Trendy Ambiente 2024: progres, cisza, rzemiosło
20 stycznia, 2024 2024-01-20 16:45Trendy Ambiente 2024: progres, cisza, rzemiosło
Triada Ambiente Trends 24+ wyostrza zmysły, odpowiada na rosnące pragnienie spokoju i skupia uwagę na różnorodności rzemiosła.
Ambiente odzwierciedla decydujące międzynarodowe style w sektorze dóbr konsumpcyjnych. Niezależnie od tego, czy jesz obiad, mieszkasz, dzielisz się czymś, czy pracujesz – pokazuje, „co będzie na stole” w przyszłości. Co będzie należeć do przestrzeni życia i pracy, a co zostanie wręczone jako prezenty? Messe Frankfurt zleciło łowcom trendów z biura bora.herke.palmisano zbadanie kształtów, kolorów i materiałów, które zainspirują konsumentów na całym świecie. Trzy najważniejsze trendy, które wskazali eksperci, będą towarzyszyły najnowszym produktom wystawców. Wystawę będzie można oglądać w Strefie Trendów w foyer hali 4.1 w dniach 26-30 stycznia 2024 r.
Tendencje nadchodzącego sezonu
Claudia Herke, Cem Bora i Annetta Palmisano od wielu lat wyszukują i analizują międzynarodowe trendy dla Messe Frankfurt. Dzięki swojemu doświadczeniu, dużej wiedzy w zakresie prognozowania trendów i badań materiałowych, oferują cenne wskazówki dla branży w postaci analiz, wykładów i inspirujących pokazów specjalnych. W prezentacji trendów, w przejrzysty sposób i będąc blisko rynku, wizualizują trendy stylistyczne nadchodzącego sezonu.
Jakie trendy wyłoni Ambiente 2024?
Eksperci podzielili trendy Ambiente 2024 na trzy światy stylistyczne:
- Aura postępu (wizjonerstwo + elementarność),
- Jakość ciszy (czystość + oswojenie),
- Duch rzemiosła (odwaga + poetyckość).
Razem emanują one wizjonerską aurą, celebrują luksus ciszy i skupiają się na nowych kompozycjach. Tym, co rzuca się w oczy w tegorocznej prognozie, jest to, że wszystkie trzy światy stylów, jak i przestrzenie mieszkalne, bardziej konsekwentnie niż do tej pory przenikać będzie zrównoważony rozwój. Jednocześnie badania materiałowe, mające na celu ulepszenie zarządzania recyklingiem, przyniosą ekscytujące rozwiązania estetyczne. Rzemiosło jest reinterpretowane i udoskonalane dzięki innowacjom cyfrowym i technikom 3D.
W niepewnych czasach nie chodzi o szukanie krótkotrwałego tematu. Zamiast tego Ambiente Trends wychwytuje ważne wydarzenia i kontynuuje je, każde z własnym akcentem. Niezwykłe wykorzystanie materiałów i kolorów, innowacyjne technologie, elementarność, zrównoważony etos i alternatywy materiałowe lub wieloaspektowa sztuka rękodzieła wyznaczają w tym roku własne punkty centralne. Wszystkie żywe motywy łączy pojednawcza perspektywa, która chroni to co znane i wita przyszłość – komentuje Annetta Palmisano, ekspertka ds. trendów w biurze trendów bora.herke.palmisano.
Trend I – Aura postępu
Pierwszy z trendów – Aura postępu – łączy w sobie pozornie sprzeczne elementy. Pierwotna siła spotyka się z futuryzmem, a elementy archaiczne łączą się z hiperinnowacyjną technologią. Ten trend wyostrza nasze zmysły i otwiera na różne sposoby patrzenia na przedmioty. Oznacza fascynującą grę przeciwieństw. W przypadku projektów cyfrowych, a także wspieranych przez sztuczną inteligencję procesów projektowych, udoskonala tradycyjne metody rzemieślnicze. Dla wielu projektantów decydujące znaczenie ma podejście ekologiczne i oszczędzające zasoby. Wyniki są nie tylko fascynujące i nowatorskie, ale także trwałe. Ten żywy temat z jednej strony nas inspiruje, z drugiej każe twardo stąpać po ziemi.
