Rankingi

FSC Furniture Awards: wśród laureatów firma z Polski

Gala finalowa FSC Furniture Awards.

FSC Furniture Awards: wśród laureatów firma z Polski

Forest Stewardship Council® (FSC) ogłosiło zwycięzców czwartej edycji konkursu FSC Furniture Awards.

Zgodnie z mottem konkursu „Better living, healthy forests”, FSC nagrodziło firmy z europejskiej branży meblarskiej, w uznaniu dla ich zaangażowania w zrównoważony rozwój. Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce 28 października w ADI Design Museum w Mediolanie. W zaszczytnym gronie patronów medialnych znalazł się BIZNES.meble.pl.

Finałową galę FSC Furniture Awards, która odbyła się w kultowym mediolańskim muzeum, otworzył panel dyskusyjny na temat wyzwań i szans dla europejskiej branży meblarskiej.

Wśród zaproszonych do dyskusji gości znaleźli się przedstawiciele Associazione per il Disegno Industriale (ADI), European Furniture Industries Confederation (EFIC), Salone del Mobile oraz reprezentanci FSC.

FSC Furniture Awards.
Ceremonię rozdania FSC Furniture Awards poprzedził panel dyskusyjny.

Poprzez konkurs Furniture Awards, FSC już po raz kolejny nagradza firmy z całej Europy, które wyróżniają się swoim wyjątkowym zaangażowaniem i oferują swoim klientom produkty pochodzące z odpowiedzialnie zarządzanych lasów.

Zwycięzcy wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem na rzecz pozyskiwania surowca drzewnego z odpowiedzialnych źródeł – powiedziała Karolina Tymorek, dyrektorka krajowa FSC w Polsce.

Ogromnie nas cieszy, że wśród zwycięzców po raz kolejny znalazła się firma z Polski. Firma Gała Meble, która zwyciężyła dzięki niezwykle wymagającej polityce zakupowej, współpracuje z największymi sieciami sprzedaży mebli w Polsce i w całym naszym regionie. Ten sukces pokazuje, że niezmiennie krajowa branża meblarska jest jednym z okrętów flagowych naszej gospodarki – skomentowała Karolina Tymorek.

Zwycięzcy w 3 głównych kategoriach, w obu grupach uczestników (producenci i sprzedawcy):

Zaangażowanie (Commitment) – dla odpowiedzialnych polityk zakupowych

Producent: Gała Meble Sp. z o.o. (Polska)

Sprzedawca: T&S Home & Living GmbH (Niemcy)

Gała Meble z FSC Furniture Awards.
Zwycięzca w kategorii Zaangażowanie (Commitment) – dla odpowiedzialnych polityk zakupowych – Producent: Gała Meble Sp. z o.o. (Polska).

Marka (Brand) – za korzystanie z marki FSC w świadomy i proaktywny sposób

Producent: Kvist Industries A/S (Dania)

Sprzedawca. llva A/S (Dania)

Komunikacja (Communication) – za wyróżniające się działania promocyjne i reklamowe

Producent: Stosa s.p.a (Włochy)

Sprzedawca: Pier Import (Francja)

Nagrody specjalne:

Producent roku FSC

Meble wewnętrzne: Hammerbacher GmbH (Niemcy)

Meble zewnętrzne: Euroform K. Winkler s.r.l (Włochy)

Sprzedawca roku FSC

Otto Group (Niemcy)

Laureaci FSC Furniture Awards 2022.
Laureaci FSC Furniture Awards 2022.

Według naszego globalnego badania postaw konsumenckich z 2021 roku, coraz więcej osób poszukuje mebli wykonanych z surowca ze zrównoważonych źródeł: 80% konsumentów oczekuje od firm sprzedaży produktów z drewna i papieru, które nie przyczyniają się do wylesiania. Wśród osób, które rozpoznają etykietę FSC, również niemal 80% woli wybierać produkty z certyfikatem FSC niż inne – podkreśliła Karolina Tymorek.

Alexia Schrott z FSC Italy, odpowiedzialna za organizację konkursu, dodała: Cieszymy się z dużej liczby zgłoszeń do konkursu, pomimo trudności spowodowanych najpierw pandemią, a następnie niedoborem surowców. Jest oczywiste, że zrównoważony rozwój, a w szczególności certyfikacja FSC, stała się punktem odniesienia dla producentów, sprzedawców detalicznych i konsumentów. Jest to niezbędny element dla każdego, kto wchodzi na europejski i światowy rynek mebli.

Jak odpowiedzialnie produkować meble w Europie?

Wszechstronne, solidne, zapewniające przytulną atmosferę, o wielu różnych gatunkach w zależności od przeznaczenia – drewno jest najlepszym materiałem do produkcji mebli. Niestety w dzisiejszych czasach nadal istnieje duże ryzyko, że drewno będzie pochodzić z nielegalnej wycinki lub z lasów, które nie są zarządzane w zrównoważony sposób.

Pomimo rosnącej liczby krajów i regionów, które wprowadziły przepisy zakazujące handlu i wykorzystania nielegalnie pozyskanego drewna, prześledzenie drogi materiałów aż do źródła pochodzenia może być trudne, ponieważ niektóre łańcuchy dostaw są prawdziwymi labiryntami. Taką możliwość zapewnia certyfikacja FSC w zakresie łańcucha dostaw, która jest powszechnie uznanym świadectwem pochodzenia drewna z lasów zarządzanych w odpowiedzialny sposób, z uwzględnieniem korzyści środowiskowych, ekonomicznych i społecznych.

Z tego powodu branża meblarska wykazuje coraz większe zainteresowanie niezależną certyfikacją. W 2022 roku w Europie jest 5 382 aktywnych certyfikatów FSC w całym łańcuchu dostaw w kategoriach mebli zewnętrznych i wewnętrznych (wzrost o 4,6% w stosunku do 2021 roku).

Kraje o największej liczbie certyfikatów:

  • Polska (905),
  • Wielka Brytania (760),
  • Włochy (631),
  • Niemcy (425).