DREMA impulsem dla branży drzewnej i produkcji mebli
25 września, 2024 2024-09-27 12:35DREMA impulsem dla branży drzewnej i produkcji mebli
Czas na podsumowanie targów DREMA. W tym roku, już po raz 40., specjaliści związani z branżą drzewno-meblarską spotkali się w Poznaniu, by zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami.
Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA trwały od 10 do 13 września 2024 r. Najważniejsze wydarzenie o tematyce drzewno-meblarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, ponownie potwierdziło swoją pozycję. Podkreśliło też swą rolę w wyznaczaniu kierunków rozwoju dla branży drzewnej i produkcji mebli. Targi zaoferowały również gotowe odpowiedzi na trapiące przemysł bolączki.
Podczas jubileuszowej, 40. edycji targów DREMA swoją ofertę przedstawiło około 400 firm i marek z 17 krajów. Na stoiskach zaprezentowano mnóstwo zaawansowanych nowości technologicznych i rynkowych premier, których wdrożenie poprawi wydajność i jakość produkcji. Ekspozycja licząca 20.500 m2 (wzrost o 23%) przyciągnęła ponad 11 tys. profesjonalistów z sektora obróbki drewna i produkcji mebli. Wśród zwiedzających znaleźli się przedstawiciele 32 krajów, w tym pokaźna reprezentacja specjalistów z państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Tegoroczna jubileuszowa edycja targów DREMA potwierdziła, że organizacja tak dużej imprezy targowej nie byłaby możliwa bez współpracy z wystawcami, partnerami targów, stowarzyszeniami, izbami i mediami. DREMA już dawno wyszła poza formułę klasycznych targów. Dzisiaj DREMA to także kongresy, konferencje, powierzchnie pokazowe, akcje charytatywne, konkursy. Ale przede wszystkim to miejsce spotkań branży drzewno-meblarskiej i czas dyskusji o przyszłości. Wszyscy razem kreujemy przyszłość branży – mówi Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA.
Lekki powiew optymizmu?
Lista problemów, z jakimi muszą borykać się firmy zajmujące się obróbką drewna i produkcją mebli, jest długa:
- braki surowca i skokowy wzrost jego ceny,
- zakłócenia w łańcuchach dostaw,
- nieporozumienia w kwestii certyfikacji drewna,
- rosnący niedobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry.
Do tego dochodzi załamanie popytu na meble na kluczowych rynkach eksportowych. O trudnościach i wyzwaniach stojących przed branżą drzewną dyskutowano podczas XI Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW. Odbył się on w przededniu targów DREMA z udziałem około 150 uczestników. Uczestniczył w nim także prof. Grzegorz Kołodko, wybitny ekonomista i kilkukrotny minister finansów.
Z prezentacji Tomasza Wiktorskiego, analityka z B+R Studio, którą przedstawił drugiego dnia targów DREMA podczas 9. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego, wynika, że w poprzednim roku wartość eksportu mebli wyrażona w euro co prawda nieco wzrosła, jednak wolumen eksportu od 2021 roku sukcesywnie spada. Jak podkreślił, ograniczenia podaży drewna, konkurowanie o surowiec z energetyką czy niekorzystny kurs złotego w odczuwalny sposób pogorszyły konkurencyjność polskiej branży meblarskiej na światowych rynkach.
Targowe spotkania pokazały jednak, że są już pierwsze sygnały ożywienia. Powoli poprawia się sytuacja w budownictwie. Rośnie liczba wydanych pozwoleń na budowę, co w pewnej perspektywie czasowej powinno pozytywnie wpłynąć na popyt wewnętrzny. Z badań wynika również, że nastroje w branży meblarskiej, mimo trudności w ostatnich miesiącach, zauważalnie się poprawiły. Lepsza sytuacja w meblarstwie powinna wkrótce polepszyć też wyniki i nastroje w branży drzewnej. Ten ostrożny optymizm wyczuwało się na targach DREMA również w rozmowach z wystawcami i zwiedzającymi. Zarówno jedni, jak i drudzy, z umiarkowanymi nadziejami spoglądają w przyszłość.
Jakie jest panaceum na problemy branży drzewnej i produkcji mebli?
Odpowiedzi na wyzwania, z którymi boryka się branża drzewno-meblarska w dużej mierze stanowią robotyzacja i automatyzacja procesów technologicznych. Dlatego kierunki te dominowały zarówno na stoiskach wystawców, jak i na ekspozycjach specjalnych oraz w programie wydarzeń.
Najnowsze rozwiązania w zakresie automatyzacji i robotyzacji prezentowane były w obu działających na targach DREMA fabrykach mebli. Przygotowały je Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupa MTP we współpracy z partnerami technologicznymi, firmami Lazzoni Group oraz INFOTEC Engineering. Zwiedzający mogli zobaczyć na żywo możliwości, jakie oferuje najnowocześniejsza technologia.
Elementem jednej z fabryki mebli na targach DREMA była cyfrowa stolarnia. Stanowi ona dowód na to, że robotyzacja i automatyzacja nie dotyczą tylko dużych firm meblarskich. Za to coraz szerzej wchodzą również do małych i średnich zakładów, a także stolarni.
Działające na targach fabryki mebli oprócz walorów edukacyjnych miały też wymiar charytatywny, jako projekt DREMA Dzieciom. Wyprodukowane meble (prawie 300 brył) przekazano do Żłobka Samorządowego w Myślenicach, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Kętrzynie i w Jastrowiu.
