Newsroom

Producenci mebli kuchennych wobec kryzysu

Producenci mebli kuchennych zrzeszeni w Związku Niemieckiego Przemysłu Mebli Kuchennych podczas spotkania Zarządu 29 marca 2023 roku.

Producenci mebli kuchennych wobec kryzysu

Rynek mebli w Niemczech odczuwa konsekwencje gospodarczego spowolnienia. Producenci mebli kuchennych z ostrożnym optymizmem patrzą na 2023 rok.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Po wzroście sprzedaży o prawie 10% do ok. 6,2 mld euro w 2022 roku, w styczniu 2023 roku branża mebli kuchennych również odnotowała wzrost o 3,3%. Prawie w całości wynikał on jednak z działalności eksportowej, podczas gdy rynek krajowy rozwijał się raczej słabo, co boleśnie odczuli producenci mebli kuchennych. Otoczenie gospodarcze jest obecnie trudne, zwłaszcza w Niemczech – powiedział 29 marca na posiedzeniu Zarządu Związku Niemieckiego Przemysłu Mebli Kuchennych (VdDK) jego dyrektor generalny – Stefan Waldenmaier.

ZOBACZ TAKŻE: Rynek mebli w Niemczech: od spowolnienia do ożywienia

Mniej mieszkań, mniej kuchni

W swoim gościnnym wykładzie Klaus Wohlrabe, szef badań w Instytucie Ifo, zwrócił uwagę na możliwe konsekwencje zastoju w budownictwie mieszkaniowym dla branży mebli kuchennych. Sektor budownictwa mieszkaniowego boryka się z wyższymi kosztami budowy i falą rezygnacji w wyniku wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych. W styczniu 2022 roku liczba pozwoleń na budowę mieszkań była o 26% niższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Wohlrabe stwierdził, że politycy nie osiągną celu 400 tys. wybudowanych mieszkań w tym roku. Z myślą o budżetach konsumenckich kuchnia staje również w obliczu nowej konkurencji ze strony kwestii wymiany ogrzewania i energooszczędnych renowacji.

Heiner Strack, szef ds. technologii/środowiska/standaryzacji w stowarzyszeniach meblarskich, wypowiedział się na temat zarządzania recyklingiem. Poinformował, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że meble będą jednymi z pierwszych produktów, które zostaną objęte wytycznymi dotyczącymi ekoprojektowania ESPR, czyli Ecodesign for Sustainable Products Regulation. W takim przypadku zwiększone wymagania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym miałyby dotyczyć firm od 2026/2027 r. Planowane jest między innymi wprowadzenie cyfrowej przepustki produktowej.

Producenci mebli kuchennych a zrównoważony rozwój

W ramach podejmowania tematów obejmujących zrównoważony rozwój, Jan Kurth, dyrektor generalny Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Mebli, przedstawił pomysły na pilotażowy projekt odzyskiwania starych mebli. Jego cel to zwrócenie odpadów drzewnych do produkcji płyt drewnopochodnych.

ZOBACZ TAKŻE: Trendy meblowe na rynku niemieckim

W związku z wysokim wskaźnikiem eksportu (45%) w branży mebli kuchennych, ekspert ds. handlu zagranicznego Alexander Oswald poinformował, iż producenci mebli kuchennych z Niemiec wznowili uczestnictwo w targach międzynarodowych. Po udanym występie firm na amerykańskich targach kuchennych KBIS, obecnie przygotowywane są wspólne niemieckie stoiska na targi w Guangzhou (Chiny) i Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Źródło: VDdK