W poszukiwaniu uniwersalności
14 marca, 2023 2023-10-09 12:52W poszukiwaniu uniwersalności
Zdaniem Weroniki Politowicz, twórczyni multidyscyplinarnego studia projektowego, design jest potężnym narzędziem, które może pomóc firmom i organizacjom osiągnąć ich cele i wyróżnić się w swojej branży.
Połączenie doradztwa projektowego, design consultingu, dyrekcji kreatywnej pozwala Studio Politowicz na tworzenie spójnych i całościowych rozwiązań. Działa w obszarze projektowania tradycyjnego i cyfrowego. Specjalizuje się w projektowaniu mebli, oświetlenia, artykułów gospodarstwa domowego i AGD, badaniach i budowaniu strategii rozwoju nowych produktów oraz wdrażaniu nowych procedur do aktualnej oferty klientów.

Jego twórczyni – Weronika Politowicz wciąż jest w procesie, zarówno edukacyjnym, jak i projektowym. Młoda projektantka kieruje się szacunkiem do potrzeb odbiorców, warunków rynkowych i trendów globalnych. Wierzy, że najbardziej sprawdzają się rzeczy uniwersalne. Nie mam jednej idei, cały czas się rozwijam – zaznaczyła.
Żywe przykłady
Do klientów Studio Politowicz należą: Balma, Bejot, Elma Skin Care, Defra, Deky Expo, Lira Lighting, Nas, Noti, PGC Polska Grupa Ceramiczna, Radaway, Solaris, Vank, Zaho Lighting. Dzięki zespołowi doświadczonych projektantów i zaangażowaniu w stosowanie myślenia projektowego i strategii, staramy się ożywić twoją wizję i stworzyć funkcjonalne, estetyczne projekty, które przetrwają próbę czasu – można przeczytać na stronie Studia.
Przyjrzyjmy się kilku przykładom prezentującym jak uniwersalne są projekty. Na nieskończoną kreatywność w aranżacji pozwala kolekcja oświetlenia Bricks zaprojektowana dla Zaho Lighting. Aby stworzyć ponadczasowy projekt, który przetrwa próbę czasu wykorzystano renderowanie i dokumentację techniczną przy użyciu oprogramowania takiego jak SolidWorks.
Tworzenie niezliczonej ilości wariantów oferuje kolekcja Nubi dla Bejot. Składa się z wygodnych sof, puf i okrągłych ścian akustycznych. Pufy można łączyć ze stolikami. Okrągłe kształty kolekcji Nubi sprzyjają spotkaniom i relaksowi, co czyni ją idealnym wyborem zarówno do domowych biur, jak i przestrzeni publicznych.
W portfolio Studio Politowicz znajdują się również meble łazienkowe, jak kolekcja MO-RE. To linia modułowych mebli łazienkowych Defra i Studio Politowicz. Pozwala na indywidualne kompozycje, co również gwarantuje produktom dłuższą żywotność.

Z kolei stoisko Vank na targach Orgatec 2022 było starannie zaprojektowaną przestrzenią, która podkreśliła i wyeksponowała firmową koncepcję „wellbioingu w miejscu pracy”. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, ekspozycja zapraszała do doświadczenia korzyści płynących z włączenia natury do biura. Stoisko charakteryzowało się prostą, nowoczesną architekturą, w której wykorzystano zarówno nowe materiały, jak i elementy wielokrotnego użytku, aby ograniczyć ilość odpadów i zminimalizować wpływ stoiska na środowisko.
Twórcza droga
Weronika Politowicz już w biogramie studenckim na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu zadeklarowała, że najbardziej interesują ją ludzie i ich realne potrzeby. Najciekawsze wydawały jej się zagadnienia związane z właściwościami materiałów i technologiami produkcji. To ideał, do którego dąży również dziś, chociaż – wraz z zawodowym doświadczeniem – wie jak trudno wdrożyć te założenia w życie. W 2020 roku założyła Studio Politowicz, a we wrześniu ub. r. podjęła studia na Royal College of Art. Cały czas się rozwija, dlatego trudno jej określić jakąś jedną, szczególną ideę, czy założenie, które byłoby jej mottem.

