Rankingi

Producenci mebli wśród największych polskich firm

Ranking 200 największych polskich firm, który Wprost opublikował już po raz 10. uwzględnia czterech producentów mebli i jedną firmę zajmującą się handlem meblami.

Producenci mebli wśród największych polskich firm

Na liście 200 największych polskich firm, którą opublikował Wprost jest czterech producentów mebli: CORRECT, Com40, Forte i Nowy Styl. W rankingu znalazła się też jedna firma zajmująca się handlem meblami. To Agata.

Jak wyjaśnia redakcja Wprost, o pozycji w rankingu decyduje wiele czynników. Istotne są przede wszystkim informacje o przychodach, zyskach, aktywach i kapitale własnym. Zestawienie 200 największych polskich firm ukazało się już po raz 10.

Ranking Polskiej Dwusetki publikowany jest co roku na przełomie maja i czerwca na wprost.pl. Redakcja ogłasza wyniki w trzech częściach:

  1. Ranking Główny,
  2. Ranking Polskich Ambasadorów,
  3. Ranking Polskich Gepardów.

Dwa pierwsze zestawienia właśnie zostały opublikowane.

Meblarze na liście 200 największych polskich firm

W Rankingu Głównym znalazło się pięć firm z branży meblarskiej, z czego cztery zajmują się produkcją mebli.

  • 115. miejsce – CORRECT – K. Błaszczyk i Wspólnicy – spadek z miejsca 105.
  • 126. miejsce – Com40 – awans z miejsca 134.
  • 133. miejsce – Forte – awans z miejsca 147.
  • 155. miejsce – Nowy Styl – spadek z miejsca 118.

Ponadto w tegorocznym rankingu największych polskich firm Wprost 97. miejsce zajęła Agata. Firma zanotowała spadek o 11 miejsc, czyli z pozycji 86. Natomiast na 23. miejscu, po awansie o 7. oczek, uplasowało się PGL Lasy Państwowe.

W rankingu bazujemy na przychodach danej spółki za 2023 r. Dane pozyskaliśmy ze sprawozdań finansowych, raportów rocznych, ankiet wysłanych do poszczególnych firm oraz informacji pozyskanych z wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet. W niewielu przypadkach firm, które jeszcze nie opublikowały sprawozdania finansowanego za 2023 r. posłużyliśmy się własnym szacunkiem przychodów, bazując na dynamice PKB – czytamy w metodologii rankingu.

ZOBACZ TAKŻE: Meblarze na liście 100 najbogatszych Polaków

Wprost opublikował również listę 100 największych polskich eksporterów. Wśród firm, które według twórców zestawienia można zaliczyć do grona najlepiej reprezentujących Polskę za granicą, są trzy przedsiębiorstwa z branży meblarskiej.

Ranking polskich ambasadorów jest o rok młodszy od rankingu głównego, czyli powstaje od 9 lat. Redakcja Wprost tworzy go na na bazie listy największych polskich przedsiębiorstw.

Oto Lista Ambasadorów 2024:

  • 30. miejsce – Com40 – Produkcja mebli,
  • 38. miejsce – Forte – Produkcja mebli,
  • 67. miejsce – Agata – Handel (sieć sklepów).

Źródło: Ranking 200 największych polskich firm Wprost.