Rankingi

Pora na architektoniczne emocje: trwa konkurs Fasada Roku

Trwa konkurs Fasada Roku 2025.

Pora na architektoniczne emocje: trwa konkurs Fasada Roku

1 kwietnia ruszyły zgłoszenia do konkursu Fasada Roku 2025. Od lat nagradza on najlepsze realizacje budowlane z zastosowaniem technologii Baumit.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Konkurs Fasada Roku 2025 zalicza się do najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej. Każdorazowo przyciąga liczne grono architektów, inwestorów oraz wykonawców.

Jaka idea towarzyszy konkursowi Fasada Roku 2025?

Budynki w całej Polsce rywalizują o prestiżowy tytuł, a architekci, inwestorzy i wykonawcy o 10 tys. zł. Na zwycięzców czeka również pewne miejsce w Baumit Life Challenge 2026.

Ideą konkursu jest nagrodzenie budynków, które korzystnie wpływają na estetykę przestrzeni, a co za tym idzie jakość życia. Jury wyróżnia obiekty, które nie tylko zachwycają formą, zastosowanymi rozwiązaniami, ale również świadomym podejściem do architektury, łącząc nowoczesność z poszanowaniem kontekstu miejsca.

Patronat honorowy nad aktualną edycją objęła Izba Architektów RP (IARP), konkurs wspierają też uznane organizacje i media branżowe.

Architektura w pełnym spectrum

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach:

  1. budynek jednorodzinny nowy,
  2. budynek wielorodzinny nowy,
  3. budynek po termomodernizacji,
  4. budynek niemieszkalny nowy,
  5. budynek zabytkowy po renowacji.

Oznacza to, że konkurs obejmuje praktycznie każdy typ budynku – nowo wybudowane obiekty, a także te poddane renowacji lub termomodernizacji. Jury nagradza zarówno nowoczesne realizacje, jak i budynki z bogatą historią, które odzyskały dawny blask.

Jak wziąć udział w konkursie Fasada Roku 2025?

Zgłoszenia można nadsyłać do 30 września 2025 r. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie konkursu Fasada Roku 2025.

O tytuł mogą ubiegać się realizacje ukończone między 1 stycznia 2023 r. a 30 września 2025 r.

Konkurs jest otwarty dla architektów, biur projektowych, inwestorów instytucjonalnych, zarządców nieruchomości, prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych oraz firm wykonawczych. Warunkiem zakwalifikowania obiektu do rywalizacji jest zastosowanie na elewacji pełnej technologii Baumit, obejmującej m.in. systemy ociepleń, systemy tynkowe z wykończeniem lub programy produktów renowacyjnych.

Zwycięzców wskażą branżowi eksperci

Zwycięskie projekty wyłonią ci, którzy na architekturze i budownictwie znają się najlepiej. Kandydatów będzie oceniać specjalnie powołane, profesjonalne jury złożone z doświadczonych ekspertów, przedstawicieli obu branż. Budynek, który zajmie pierwsze miejsce w swojej kategorii otrzyma prestiżowy tytuł, a jego zgłaszający nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. To jednak nie wszystko. Zwycięzcy automatycznie zakwalifikują się do międzynarodowej odsłony konkursu Baumit Life Challenge 2026 i w przyszłym roku będą rywalizować o tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Internauci też dokonają wyboru

Niezależnie od ekspertów ranking fasad tworzą także internauci. W maju na stronie konkursu wystartuje plebiscyt, w którego ramach każdy będzie mógł ocenić kandydatów. Głosowanie potrwa do 31 października br. Budynki najwyżej ocenione w swojej kategorii otrzymają specjalny tytuł Wyróżnienie Internautów.

Jest zatem o co walczyć! Zgłoś swoją realizację i weź udział w rywalizacji o tytuł Fasady Roku 2025!