Inauguracja Forum Technologów
Nowoczesna produkcja mebli wymaga nowych kompetencji i umiejętności pracowników. Dlatego w tym roku po raz pierwszy na targach DREMA zorganizowano cykl wydarzeń skierowanych do technologów przemysłu drzewnego i meblarskiego. Ta nowa inicjatywa to Forum Technologów. W specjalnej strefie w pawilonie 6 odbywały się wykłady, których tematyka związana była z najnowszymi technologiami stosowanymi w branży drzewnej i produkcji mebli.
Podczas wykładów można było m. in. dowiedzieć się, czy AI na produkcji istnieje i ma rację bytu, kiedy warto zdecydować się na robotyzację, ile trwa ten proces i jak go przeprowadzić nie paraliżując produkcji oraz co lepiej działa w meblarstwie – roboty czy koboty. W strefie tej technolodzy mogli się spotkać i wymienić swoje doświadczenia, a jednocześnie zobaczyć na żywo, jak w praktyce najnowsze rozwiązania w zakresie robotyki i automatyki wdrażane są do produkcji mebli.
Zrównoważony rozwój wyzwaniem branży drzewnej i produkcji mebli
Podczas tegorocznego spotkania branży drzewnej zadebiutowała Strefa Zrównoważonego Rozwoju. Przez 4 dni odbywały się tu spotkania ze specjalistami i innowatorami. Byli to przede wszystkim profesjonaliści związani z wdrożeniem ekologicznych i społecznie odpowiedzialnych rozwiązań dla przemysłu drzewnego. Prelekcjom tematycznym towarzyszyły prezentacje na żywo.
O swój ślad węglowy zadbały również targi DREMA – nie tylko poprzez korzystanie z zielonej energii pozyskiwanej z instalacji wiatrowych działającej na jednym z pawilonów. Zorganizowano także 2. edycję projektu Las Dremy, którego celem jest zalesianie terenów dotkniętych katastrofą naturalną. Tegoroczne działania zostały przeprowadzone we współpracy z partnerem wykonawczym Posadzimy.pl – profesjonalnym organizatorem akcji sadzenia drzew w ramach działań CSR.
Zrównoważony rozwój to także dbanie o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. O swoich doświadczeniach w tym zakresie dyskutowały kobiety związane z branżą meblarską, które spotkały się na targach DREMA już po raz piąty. Spotkanie organizowane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli oraz Grupę MTP miało charakter konferencyjno–networkingowy. Było czasem inspirujących wykładów i wartościowych dyskusji między liderkami biznesu meblarskiego, które zaowocowały nawiązaniem nowych relacji.
Złoto dla najlepszych
Podczas targów DREMA 12 produktów wyróżniono Złotymi Medalami Grupy MTP. Ponadto najlepsze rozwiązania z zakresu innowacyjności oraz działania na rzecz ekologii zostały dodatkowo nagrodzone tytułem Eco Prize i Grand Prix Grupy MTP.
Nagrodę Grand Prix Grupy MTP zdobył podcinak PCD do pilarek formatowych i panelowych firmy ITA TOOLS. Nagrodzony produkt wyróżnia do 50x dłuższa żywotność w porównaniu z podcinakiem HM, wyższa jakość, dzięki innowacyjnej metodzie ablacji laserowej oraz najwyższe standardy produkcji gwarantowane przez nowoczesny proces produkcyjny.
Z kolei nagrodę Eco Prize Grupy MTP za najbardziej ekologiczny ze zgłoszonych produktów otrzymały frezy CX-SPEED Nesting firmy N-POL cutting tools, zgłoszone przez N-POL Krzysztof Noga. Frezy te pracują z niezawodną jakością, przynosząc znaczne oszczędności w użytkowaniu na przykład poprzez redukcję zużycia energii. Frezy, dzięki minimalnej średnicy wytwarzają mniejszą ilość wiórów, czyli przyczyniają się w znacznym stopniu do ochrony środowiska. Dodatkowo jest to w 100% produkt Polski. Pełna lista produktów wyróżnionych Złotym Medalem znajduje się na stronie targów DREMA.
Targi nie tylko dla branży drzewnej i produkcji mebli
Sporą część wystawy poświęcono pracom w drewnie, narzędziom ręcznym i elektronarzędziom. To była nie lada gratka nie tylko profesjonalistów, ale też majsterkowiczów i miłośników DYI. Z myślą o nich powstała przestrzeń DREMA Hobby, gdzie prezentowano narzędzia dla małych zakładów obróbki drewna i hobbystów. W strefie DREMA Tools można było zapoznać z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie narzędzi do obróbki drewna. Odbywały się tu także na żywo pokazy profesjonalnego serwisu pił tarczowych wraz z optyczną weryfikacją ostrzy.
Była też okazja, by przyjrzeć się pracy doświadczonych stolarzy. W ramach Akcji Renowacja na targach można było obserwować proces odnawiania zabytkowych mebli przez profesjonalistów z grupy Narzędzioholicy.pl z Mariuszem Płońskim na czele.
ZOBACZ TAKŻE: Jubileuszowa 40. DREMA w 40 zdjęciach
Kiedy odbędzie się DREMA 2025?
Kolejna edycja targów DREMA odbędzie się w Poznaniu od 9 do 12 września 2025 roku. Jeszcze tylko do końca września powierzchnię wystawienniczą na edycję 2025 można wynająć w cenach z roku 2024.