Międzynarodowy handel meblami według CSIL
27 czerwca, 2025 2025-06-25 10:06Międzynarodowy handel meblami według CSIL
Włoski instytut badań ekonomicznych CSIL przeanalizował światowy rynek handlu meblami. Wynika badań opublikował w wydanej niedawno publikacji World Furniture Outlook 2025/2026.
Jak przypomina CSIL, w ciągu ostatniej dekady międzynarodowy handel meblami rozwijał się w szybszym tempie niż globalna produkcja mebli. Stanowił blisko 1% całkowitego międzynarodowego handlu towarami przemysłowymi. Do 2019 r. wartość handlu w tym sektorze osiągnęła prawie 151 mld dolarów. Wybuch pandemii w 2020 r. spowodował zatrzymanie tego trendu wzrostowego, co doprowadziło do stagnacji.
Rok 2021 przyniósł jednak okres solidnego ożywienia i silnego wzrostu, po którym nastąpił kolejny rok stagnacji. Z kolei rok 2023 okazał się szczególnie trudny dla światowego handlu meblami. Skurczył się on o 9% w ujęciu bieżącym (w dolarach amerykańskich) i to pomimo kontekstu inflacyjnego. Dane za 2024 r. wskazują na umiarkowane ożywienie, natomiast wartość międzynarodowego handlu meblami nieznacznie wzrosła, osiągając 178 mld dolarów.

Perspektywy globalnego handlu uległy znacznemu pogorszeniu z powodu gwałtownego wzrostu ceł i niepewności co do polityki handlowej. W ostatnich miesiącach cła ogłaszano, zawieszano, renegocjowano, ponownie wprowadzano i ponownie zawieszano. W tym stale zmieniającym się środowisku, nie tylko same taryfy, ale także niepewność, jaką generują, mają duży wpływ na globalny handel i decyzje inwestycyjne. Na perspektywy na przyszłość negatywnie wpływa protekcjonistyczny program nowej administracji USA. W 2025 r. spodziewany jest spadek światowego handlu meblami.
Rynkowi liderzy według CSIL
Głównym państwem eksportującym meble są Chiny, a tuż za nimi plasują się Wietnam, Polska, Włochy i Niemcy. Po znacznym wzroście w 2021 r., eksport z Chin znacznie spadł w latach 2022 i 2023, z częściowym ożywieniem w 2024 r.
Wiodącymi importerami mebli są Stany Zjednoczone, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Holandia (centrum handlowe). Import mebli do USA wyniósł 41 mld dolarów w 2024 r., co stanowi około jednej czwartej światowego importu.
Spośród 100 przeanalizowanych krajów*, aż 24 wymieniają Stany Zjednoczone jako główny kierunek eksportu. Wśród nich 10 krajów eksportuje ponad 50% swoich całkowitych dostaw mebli na rynek amerykański. Niepewność w zakresie międzynarodowych polityk handlowych może zmusić kraje do dywersyfikacji rynków eksportowych. W szczególności zakłócenia w handlu między USA a Chinami mogą doprowadzić do znacznego przekierowania handlu, wywołując obawy na rynkach zewnętrznych o zwiększoną konkurencję ze strony chińskiego eksportu.

Oczekuje się, że wzrost światowego PKB spadnie z szacowanych 3,3% w 2024 r. do 2,8% w 2025 r. Następnie – przewiduje CSIL – odbije do 3% w 2026 roku. Prognozy te stanowią korektę w dół w porównaniu z wcześniejszymi prognozami. Powszechne obniżki w różnych krajach wynikają głównie z bezpośredniego wpływu nowych środków handlowych, a także ich pośrednich skutków wynikających ze zwiększonej niepewności i osłabienia nastrojów gospodarczych.
Scenariusze na przyszłość
Zmniejszona siła nabywcza gospodarstw domowych z powodu wysokiej inflacji i stóp procentowych, zaostrzenie warunków finansowania, niepewność w kontekście gospodarczym, społecznym i politycznym wpłynęły na konsumpcję mebli w 2023 i 2024 roku. W 2024 r. konsumpcja mebli w bieżących dolarach amerykańskich powróciła do niemal tego samego poziomu co w 2019 r. Oczekuje się, że na świecie konsumpcja mebli pozostanie praktycznie niezmieniona w ujęciu realnym w 2025 r. Niewielka poprawa nastąpi w 2026 r.
Międzynarodowy handel meblami znajduje się w stanie bezprecedensowej niepewności. Polityka handlowa, a także nieprzewidywalność taryf mogą się utrzymać. W związku z tym prognozy dotyczące konsumpcji i międzynarodowego handlu meblami powinny być wykorzystywane z dużą ostrożnością. Dotyczy to szczególnie krajów, w których sektor meblarski jest bardziej otwarty na handel międzynarodowy. Utrzymująca się niepewność negatywnie wpływa na klimat biznesowy dla sektora meblarskiego. Szczególnie w odniesieniu do decyzji inwestycyjnych i postaw konsumpcyjnych gospodarstw domowych.
*Raport CSIL „World Furniture Outlook 2025/2026” (czerwiec 2025 r.) obejmuje następujących 100 krajów: Albania, Algieria, Arabia Saudyjska, Argentyna, Australia, Austria, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Belgia, Białoruś, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chiny, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Dania, Dominikana, Egipt, Ekwador, Estonia, Etiopia, Filipiny, Finlandia, Francja, Ghana, Grecja, Gruzja, Gwatemala, Hiszpania, Holandia, Hongkong (Chiny), Indie, Indonezja, Irak, Iran, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Jordania, Kambodża, Kamerun, Kanada, Katar, Kazachstan, Kenia, Kolumbia, Korea Południowa, Kostaryka, Kuwejt, Liban, Litwa, Łotwa, Macedonia FYR, Malezja, Malta, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Nowa Zelandia, Oman, Pakistan, Panama, Peru, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Salwador, Serbia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Tajlandia, Tajwan (Chiny), Tanzania, Tunezja, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Urugwaj, Uzbekistan, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Więcej informacji: https://www.worldfurnitureonline.com/report/world-furniture-outlook/