Słownik meblarski

Warstwa podtrzymująca

Warstwa podtrzymująca – jedna z czterech podstawowych warstw tapicerskich, stanowi nośnik dla pozostałych warstw, w szczególności dla obciążeń o charakterze użytkowym.

Ze względu na pełnioną funkcję warstwa podtrzymująca powinna wykazywać wytrzymałość, trwałość, elastyczność oraz odkształcalność sprężystą pod wpływem obciążeń użytkowych.

Jakie są rodzaje warstwy podtrzymującej?

Ze względu na wykazywaną elastyczność oraz budowę rozróżnia się trzy rodzaje warstw podtrzymujących:

  • twardą (sztywną)
  • półsztywną
  • elastyczną

W każdej z tych warstw znajduje się część składowa, czyli rama tapicerska lub skrzynia (jako podzespół nośny warstwy podtrzymującej).

Warstwa podtrzymująca twarda

Warstwa podtrzymująca twarda (sztywna) nie wykazuje istotnych odkształceń sprężystych pod wpływem działania obciążeń użytkowych oraz nie jest elastyczna. Stanowią ją mocowane do ramy: płyta HDF, płyta wiórowa, sklejka, pianka poliuretanowa sztywna lub listwy drewniane. Stosuje się ją na krzesła i oparcia foteli, sof, kanap oraz leżyska pod materace sprężynowe.

Warstwa podtrzymująca półsztywna

Warstwa podtrzymująca półsztywna powinna charakteryzować się dobrą wytrzymałością i trwałością. Stanowią ją mocowane do ramy półelastyczne taśmy tapicerskie tkane. Warstwy te są stosowane głównie w kanapo-tapczanach (wersalkach) oraz w krzesłach i fotelach tapicerowanych tzw. tapicerką półmiękką.

Trwałość i wytrzymałość tej warstwy zależy od stopnia napięcia taśm, liczby taśm, właściwego ich zamocowania (zszywkami głębokiego tłoczenia przez przekładki i przewiniętą końcówkę taśmy) oraz krzyżowego przeplatania taśm wzdłużnych i poprzecznych.

Warstwa podtrzymująca elastyczna

Jest wykonywana przez naprężanie na ramie sprężyn falistych, sprężyn spiralnych spłaszczonych, specjalnej siatki, np. typu „flex”, taśm tapicerskich elastycznych.

Sprężyny faliste i spiralne, spłaszczane sprężyny rozciągane stanowią materiał najwyższej klasy na warstwy podtrzymujące. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, trwałością i elastycznością oraz odkształceniami sprężystymi pod wpływem działania sił użytkowych. Stosuje się je na warstwy podtrzymujące siedzisk foteli, kanapo-tapczanów (wersalek), sof, jak również leżysk mebli najwyższej jakości.

Siatkę stosuje się na warstwy podtrzymujące mebli do leżenia, natomiast taśmy elastyczne – na oparcia i siedziska foteli, sof i kanapo-tapczanów z układami sprężynowymi.

Źródło: Swaczyna I., Swaczyna M. (1993), Konstrukcje mebli. Część 2, Podręcznik dla technikum. Wydawnictwa Szkolne i pedagogiczne, Warszawa.