Edukacja

Fabryka szkoleniowa dla niemieckiego przemysłu meblarskiego

Fabryka szkoleniowa dla niemieckiego przemysłu meblarskiego.

Fabryka szkoleniowa dla niemieckiego przemysłu meblarskiego

Wsparcie finansowe w wysokości 18,5 mln euro, przekazane w grudniu 2022 roku, to ważny krok przybliżający powstanie fabryki szkoleniowej dla przemysłu meblarskiego w Niemczech.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia wsparł Lehrfabrik Möbelindustrie kwotą 18,5 mln euro. Decyzję o dofinansowaniu przekazała Mona Neubau, minister gospodarki, przemysłu, ochrony klimatu i energii Nadrenii Północnej-Westfalii, podczas spotkania, które odbyło się w Düsseldorfie.

Rząd z radością wspiera ten silny projekt. W Löhne powstanie najnowocześniejsze miejsce nauki dla różnych praktyk zawodowych w branży meblarskiej – od operatora maszyn do projektanta produktów. Potrzebujemy najlepiej wykwalifikowanych pracowników, aby dalej rozwijać Nadrenię Północną-Westfalię jako atrakcyjne i innowacyjne miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej oraz aby sprostać wyzwaniom jutra – powiedziała Mona Neubaur w Düsseldorfie, podczas przekazywania informacji o dofinansowanua projektu.

W fabryce szkoleniowej przemysłu meblarskiego na powierzchni brutto niespełna 3 tys. 300 metrów kwadratowych odtworzony zostanie cały proces produkcyjny typowego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją mebli w celu szkolenia, przekwalifikowania i dokształcania. Od 2024 roku oferowane będą tu moduły szkoleniowe dla sześciu profili zawodowych, a co roku około 200 młodych pracowników będzie się szkolić i dokształcać.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Wszyscy zaangażowani, którzy pochodzą nie tylko z powiatu Herford, ale z całej Wschodniej Westfalii-Lippe, włożyli w ten projekt wiele serca i zaangażowania. To po raz kolejny podkreśla znaczenie atrakcyjnych szkoleń dla przyszłych wykwalifikowanych pracowników. Fabryka szkoleniowa daje silnemu przemysłowi meblarskiemu dodatkowy impuls i szansę na związanie młodych ludzi z zawodem i naszym regionem – powiedziała Anna Katharina Bölling, przewodnicząca powiatu w Detmold. Jürgen Müller, starosta powiatu Herford, dodał: Dzięki fabryce szkoleniowej dalej rozwijamy branżę, która ma ogromne znaczenie dla naszego powiatu Herford i całego regionu. Fabryka szkoleń wyznacza nowe standardy jakości w szkoleniu nowych pracowników. Korzysta na tym cała branża.

Prezes VHK Andreas Wagner podkreślił: Dla przemysłu meblarskiego Wschodniej Westfalii-Lippe dostępność wykwalifikowanych pracowników ma dość istotne znaczenie. Dlatego bardzo cieszy nas szerokie poparcie na szczeblu państwowym i samorządowym dla projektu, który jest niczym latarnia morska dla naszej branży.

Projekt został opracowany przez stowarzyszenia meblowe pod kierownictwem VHK Westfalen-Lippe wraz z partnerem serwisowym Zeus . W lipcu 2021 roku została założona spółdzielnia (Lehrfabrik Möbelindustrie eG) z licznymi partnerami kooperacyjnymi z branży meblarskiej i uczestniczących gmin. W listopadzie 2022 roku w Löhne zakupiono działkę o powierzchni 9 tys. metrów kwadratowych. Na terenie dawnego boiska sportowego przy Schützenstraße powstanie nowoczesne, dwupoziomowe centrum szkoleniowe dla producentów mebli i ich partnerów technologicznych.

Młodzież będzie się szkolić na najnowszych maszynach i urządzeniach, na praktykach w zawodzie operatora maszyn i mechatronika. W fabryce szkoleniowej młodzi ludzie będą mogli również ćwiczyć na wysoce skomplikowanych maszynach, co jest możliwe tylko przy ograniczeniach w codziennej produkcji w firmie – wyjaśnia Andreas Wagner. Ponadto planowane są kolejne oferty szkoleniowe – między innymi z IHK –  dla pracowników z branży meblarskiej. Na pierwszym piętrze fabryki szkoleń powstaną sale seminaryjne.

Dzięki fabryce szkoleń chcemy zwiększyć atrakcyjność szkoleń i dokształcania w naszej branży i w ten sposób przeciwdziałać brakowi wykwalifikowanych pracowników – tak opisuje cel projektu Jan Kurth, dyrektor generalny VDM.

Będziemy konsekwentnie rozwijać profile zawodowe wokół nowych tematów, takich jak automatyzacja i sztuczna inteligencja – mówi kierownik projektu i kierownik BANG Markus Kamann. Fabryka szkoleń dla przemysłu meblarskiego ma być tzw. trzecim filarem w szkoleniu, czyli obok szkoły zawodowej i firmy, oferującym nowoczesną możliwość zdobywania kwalifikacji.

Według obecnego stanu, rozpoczęcie budowy planowane jest na sierpień 2023 roku, a oddanie do użytku rok później – na początku roku szkolnego 2024. Koszty gruntu, budowy i sprzętu mechanicznego wynoszą łącznie około 22 mln euro. Zaopatrzenie w energię budynku neutralnego pod względem CO2 zapewni system fotowoltaiczny wraz z dużym magazynem akumulatorów, pompa ciepła oraz zielona energia elektryczna. W dalszych etapach budowy ma zostać dodane zasilanie wodorem. Planowana jest też budowa internatu.