Rankingi

5 trendów na 2024 rok dla małych i średnich firm

Trendy dla małych i średnich firm.

5 trendów na 2024 rok dla małych i średnich firm

Sektor MŚP podąża w stronę automatyzacji i zwiększonej odpowiedzialności społecznej. Firma faktoringowa Bibby Financial Services wskazuje, jakie wyzwania stoją przed małymi i średnimi przedsiębiorcami w bieżącym roku.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

„MŚP w nowych realiach: trendy na 2024 rok” to publikacja analizująca pięć najważniejszych kierunków dla małych i średnich firm:

  1. Przejście na zielone zarządzanie szansą na rozwój firm;
  2. Zwiększenie niezależności w pozyskiwaniu surowców dzięki gospodarce cyrkularnej;
  3. Bezpieczne i uporządkowane faktury dzięki systemowi KSeF;
  4. Usprawnienie procesów dzięki świadomemu wykorzystaniu AI;
  5. Customer Experience Manager, czyli zatrudnij rzecznika klienta w swojej firmie.

Priorytetem dla małych i średnich firm jest myślenie strategiczne

Przedsiębiorcy sektora małych i średnich firm mają przed sobą wymagający rok. Muszą dostosować swoje działania do wymagań narzuconych przez unijne regulacje i krajowe prawodawstwo. Zagadnienia takie, jak ESG (environmental, social responsibility, corporate governance) czy KSeF (Krajowy System eFaktur), nie są już kwestią wyboru, lecz mają realne przełożenie na prowadzony przez nich biznes. Przedsiębiorcy, którzy myślą o rozwoju swoich firm, muszą więc uwzględnić je w swoich planach. Co prawda nie wszystkie spółki objęte są obowiązkiem wdrażania zmian. Jednak pewnością skorzystają na tym, jeśli zaczną przygotowywać się do nich już teraz.

Kluczowe w 2024 roku będzie przede wszystkim myślenie strategiczne. Bez dobrego planu i opracowania kilku scenariuszy działania, nie sposób jest sprawnie zarządzać firmą. Żyjemy w czasach, kiedy zarówno najbliższe otoczenie rynkowe, jak i makroekonomiczne są nieprzewidywalne. Zmiana powinna być wpisana w strategię firm jako stały element. Trzeba się po prostu na to przygotować. W natłoku codziennych wyzwań należy więc pamiętać, aby poświęcić czas na analizę prowadzonych działań. Równie ważne są wyciągnięcie wniosków i staranne planowanie kolejnych kroków.

Trendy, których nie powinni ignorować przedsiębiorcy

Publikacja „MŚP w nowych realiach: trendy na 2024 rok” prezentuje najważniejsze trendy i wyzwania dla małych i średnich firm w najbliższych miesiącach. Wśród nich znalazł się wspomniany już Krajowy System eFaktur, który będzie zobowiązywał przedsiębiorców do przejścia na elektroniczne faktury. Ważną kwestią będzie też zapewnienie spółkom płynności finansowej, w czym coraz częściej pomaga faktoring. Wpisanie go w strategię firmy może znacząco ułatwić prowadzenie biznesu, zwłaszcza w roku, w którym przedsiębiorstwa będą potrzebowały dodatkowych środków finansowych na działanie według rekomendacji Komisji Europejskiej.

Przedsiębiorcy z pewnością będą szukać przewag rynkowych dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Nie jest to trend nowy, jednak bardzo silny, wprowadzający często kluczowe zmiany w działaniu firm. Ważną kwestią będzie też zapewnienie spółkom płynności finansowej, bez której żadne inwestycje nie są możliwe. Coraz częściej pomaga w tym faktoring. Wpisanie go w strategię firmy może znacząco ułatwić prowadzenie biznesu, zwłaszcza w roku, w którym przedsiębiorstwa będą potrzebowały dodatkowych środków finansowych na działanie według rekomendacji Komisji Europejskiej – informuje Tomasz Kukulski, prezes Bibby Financial Services.

W 2024 roku przedsiębiorcy większą wagę zaczną przykładać do dbania o środowisko, ład społeczny i społeczeństwo. Istotna będzie również kultura organizacji, która zyskuje na znaczeniu. Będzie to obejmowało wiele firm, nie tylko tych największych. Obowiązek raportowania wskaźników ESG docelowo będzie dotyczył prawie wszystkich przedsiębiorstw prowadzących biznes na terenie UE, ale już teraz mniejsze firmy będą się na to szykować, jeśli zależy im na utrzymaniu się w łańcuchach dostaw. Na uwadze będą mieć również odpowiedzialne zarządzanie odpadami, czyli chętniej niż przed laty będą wdrażać rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Trendem będzie także zmiana w podejściu do klienta i coraz częstsze tworzenie w firmach stanowiska rzecznika klienta (customer experience manager).

Źródło: „MŚP w nowych realiach: trendy na 2024 rok”, Bibby Financial Services.