W promiennej i żywej palecie kolorów świat cyfrowy zdaje się łączyć z fizycznym. Sięga od ciepłych tonów, takich jak fiolet, intensywna słoneczna żółć, przez świecącą lawę, po chłodne komponenty i zalane światłem niuanse, takie jak odcienie wodne i mineralne. Przejścia kolorów, efekty aerografu oraz szkliste i rozmyte barwy wzmacniają ten efekt. Materiały, takie jak drewno, stal i kamień, a także kształty zapożyczone z natury, celowo połączono z elementami futurystycznymi. W centrum uwagi znajdują się szorstkie i nierówne powierzchnie. Ślady postarzanych materiałów wnikają w konstrukcje. Nawet rdza może być tutaj inspiracją dla nietuzinkowego wzoru. Ponadto ważną rolę odgrywają koncepcyjne zapachy i świece.
Trend II – Jakość ciszy
Luksus ciszy odpowiada na rosnące pragnienie spokoju i przejrzystości. Trend ten odkrywa wyjątkowość w prostocie. Pozytywne kolory i zrównoważone materiały pozwalają nam doświadczyć ciepła, spokoju i komfortu jako prawdziwego luksusu. Szacunek dla istniejących surowców i troska o przyszłość, w której warto żyć, znajdują odzwierciedlenie w całym projekcie. Ten holistyczny, żywy motyw jest jednocześnie purystyczny i kojący.
Dla tej palety charakterystyczne są materiały w naturalnych kolorach, słoneczne pastele i rozjaśnione barwy, od ciepłych odcieni terakoty i drewna, a także słomkowej żółci, przez neutralne odcienie écru i piasku, po chłodne szarości, błękity i szałwię. Znajome materiały wydają się być wyrwane z pierwotnego kontekstu. Na przykład skorupki jaj służą jako punkt wyjścia dla niezwykłych projektów, które opowiadają własne historie. W miarę możliwości wszystko poddaje się recyklingowi – nie tylko drewno, ale także liście i kora. Wyrzucone włókna papieru przekształca się w ręcznie robiony papier wysokiej jakości. Proste, zupełnie niepozorne i nieszablonowe przedmioty życia codziennego często zyskują w ten sposób nowe znaczenie.
Transformacja jest rozumiana jako jeden z zasadniczych sposobów przekształcenia rzeczywistości. Wielu projektantów w pełni wykorzystuje zasady projektowania o obiegu zamkniętym i pracuje na przykład z biotworzywami, a więc tworzywami biodegradowalnymi i kompostowalnymi. Ponadto, granice między designem a sztuką są płynne. Indywidualnie przetworzone przedmioty celebrują estetykę codzienności. Są wyrazem radości i formą docenienia prostych rytuałów.
Trend III – Duch rzemiosła
Ostatni z trendów Ambiente 2024 skupia uwagę na różnorodności rzemiosła i łączy je w wyraziste kombinacje w śmiały i poetycki sposób. Tendencja ta charakteryzuje się efektownymi kształtami, odważnymi kombinacjami i wyrafinowaną paletą kolorów. Umiejętności rzemieślnicze łączą się z nowoczesną estetyką, wyraźnym osobistym charakterem i trwałością. Ponadto coraz bardziej doceniane są produkty i pomysły na aranżację wnętrz o elastycznym charakterze, które stale dostosowują się do zmieniających się warunków życia.
Ekstrawagancka paleta barw łączy ciepłą tonację bursztynu, brandy i chili z neutralną szarością i sepią, a także chłodnym lapis lazuli, szklaną zielenią i turkusem. Różnorodne umiejętności rzemieślnicze oraz niemal zapomniane materiały i techniki dają początek przedmiotom o niepowtarzalnym stylu. Przykładem jest połączenie miedzi i gorącej emalii, gdzie szklana powłoka proszkowa nadaje materiałowi efektowny wygląd z niesamowitymi kolorami i nieprzewidywalnymi odcieniami.
Na nowo odkrywane są także zabytkowe elementy i motywy z archiwów producentów, które w artystyczny sposób przekształcają się w nowe projekty. Ceramika to kluczowy materiał o niewyobrażalnych możliwościach projektowych. Szczególnie w przypadku zastaw stołowych i szkła. Ręcznie malowane motywy i ręcznie wykonane struktury podkreślają ich niepowtarzalny charakter. Natomiast tekstylia i dywany przypominają dzieła sztuki z wyszukanymi technikami rękodzielniczymi.
Opr. Anna Szypulska.
Artykuł ukazał się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 11/2023.