Rankingi

Najlepsze projekty sypialni z garderobą w konkursie marki Komandor

Nagrodę główną w konkursie marki Komandor zdobyła Katarzyna Stojałowska ze Szczecina.

Najlepsze projekty sypialni z garderobą w konkursie marki Komandor

Prawie 70 projektów wpłynęło na ogłoszony jesienią 2022 roku przez markę Komandor konkurs „Strefa prywatna na miarę. Projektuj z Komandor”. 16 stycznia 2023 roku poznaliśmy laureatów.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Złożone ze specjalistów od wnętrz i designu, jury konkursu marki Komandor wybrało trzy najlepsze prace.

  • Nagrodę główną zdobyła Katarzyna Stojałowska ze Szczecina,
  • I wyróżnienie otrzymała Weronika Tomasik (Chauka Studio) z Sanoka,
  • II wyróżnienie otrzymała Anna Raczyńska z Kielc.

Komandor od dekad na rynku

Marka Komandor postanowiła uczcić 30-lecie działalności na rynku, organizując konkurs „Strefa prywatna na miarę. Projektuj z Komandor”.

ZOBACZ TAKŻE: Trwa konkurs marki Komandor

Zaprosiliśmy specjalistów od wnętrz do współpracy, by razem z nimi pokazać potencjał szerokiej oferty rozwiązań Komandor. Nasze systemy i rozwiązania doskonale sprawdzają się w nowoczesnych i współczesnych aranżacjach. Zadaniem konkursowym stojącym przed uczestnikami było przygotowanie projektu sypialni z garderobą o powierzchni do 50 mkw. Kryterium kluczowym (i warunkiem uczestnictwa w konkursie) było wykorzystanie w projekcie rozwiązań marki Komandor – wyjaśnia Rita Emilia Kozłowska, przewodnicząca jury oraz sukcesorka marki Komandor i architekt wnętrz.

Prace oceniało jury złożone z branżowych ekspertów. Poza Ritą Kozłowską w komisji konkursowej znalazła się też Anna Błaszczyk (pracownia ArteWizjon, specjalistka od architektury mieszkaniowej, stref relaksu i wypoczynku), Agnieszka Pasieka-Adamek (właścicielka pracowni Atoato, szkoleniowiec projektu Przedsiębiorczy Architekt), Maciej Dańczura (szkoleniowiec i twórca cyklu szkoleń Metr na Metr), a także Przemysław Szklarzewski (twórca platformy Archidesk.pl).

Organizator nie narzucał kryteriów stylistycznych, czy tego, które produkty mają być wykorzystane w projekcie. Mogły to być zarówno zabudowy czy szafy przesuwne, łóżka na wymiar, garderoby, biurka, komody czy przeszklenia LUMI. Projektanci chętnie korzystali z bogatej palety rozwiązań polskiej marki.

Najlepszym projektem wnętrze w stylu połowy stulecia

Nagroda główna, jednogłośnym werdyktem jurorów, trafiła do Katarzyny Stojałowskiej ze Szczecina.

To projekt, który wyróżniał się na tle innych wyjątkową spójnością i ciekawą asymetrią kompozycji. Przesunięcie łóżka w prawą stronę sprawia, że toaletka, lampa czy komoda zostają wyeksponowane, a mniej atrakcyjne ubrania są poza widokiem. Przemyślana kolorystyka nawiązuje do stylistyki lat 60. XX wieku, ale jest wyjątkowo współczesna zarazem. To modna aranżacja, która inwestorom szybko się nie znudzi – zauważa Agnieszka Pasieka-Adamek.

Autorka projektu zatytułowała go „Współczesne lata 60.”. W przestronnym i wysokim pomieszczeniu powstała klimatyczna przestrzeń wypoczynkowa z garderobą utrzymaną w klimacie drugiej połowy minionego stulecia. Centralną część wnętrza stanowi sypialnia z dużym bordowym łóżkiem, meblami z czarnego drewna oraz miękkim fotelem. To przestronna i oszczędna przestrzeń, w której czuć oddech. Całość dopełniona jest kultowym wzornictwem Vernera Pantona – lampami Flowerpot oraz tkaninami Optik i Unisol. Na końcu pomieszczenia wydzielono garderobę, która została dodatkowo podkreślona za pomocą podestu oraz przeszklonej witryny.

