poruszającej się na wózku. Otwieranie i zamykanie drzwi, sięganie po ubrania czy naczynia do przygotowania posiłku – to wszystko oznacza konkretny wysiłek – zauważa.

W jego opinii, odpowiedni komfort korzystania z wnętrza przez osoby niepełnosprawne zapewniają rozwiązania ograniczające siłę niezbędną do wykonania codziennych czynności. Stąd popularność elektrycznych systemów do drzwi przesuwnych, sterowanych elektrycznie wind do zabudowy meblowej czy automatycznie zapalającego się oświetlenia w garderobie czy łazience, opartego na czujnikach ruchu.

Elektrycznie sterowana winda do szafek Häfele można wykorzystać np. do szafek wiszących o wysokości od 70 do 110 cm.
Elektrycznie sterowana winda do szafek to okucie, które doskonale sprawdza się we wnętrzach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rozwiązanie Häfele można wykorzystać np. do szafek wiszących o wysokości od 70 do 110 cm. Okucie umożliwia automatyczne opuszczenie szafek do wysokości użytkownika, a także ich lekkie wysunięcie do przodu. Winda nie tylko zapewnia wygodę i zwiększa funkcjonalność, ale jest także niezwykle wytrzymała – radzi sobie z obciążeniem do 150 kg.

Automatyzacja to jednak nie wszystko – dodaje. – Warto przyjrzeć się prostym, a przy tym niezwykle funkcjonalnym z perspektywy osoby niepełnosprawnej rozwiązaniom, takim jak np. pantograf, umożliwiający swobodny dostęp do ubrań zawieszonych w wysokiej szafie, czy systemom szuflad z nowoczesnymi prowadnicami, które zapewniają pełny wysuw jedynie po lekkim naciśnięciu frontów.

Wokół łóżka

Niezwykle istotną grupą mebli produkowanych z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych są łóżka rehabilitacyjne, które powinny spełniać normy i wytyczne dyrektywy UE 93/42/EEC o wyrobach medycznych. Wielkość i rozmiar łóżka zależą od indywidualnych preferencji użytkownika, jednakże najczęściej oferowanym standardem są modele o wymiarach leżyska 90×200 cm – mówi Adam Sikora, koordynator ds. sprzedaży w firmie Prometal.

Dla osób mających znaczny procent ograniczenia ruchu, dogodnym rozwiązaniem będą modele z elektryczną regulacją za pomocą pilota wysokości leża, sterowaniem regulacji segmentu oparcia pleców oraz podudzi. Z kolei wyposażenie łóżka w regulowane barierki boczne oraz zainstalowanie dodatkowych drabinek lub wysięgnika z uchwytem ułatwi podciąganie się i przemieszczanie na meblu. Jak zauważa, istotnym doposażeniem są również praktyczne szafki i stoliki przyłóżkowe. Usprawniają one wykonywanie codziennych czynności oraz wspierają pracę personelu pielęgnacyjnego. Tego typu meble powinny mieć opcję regulacji wysokości i stopnia nachylenia blatu. W znacznym stopniu ułatwia to spożywanie posiłków, czytanie czy też korzystanie z urządzeń mobilnych – zaznacza.

TEKST: Anna Żamojda

Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 11/2017