Konferencja z cyklu Remmers Idea Sharing Meeting podczas targów DREMA 2024
1 października, 2024 2024-11-12 14:04Konferencja z cyklu Remmers Idea Sharing Meeting podczas targów DREMA 2024
Targi Drema odbywające się na terenach MTP w Poznaniu, a dokładnie pobliska Concordia, to już tradycyjne miejsce corocznej konferencji z cyklu Remmers Idea Sharing Meeting. To tutaj eksperci branży lakierniczej prezentują zainteresowanym klientom, najnowsze wyzwania związane z produkcją lakierów dla przemysłu meblarskiego (i nie tylko), a także postępy w ich rozwiązywaniu. Mnożące się w ostatnich latach legislacyjne i technologiczne zmiany, z którymi zmierzyć muszą się zarówno firmy produkujące farby i lakiery jak i ich odbiorcy, nie pozostawiają działom badań i rozwoju ani chwili wytchnienia.
Tematykę tegorocznego spotkania można zawrzeć w dwóch pozornie prostych punktach: wydajność i zrównoważony rozwój. W rzeczywistości jednak, kryją one w sobie szereg zagadnień wymagających bardzo nowatorskiego podejścia do kwestii: źródeł pozyskiwanych surowców, właściwości produktów oraz sposobu ich aplikacji. Idąc tym tropem prelegenci z Remmers Industrielacke skupili się na temacie zwiększania udziału w recepturach surowców zawierających tzw. better carbon oraz wpływu utwardzania lampami LED na odporności gotowych powłok.
Pierwsze zagadnienie – pomimo jasno wyznaczonych kierunków, poszukiwania możliwości ograniczania emisji CO2, nadal wiąże się z wieloma wyzwaniami oraz poszukiwaniami lepszych spoiw i metod na zwiększanie udziału biokomponentów. Rosnące wymagania w tym zakresie, mobilizują laboratoria do poszukiwania kolejnych surowców, opartych na komponentach ze źródeł odnawialnych. Aby mieć dostęp do najnowszych osiągnięć naukowych, Remmers współpracuje z kilkunastoma partnerami z uniwersytetów i instytutów badawczych w ramach programu Bioneer. Badania te skupiają się na opracowywaniu możliwych do zastosowania w przemyśle surowców, uzyskiwanych na drodze procesów enzymatycznych z pozostałości z rolnictwa i leśnictwa. W formułach nowo powstających produktów firmy Remmers, udział procentowy biokomponentów wyraźnie wzrasta, co przyczynia się do redukowania udziału surowców ze źródeł kopalnych. Jednak rosnący udział w farbach surowców odnawialnych, nie może powodować obniżenia jakości gotowych powłok. W tym przypadku, nie ma mowy o kompromisach.
Materiały lakiernicze muszą nadal spełniać trzy klasyczne wymagania czyli: gwarantować oczekiwaną jakość powierzchni, mieć odpowiednią cenę, a przy tym być dostępne z zachowaniem ciągłość dostaw, która w obecnych dynamicznych czasach wymaga dużej czujności. A i to, jeszcze nie wszystko. Uzyskiwane powłoki muszą sprostać także licznym testom wytrzymałościowym, w tym również wymagającemu testowi kawowemu. Nie jest to łatwe, przy tendencji do stałego ograniczania energii zużywanej na utwardzanie polakierowanych powierzchni. Wiele firm już zdecydowało się na wymianę dotychczas używanych lamp UV, na nowsze rozwiązania oparte na technologii LED. Są to działania wyraźnie zmniejszające energochłonność procesu, które dobrze sprawdzają się w przypadku farb podkładowych. Jednak dostępne obecnie na rynku lampy LED i surowce chemiczne, nie pozwalają na dzień dzisiejszy na uzyskanie wystarczająco odpornych warstw nawierzchniowych.
Trwają jednak intensywne prace nad rozwiązaniem tego problemu, a wyniki uzyskane ostatnio w centrum technicznym firmy Remmers, dają szanse na pozytywne efekty. Wymagają one jeszcze kolejnych testów, jednak wygląda na to, że pojawiło się światełko w tunelu i da się wypracować rozwiązanie, które pozwoli na uzyskanie odpowiedniego utwardzenia powłoki. W takim przypadku, z przyjemnością przedstawimy wyniki tych działań.
Kolejna edycja konferencji planowana jest w przyszłym roku.