Słownik meblarski

Element mebla

Element mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych.

Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne – obróbka wstępna, obróbka zasadnicza, wykańczanie powierzchni.

Zdarza się jednak, że elementy mebli o nieskomplikowanej technologii powstają w wyniku wyłącznie cięcia manipulacyjnego materiału (np. dno szuflady czy ściana tylna wykonane z płyty HDF).

Czym różni się element mebla od formatki?

Element mebla jest częścią konstrukcji mebla przygotowanym technologicznie w taki sposób, że znane jest jego konkretne przeznaczenie np. ściana boczna, wierzch, natomiast formatka jest półfabrykatem – nie ma jeszcze określonego przeznaczenia funkcjonalnego. Inaczej ujmując: z formatki o ustalonych wymiarach w liczbie sztuk trzech można poprzez obróbkę uzyskać w efekcie trzy różne elementy.

2) W języku potocznym słowo „element” oznacza część składową jakiejś całości.