Rankingi

Czym żyła branża w 2020 roku?

Czym żyła branża w 2020 roku?

W pierwszym rankingu na najważniejsze wydarzenie dla branży meblarskiej w Polsce w 2020 roku, zorganizowanym przez BIZNES.meble.pl, nie obyło się bez kilku niespodzianek.

4 stycznia zaprosiliśmy użytkowników portalu www.biznes.meble.pl do oddawania głosów na najważniejsze według nich wydarzenia dla branży meblarskiej w Polsce w 2020 roku. Plebiscyt trwał 2 tygodnie i zakończył się 17 stycznia.

Najwięcej głosów – tu zaskoczenia nie było – zdobyły targi „Meble Polska”. Na miejscach 2. i 3. uplasowały się: „Wiosenny lockdown” i „Rekordowy październik”. 4. lokata, tuż za podium, przypadła „Meblarzom na rzecz szkolnictwa”. Dalsze miejsca zajęły: „Polskie meble na targach w High Point” i „Branża otwartych serc”. W połowie stawki znaleźli się projektanci: „Młody talent z Polski” oraz „Pawlak i Stawarski docenieni za granicą”. Dziesiątkę kończą: „Zamknięcie sklepów meblowych w Polsce”, a także „Pierwsze Walne Zgromadzenie IAFP”. 

Do rankingu nominowaliśmy 15 wydarzeń. Poniżej prezentujemy wyniki 10, które otrzymały najwięcej głosów.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim nominowanym, a użytkownikom portalu dziękujemy za oddane głosy.

1. miejsce:

Targi „Meble Polska 2020” – 11,05% głosów

Zorganizowane w Poznaniu pod koniec lutego 2020 r. odbyły się w cieniu pandemii i były ostatnim dużym wydarzeniem targowym na świecie z początku 2020 r., które doszło do skutku. Poczynając od marca targowa aktywność na świecie zamarła.

2. miejsce:

Wiosenny lockdown – 9,41% głosów

Pod koniec marca w Polsce ogłoszony został lockdown. Dotknął on także branżę meblarską, przed którą stanęła wizja prawdziwej apokalipsy (pierwsze szacunki mówiły o możliwym spadku produkcji o 35% i zwolnieniu ok. 40 tys. osób w 2020 r.).

3. miejsce

Rekordowy październik – 8,46% głosów

4,747 mld zł – tyle według danych GUS wyniosła produkcja sprzedana mebli w październiku 2020 r. To najlepszy wynik w historii branży meblarskiej w Polsce – w stosunku do października 2019 r. wzrost wyniósł blisko 5%, a w stosunku do września 2020 r. – 2%.

4. miejsce:

Meblarze na rzecz szkolnictwa – 8,33% głosów

We wrześniu rozpoczął działalność Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie Podgórnym. Jego uruchomienie to inicjatywa Gminy i firm zrzeszonych w Tarnowskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, w tym przedsiębiorstw z branży meblarskiej (m.in. Balma, Noti i Schattdecor).

5. miejsce:

Polskie meble na targach w High Point – 7,99% głosów

W październiku 2020 r., na największych targach mebli w USA – w High Point w Karolinie Północnej, na wspólnym stoisku zaprezentowało się siedem polskich firm i marek (Benix, Black Red White, Gala Collezione, RAW, Szynaka Meble, Vzór i Zieta Studio).

6. miejsce:

Branża otwartych serc – 7,73% głosów

Wiosna 2020 r. dostarczyła wielu przykładów odpowiedzialnych zachowań przedsiębiorstw z branży meblarskiej. Działania firm były zorientowane na pomoc służbie zdrowia i wynikały z troski o lokalną społeczność.

7. miejsce:

Młody talent z Polski – 6,95% głosów

Filip Lenarcik, projektant z Wrocławia, jako pierwszy Polak w historii, otrzymał nagrodę publiczności w 17. edycji konkursu „Pure Talents Contest 2020” (za krzesło „Flow”). Wręczenie trofeów nastąpiło podczas styczniowych targów „IMM Cologne 2020”.

8. miejsce:

Pawlak & Stawarski docenieni za granicą – 6,26% głosów

Studio Pawlak & Stawarski, jako jedyne z Polski, znalazło się na na Dezeen Awards 2020 studio longlist, w kategorii Emerging Designer of the Year, wskazującej 24 najlepiej zapowiadające się młode studia projektowe z całego świata.

9. miejsce:

Zamknięcie sklepów meblowych w Polsce – 5,52% głosów

Nagła zmiana wcześniejszych zapowiedzi rządu doprowadziła do wejścia w życia rozporządzenia, zgodnie z którym od 7 do 28 listopada sklepy meblowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., jak i te znajdujące się w galeriach handlowych, były zamknięte.

10. miejsce:

Polska po raz pierwszy gospodarzem Walnego Zgromadzenia IAFP – 5,26% głosów

W lutym, podczas targów „Meble Polska” w Poznaniu, odbyło się Walne Zgromadzenie elitarnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawnictw Meblarskich IAFP (International Alliance of Furnishing Publications) – po raz pierwszy w Polsce.