Ora et labora, czyli jednemu długi, a drugiemu „modlitwa”
18 listopada, 2024 2024-11-18 4:44Ora et labora, czyli jednemu długi, a drugiemu „modlitwa”
Z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy BIK wynika, że jedna piąta polskich firm wpadła w pułapkę zadłużenia.
We wspomnianych rejestrach możemy dziś znaleźć 324 tys. firm-dłużników winnych 44,4 mld zł. To grono zresztą powiększa się co miesiąc – w ostatnim roku przybyło 8 tys. zadłużonych firm. Niezależnie od tego, jakie branże reprezentują, a także ilu zatrudniają pracowników, mają zazwyczaj podobne problemy. Wśród wymienianych najczęściej są inflacja, rosnące ceny materiałów i energii, a także spadki sprzedaży.
Do tej listy można dorzucić jeszcze jedno: nie płacą mi, dlatego i ja przestaję płacić, bo nie mam czym. W efekcie zamrożone środki powodują, że i tak wysokie koszty działalności rosną jeszcze bardziej. Wszak windykacja kosztuje, dochodzi do tego stracony czas, który również ma swoją cenę.
A tak à propos długów i windykacji… Uwagę mą przykuła niedawno informacja o pewnym rolniku, który pożyczył pieniądze w związku z prowadzonym gospodarstwem. Początkowo, owszem, spłacał dług, ale z czasem przestał. Komornikowi, który przyszedł doń z tytułem egzekucyjnym oświadczył, że został misjonarzem, natomiast gospodarstwo zarejestrował jako miejsce kultu religijnego. I choć wynajęty przez wierzyciela detektyw nie zauważył tam żadnych czynności przypominających kult religijny, to komornik okazał się bezradny.
Jak się okazuje przypadków religijnej sanacji ma miejsce w Polsce więcej. I nie łączy ich bynajmniej jakiś deus, ale dług, a później komornik. Tak było również w przypadku biura, do którego przybył komornik chcąc dokonać określonych czynności. Okazało się, że w pomieszczeniach, w których jeszcze niedawno było zadłużone biuro, znajduje się dom pielgrzyma. Kolejny komornik odszedł jak niepyszny…
Dlaczego? Ano według art. 829 KPC, egzekucji nie podlegają przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych. Sąd Najwyższy w jednym z wyroków zaliczył do nich m.in. świątynie, domy modlitwy, wyposażenie liturgiczne, posągi i krzyże.
Można się bawić?…
TEKST: Marek Hryniewicki
Wstępniak redaktora naczelnego ukazał się w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 11/2024.