Klej mocznikowy
17 lutego, 2022 2023-09-18 13:30Słownik meblarski
Klej mocznikowy
Klej mocznikowy – kleje mocznikowe występują w postaci wodnych roztworów żywicy, proszków i błon.
W Polsce produkuje się aminowe żywice klejowe ciekłe otrzymywane przez polikondensację mocznika (żywicy mocznikowej) z formaldehydem. Sproszkowane kleje mocznikowe otrzymuje się przez wysuszenie i sproszkowanie ciekłej żywicy mocznikowo-formaldehydowej.
Produkuje się również klej w postaci suchej błony klejowej. Mocznikową błonę klejową otrzymuje się przez naniesienie odpowiedniej żywicy mocznikowo-formaldehydowej wraz z utwardzaczem na cienki papier i następnie wysuszenie. Po wysuszeniu błona jest zwijana w rolki.
Do czego wykorzystuje się klej mocznikowy?
W meblarstwie klejów mocznikowych używa się przede wszystkim do obłogowania i okleinowania elementów płytowych. Stosuje się je również do klejenia złączy konstrukcyjnych, nie narażonych na zmienne obciążenia styczne lub obciążenia dynamiczne.
Sproszkowane klejowe żywice mocznikowe stosuje się podobnie jak żywice ciekłe. Sproszkowane żywice mocznikowe stosuje się do okleinowania elementów z drewna i tworzyw drzewnych.
Źródło: Szczuka J., Żurowski J. (1999), Materiałoznawstwo przemysłu drzewnego, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.