Słownik meblarski

Meble gdańskie

Meble gdańskie – meble powstałe w gdańskim ośrodku meblarskim (znajdującym się na terenie Pomorza Gdańskiego), powstające w miastach pomorskich: Gdańsku, Toruniu czy też Elblągu, w których rozwijały się organizacje rzemieślnicze, kształtujące dany rodzaj rzemiosła w ściśle określonym kierunku działalności.

Meble gdańskie, wytwarzane w XVI-XIX wieku, zalicza się do sprzętów mieszczańskich, z charakterystycznymi wpływami holenderskimi. Cechują się znacznymi wymiarami, są masywne, z tendencją do form architektonicznych. Zdobione są snycerką, intarsją lub inkrustacją.

Najsłynniejszy mebel gdański

Popularyzacji mebli gdańskich w całej Europie sprzyjał fakt, iż Gdańsk znajdował się na szlaku handlowym tzw. miast hanzeatyckich. Ponadto sprzęty importowane przez Gdańsk z krajów europejskich również określano mianem mebli gdańskich. Najbardziej znanym i cenionym meblem powstałym na ziemiach polskich jest szafa gdańska.

Źródło: Dzięgielewski S., Żuchowski T., Studia nad metodami identyfikacji mebli wytwarzanych w Polsce do XIX wieku, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, 2009.