Nagrodę główną w konkursie marki Komandor zdobyła Katarzyna Stojałowska ze Szczecina.
Nagrodę główną w konkursie marki Komandor zdobyła Katarzyna Stojałowska ze Szczecina.

Miejsce do przechowywania płynnie przechodzi w toaletkę uzupełnioną portalowym lustrem. We wnętrzu dominuje delikatna, obła linia oraz ciepłe kolory drewna z dodatkiem czerni, różu i bordo.

Bardzo doceniam poetyckość tego wnętrza i przemyślany sposób, w jaki budowany jest w nim nastrój. Jest tu nostalgia, romantyczna nuta i myśl projektowa, która nie powiela standardów, ale interpretuje je na swój autorski sposób – dodaje Anna Błaszczyk.

W projekcie wykorzystano profile do zabudowy ORTO w kolorze grafitowej anody, płytę meblową Egger Dąb Corbridge oraz przeszklony panel LUMI. Przestrzeń garderoby wypełniają liczne półki, szuflady oraz relingi na ubrania wiszące. Część zabudowy przeznaczona została na toaletkę, do której dodano jasny puf, lustro, duży ruchomy kinkiet oraz gniazdka wtykowe w stylu retro. Na końcu pomieszczenia znajduje się parapet, który sprytnie wykorzystano jako siedzisko, w efekcie czego w samej garderobie jest jeszcze więcej miejsca.

Wyróżnienie w konkursie Komandor dla projektu poddasza

Jury konkursu Komandor przyznało też wyróżnienie I stopnia, które trafiło do Weroniki Tomasik ze studia CHAUKA z Sanoka. Projektantka wyróżnionego wnętrza postawiła sobie dodatkowe kryterium – postanowiła zaprojektować sypialnię na poddaszu domku letniskowego. W efekcie cała przestrzeń ma 26,7 m kw.

Autorka tego projektu wybrała przestrzeń nieoczywistą, niełatwą. Z powodzeniem jednak ubrała ją w wiele funkcji, dając wyraz temu, że z poddasza z małym oknem i skosami można „wycisnąć” funkcjonalną i stylistycznie ciekawą przestrzeń – ocenia Przemysław Szklarzewski.

Jasna i prywatna sypialnia w domku letniskowym na uboczu jest doskonałym miejscem na odpoczynek i regenerację. Harmonia i kontakt z naturą są najważniejszymi wyznacznikami tego wnętrza. Połączenie stylu skandynawskiego z rustykalnymi elementami drewnianej konstrukcji, tworzą estetyczną, ciepłą przestrzeń. Na aranżację sypialni składa się wygodne, podwójne łóżko z widokiem na okno panoramiczne, wanna wolnostojąca ulokowana na uboczu, zamknięta toaleta z prysznicem oraz niezbędna przestrzeń do przechowywania. Drewniane ściany i elementy konstrukcyjne pięknie korespondują z szarą żywicą na posadzce oraz białymi meblami i dodatkami.

I wyróżnienie otrzymała Weronika Tomasik (Chauka Studio) z Sanoka.
I wyróżnienie otrzymała Weronika Tomasik (Chauka Studio) z Sanoka.

Otwarta strefa przechowywania w systemie konstrukcji aluminiowej Komandor została zlokalizowana za drewnianą ścianką działową, która jednocześnie stanowi zagłówek łóżka. Otwarta funkcja garderoby, wykonanej w systemie Orto, ma zapewnić swobodne i wszechstronne zastosowanie. Podczas urlopu nikt nie lubi układać ubrań skrupulatnie w szufladach. Otwarta konstrukcja pozwala więc na oszczędność czasu i zapewnia przejrzystość. Dzięki lekkiej formie nie zabieramy przestrzeni, a oferta akcesoriów Komandor pozwala elastycznie zaprojektować wieszaki, półki i szuflady. W projekcie jeden z modułów zagospodarowano na toaletkę.

Projektantka wybrała lekkie, białe profile aluminiowe wraz z wyposażeniem z białej płyty meblowej, które są nawiązaniem do reszty dodatków we wnętrzu. Moduł 60 cm idealnie wpisuje się w osi konstrukcyjne tworząc spójną całość. Dodatkowym atutem kolekcji, który zainspirował projektantkę, jest jej mobilność oraz łatwość dopasowania do zmieniających się potrzeb użytkownika. Otwarta przestrzeń na najwyższej półce doskonale sprawdza się na rzeczy o większych gabarytach, jak walizki czy torby podróżne, które podczas urlopu nie będą już potrzebne.

