Newsroom

Premier o wsparciu dla branży meblarskiej

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w firmie Furniko.

Premier o wsparciu dla branży meblarskiej

28 maja premier Mateusz Morawiecki odwiedził firmę Furniko. Podczas wizyty podkreślał, jak ważne jest dbanie o to, by polskie przedsiębiorstwa z branży meblarskiej przetrwały pandemię.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Dzisiaj jest symboliczny dzień. Przekroczyliśmy 50 mld zł bezpośredniej pomocy dla przedsiębiorców – powiedział Prezes Rady Ministrów w trakcie czwartkowych odwiedzin w Furniko Concept Warszawa. Mateusz Morawiecki miał na myśli rządowe wsparcie z Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej na ratowanie miejsc pracy i utrzymanie płynności finansowej w firmach po kryzysie wywołanym przez COVID-19. Według wyliczeń rządu, w ramach różnych form dofinansowania, uchroniono przed bezrobociem 4,7 mln Polaków, a z samej tylko Tarczy Finansowej na pomoc przedsiębiorcom przeznaczono w ciągu miesiąca 40 mld zł i uratowano 2 mln miejsc pracy.

Premier odniósł się też do sytuacji branży meblarskiej. Polska przed koronawirusem rosła jako potęga meblarska na całym świecie. W Europie tylko Niemcy i Włosi eksportowali więcej niż Polacy. Dzisiaj musimy zadbać przede wszystkim o to, żeby polskie firmy meblarskie przetrwały pandemię i żeby mogły z powrotem być gotowe do skoku eksportowego – mówił szef rządu.

Furniko ma zakład produkcyjny w Koszalinie i showroom w Warszawie. Jak powiedział Mateusz Morawiecki, odwiedzana przez niego firma korzysta z polskiego wzornictwa i współpracuje z lokalną uczelnią, a jedna trzecia jej produkcji idzie na eksport. Furniko to również beneficjent Tarczy Finansowej, środki z subwencji pomogły utrzymać firmę i miejsca pracy.