Jej uzupełnieniem mogą być modne lustra oraz szafki lustrzane. Stosowanie ekologicznych lakierów świadczy o zaangażowaniu producenta w zrównoważony rozwój.

Skończyłam studia w Poznaniu i czułam, że nie do końca mogę się rozwijać studiując, dlatego rozpoczęłam pracę zawodową. Teraz, po kilku latach pracy, poczułam, że potrzebuję przemyśleć idee, wartości. W projektowaniu użytkownik zawsze jest na pierwszym miejscu. Nie zawsze udaje się to zrealizować w pracy zawodowej. Dlatego wymienione wartości są trochę wyidealizowane. Obecnie poszukuję idei w prawdziwym designie, we współpracy z firmami. Próbuję dbać o to, aby wartości uznane za nadrzędne w projektowaniu były realizowane. Co znaczą wartości nadrzędne? Użytkownik jest na pierwszym miejscu, odkrywanie materiałów, rozwiązywanie problemów. Jak usprawnić produkcję? Jak sprawić, żeby nasze produkty odpowiadały na potrzeby? Jak to pogodzić z tym, że na produkcji trzeba zarobić? – powiedziała Weronika Politowicz. Dodała: Pierwsze studia skończyłam w Polsce i moja praktyka też była osadzona w Polsce. Pomimo wielu świetnych krajowych inicjatyw i projektantów, mamy dużo do nauczenia się pod względem projektowym. Zaczęłam studia na Royal College of Art., bo chciałam zobaczyć, jak to jest w innych krajach, gdzie design ma dłuższą historię. To był czas, kiedy mogłam pozwolić sobie, aby odetchnąć, zastanowić się nad wartościami, w którym kierunku powinien iść design. Obecnie jesteśmy w momencie, że design szuka swojej drogi. Chciałam mieć więcej punktów odniesienia.
Jest świadoma globalnych trendów, szans i zagrożeń. Wiadomo, że obecnie jest trudna sytuacja zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Nie można myśleć o projektowaniu bez myślenia o ekologii, o cyklu życia produktu. Dla mnie rozwiązaniem świadomym ekologicznie jest projektowanie dla ponadczasowości. Wiele projektów opiera się aktualnie na greenwashingu. Żeby go uniknąć, ważna wartością jest ponadczasowość: projektowanie przedmiotów na dłużej, tak, aby nie nadawały się do wyrzucenia – zaznaczyła Weronika Politowicz. Zapytana o specjalizację w projektach mebli biurowych i łazienkowych odpowiada, że projektantem się jest, niezależnie od branży w jakiej się działa. Każdy projekt wymaga od nas wejścia w temat, nauczenia się wielu rzeczy. Systemy i procesy, na których projektujemy się nie zmieniają, niezależnie czy robimy akcesoria do domu, meble do biura, czy oświetlenie – powiedziała. Nie szuka innowacji na siłę. Jest zdania, że z designu, który ma wiele setek lat doświadczenia, można czerpać. Myślę o tym, żeby wszystko było jak najbardziej uniwersalne. To, co jest charakterystyczne dla Studio Politowicz to gra detalami – zaznaczyła.


Dotychczas współtwórczyniami projektów Studia Politowicz były: Natalia Machoń, Klaudia Murgrabia i Anastasija Stolbuchowa, z którą współpracuje do dziś. Pracuję w większości zdalnie z Polski i Wielkiej Brytanii – mówi Weronika.
Jak zdaniem Weroniki Politowicz wygląda dziś perspektywa współpracy z polską branżą meblarską? Jej zdaniem, firmy zaczynają się coraz bardziej otwierać, ale w Polsce nie ma jeszcze kultury współpracy z projektantem. Nie każda firma wie o tym, czym się zajmuje, jakie obowiązki należą do niego, a jakie do technologa. Te podziały są niewyraźne. Największe wyzwanie jest w tym, żeby firmy potrafiły w większym stopniu zaufać projektantom, wiedzieć czego od nich oczekiwać, a czego nie. Firmy powoli zaczynają to czuć. Widzą w tym wartość i czują zapotrzebowanie – zaznaczyła.
TEKST: Diana Nachiło
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 3/2023