To wnętrze, które ma potencjał i jest miejscem otwartym na zmiany i rozwój. Dużo w nim przestrzeni, którą w razie potrzeby w przyszłości można dodatkowo zagospodarować czy zmieniać. Bardzo doceniliśmy ten aspekt przestrzeni – ocenia Rita Kozłowska.

Lustrzany świat doceniony

Jury konkursu „Strefa prywatna na miarę” postanowiło również przyznać II wyróżnienie, które trafiło do Anny Raczyńskiej z Kielc za projekt „Carmel latte sypialnia i garderoba”.

To projekt uniwersalny i dobrze przemyślany, z ciekawymi rozwiązaniami. Zastosowane pomysły mogą być świetną inspiracją dla innych projektów. Doceniliśmy też przygotowanie całej pracy – rozbudowaną prezentację, precyzyjne detale, wyszczególnienie użytych materiałów. To wzorowy przykład tego, jak przygotowywać projekty na konkurs, ale też prezentację dla klienta – ocenia Maciej Dańczura.

Cały projekt ma trochę ponad 40 m kw., z czego sypialnia zajmuje 31 m kw., a garderoba 9 m kw.. Myślą przewodnią projektu było stworzenie strefy prywatnej, w której garderoba jest ukryta za przesuwnymi drzwiami Komandor w systemie Heliodor, wykończonych drewnem (na prawym skrzydle) oraz lustrem (na lewym skrzydle). Dzięki połączeniu zastosowanych za łóżkiem luster, lameli oraz systemu drzwi przesuwnych, powstała garderoba ukryta za ozdobną ścianką-drzwiami. To daje wnętrzu z ubraniami dodatkowy stopień prywatności. Taki projekt pomieszczenia daje klarowny podział przestrzeni, zarazem elementy na ścianie współgrają z resztą detali we wnętrzu. Relacja pomiędzy poszczególnymi detalami sprawia, że całość staje się kompletną i harmonijną przestrzenią. Duże niskie wygodne łóżko z tapicerowanym zagłówkiem dominuje w przestrzeni. Zaś garderoba, z bardzo dobrze przemyślanym oświetleniem i prostą, modułową zabudową sprawia, że wygląda jak prywatna galeria sztuki. Do jej aranżacji wykorzystano system Orto.

II wyróżnienie otrzymała Anna Raczyńska z Kielc.
II wyróżnienie otrzymała Anna Raczyńska z Kielc.

Nagrodzone w konkursie projekty pokazują wyraźny trend w kreacji zabudowy garderoby do niedużych domów czy apartamentów. Zarówno nagrodzone prace, jak też pozostałe zgłoszone projekty, wyraźnie stawiają na personalizację, modułowość i elastyczność w kreacji przestrzeni. Bardzo istotnym aspektem jest także fakt zastosowania przez uczestników rozwiązań i mebli na wymiar, które pomagają optymalnie i funkcjonalnie zagospodarować dostępna przestrzeń, niezależnie od tego, czy jest to przestronny penthouse, mieszkanie w kamienicy czy poddasze. Stąd wielka popularność regałów w systemie Orto i otwartych szaf, zamiast klasycznych zwartych konstrukcji meblowych, które niegdyś dominowały w projektach garderób.

Za to w przestrzeniach, w których liczy się elastyczność oraz możliwość zmiany, rozwijane od 30 lat systemy przesuwne Komandor nadal świetnie się sprawdzają. Udowadniają też, że niezależnie od stylu wnętrza, potrafią doskonale wkomponować się w jego przestrzeń i zasymilować z nowymi trendami. Naszą markę od samego początku inspiruje przyszłość i staramy się, by dostarczane przez nas rozwiązania pasowały do wnętrz na dziś i na jutro – podsumowuje Rita Kozłowska.

Patronami medialnymi konkursu były portale Archidesk.pl, BIZNES.meble.pl, Czas na wnętrze, DesignDoc, Magazif, PLNDesign oraz Whitemad. Wszystkie nagrodzone prace można zobaczyć na stronie internetowej Komandor oraz w mediach społecznościowych marki.