Słownik meblarski

Stelaż tapicerski

Stelaże tapicerskie – inaczej (niesłusznie) zwane szkieletami mebli tapicerowanych czy szkieletami tapicerskimi, to podzespoły o konstrukcji szkieletowej (ażurowej), stanowiące rodzaj podstawy w meblach skrzyniowych i meblach szkieletowych, w tym meblach tapicerowanych.

Rozwiązania konstrukcyjne stelaży mebli są bardzo różnorodne, gdyż decyduje o tym forma plastyczna mebli. A ta jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych meblach, na dodatek ciągle się zmienia. Głównym celem opracowywanych rozwiązań konstrukcyjnych jest uzyskanie stelaża możliwie trwałego i statecznego.

Z czego wykonane są stelaże?

W zależności od przeznaczenia danego stelaża (mebel skrzyniowy czy szkieletowy) stelaże wykonuje się z innych materiałów i mają inną konstrukcję. Stelaże mebli skrzyniowych stanowią zazwyczaj konstrukcje skrzyniowe wykonane z surowej lub wykończonej płyty wiórowej, sklejki, płyty MDF, nierzadko z dodatkiem drewna litego, płyty HDF czy tektury litej tapicerskiej, ustawione na cokole lub na nogach.

Stelaże mebli szkieletowych (w tym tapicerowanych) stanowią zazwyczaj konstrukcje szkieletowe (ażurowe) wykonane z takich materiałów, jak:

  • drewno liściaste i iglaste,
  • sklejka,
  • płyty HDF,
  • płyty wiórowe.

Często niektóre elementy wykonuje się w technologii gięto-klejonej. Coraz częściej stelaże wykonuje się także z elementów metalowych w postaci płaskowników, prętów, rur czy profili, a także z tworzywa sztucznego w postaci kształtek czy wyprasek.

Czym się różni stelaż tapicerski od szkieletu tapicerskiego?

Szkielet tapicerski stanowi konstrukcję nośną całego mebla szkieletowego lub jego części, np. tapicerowanej. Stelaż tapicerski jest natomiast jedynie podstawą w meblach skrzyniowych lub szkieletowych.

Źródła:

  • Smardzewski J. (2008), Projektowanie mebli, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Poznań.
  • Swaczyna I., Swaczyna M. (1993), Konstrukcje mebli. Część 2. Podręcznik dla technikum, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa.