Sznurowanie sprężyn
11 lutego, 2022 2023-09-08 8:01Słownik meblarski
Sznurowanie sprężyn
Sznurowanie sprężyn – wykonywane za pomocą sznura tapicerskiego zapewnia im odpowiedni docisk do podłoża i utrzymuje je w ustalonym położeniu, niezmiennym w czasie długotrwałego użytkowania.
W produkcji mebli tapicerowanych sznurowanie jest o tyle istotne, że sprężyny są ściskane i rozprężają się w granicach ustalonych systemem sznurowania. W miejscach największego nacisku sprężyny powinny odkształcać się nie więcej niż 40-60% całkowitej wysokości. Natomiast po odciążeniu sprężyny powinny wracać do pierwotnego kształtu.
Poprawnie dobrany sposób sznurowania powinien zapobiegać wychylaniu się całych sprężyn na boki i ich trwałej deformacji.
Jakie są sposoby sznurowania sprężyn?
Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby sznurowania sprężyn:
- prostokątny, zwany francuskim (odmiany: z jednym sznurem i z dwoma sznurami),
- przekątny, zwany niemieckim.
W systemie prostokątnym sznurowania sprężyn wyróżnia się z kolei wiązania:
- Pełne, w którym wszystkie sprężyny układu sprężynującego są powiązane ze sobą. Dzięki temu pracują razem.
- Dzielone, w którym nie wszystkie sprężyny są powiązane ze sobą i nie pracują razem. Zwykle pierwszy rząd sprężyn wiąże się oddzielnie i odgradza warstwą wyściółki, aby w czasie przejmowania obciążenia użytkowego pracował niezależnie od pozostałych rzędów sprężyn.
Źródło: Dzięgielewski S. (1996), Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.