Newsroom

Powstaje mapa lasów społecznych

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas wspólnego briefingu z wiceministrem Mikołajem Dorożałą, 30 lipca 2024 r.

Powstaje mapa lasów społecznych

Mapa lasów społecznych to kolejny etap prac nad ochroną lasów. O postępach w tych pracach mówili 30 lipca ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i wiceminister Mikołaj Dorożała.

Zgodnie z harmonogramem przyjętym w ramach Ogólnopolskiej Narady o Lasach efekty prac dotyczących Lasów Społecznych mamy poznać do 31 października br. Wtedy będą już konkretne lokalizacje i obszary, czyli powstanie mapa lasów społecznych.

Przypomnijmy, że w Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wyłączeniem z wycinki 20% najcenniejszych obszarów leśnych. 26 kwietnia br. ministerstwo poleciło Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych wzmocnić ochronę lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół kilkunastu polskich miast. Chodzi o następujące miasta: Warszawa, Kraków, Gdańsk-Sopot-Gdynia, Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Bydgoszcz, Toruń, Szczecin, Kielce, a także Bielsko Biała. Jednocześnie rozpoczęto opracowanie szczegółowych propozycji lasów o wiodącej funkcji społecznej.

Jak poinformowali 30 lipca ministra Paulina Hennig-Kloska i wiceminister Mikołaj Dorożała punktem wyjścia do utworzenia lasów społecznych jest tzw. Mapa Lasów Spornych stworzona przez organizacje pozarządowe. Mapa ilustruje obszary, gdzie w minionych latach społeczeństwo lokalne i aktywiści szczególnie mocno zabiegali o ochronę lasów, natomiast wycinki budziły największe emocje i protesty społeczne.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że ochrona lasów jest działaniem chroniącym bioróżnorodność. W styczniu podpisałam moratorium, w którym objęliśmy szczególną ochroną 100 tys. ha lasów cennych przyrodniczo. To lasy uzdrowiskowe, cenne pod względem przyrodniczym, w których dziś przyroda dostaje nieco więcej miejsca, by odbudowywać bioróżnorodność – wyliczała.

Ministra klimatu i środowiska dziękowała uczestnikom Ogólnopolskiej Narady o Lasach za przygotowane propozycje map obszarów lasów społecznych. Zapowiedziała też wizytę w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, związaną z pracami nad lasami społecznymi wokół aglomeracji poznańskiej.

Dziś kładziemy na stół wypracowane obszary w konkretnych kilkunastu lokalizacjach, w których będą tworzone lasy społeczne. W ich przygotowanie było zaangażowanych ponad 160 organizacji. To określenie lasów, do których nam najbliżej. Na projekt czeka 38 mln Polek i Polaków, a szczególnie ważny jest dla 13 mln osób mieszkających w aglomeracjach – podsumowała.

Jaka mapa lasów społecznych?

Mamy dwa obszary ochrony – lasy ważne przyrodniczo i lasy cenne społecznie. W ustawie o lasach mamy opisane funkcje lasów: gospodarczą, przyrodniczą i społeczną. Funkcję gospodarczą bardzo rozwinięto. Przyrodniczą w dużej mierze wypełniają parki narodowe. W zakresie funkcji społecznej – mamy ogromne pole do popisu. Te lasy mają pełnić ważną rolę z punktu widzenia rekreacji, kontaktu z przyrodą, ale także rozwijać ideę zielonych pierścieni wokół dużych miast – mówił z kolei wiceminister Mikołaj Dorożała.

Zakończenie prac nad nową formą ochrony lasów nastąpi 31 października br. Rząd pracuje nad realizacją zobowiązania z umowy koalicyjnej: „20% najcenniejszych obszarów leśnych zostanie wyłączonych z wycinki”. Paulina Hennig-Kloska podkreśliła determinację w realizacji wspomnianego zobowiązania. Kluczowe dla realizacji tego zamierzenia jest określenie lasów społecznych. W nich działalność będzie nastawiona na realizację przez lasy przede wszystkim funkcji społecznej, a nie gospodarczo-surowcowej.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska